Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nogomet

Messijeva zvestoba je vredna pol milijarde evrov

Razkritje pogodbe argentinskega zvezdnika z Barcelono pretreslo nogometni svet.
Lionel Messi je v 17 letih z Barcelono osvojil deset naslovov španskega in štiri naslove evropskega klubskega prvaka. FOTO: Rafael Marchante/AFP
Lionel Messi je v 17 letih z Barcelono osvojil deset naslovov španskega in štiri naslove evropskega klubskega prvaka. FOTO: Rafael Marchante/AFP
31. 1. 2021 | 15:55
31. 1. 2021 | 20:08
6:49
Mes que un club, več kot le klub je slogan Barcelone, katalonskega nogometnega velikana, ki ga milijoni navdušencev po svetu podpirajo s skorajda versko predanostjo. Včeraj so izvedeli, da njihovega mesijo Lionela Messija na nogometno svetinjo, ki se ta čas utaplja v dolgovih, ne veže prav veliko čustev, temveč pregrešno visoka pogodba, najvišja v športni zgodovini.

Pravo bombo je na nogometni svet odvrgel madridski časnik El Mundo, ko je v ekskluzivnem poročilu objavil vse podrobnosti Messijeve pogodbe, do zadnjega evra natančno. Vsi smo vedeli, da je 33-letni argentinski zvezdnik med najbolje plačanimi nogometaši in športniki na svetu, številka 555.237.619 evrov bruto, kolikor bi lahko zaslužil, če bi prejel vse predvidene bonuse in dodatke v pogodbah, ki ju je podpisal 25. novembra 2017, potečeta pa 30. junija letos, pa je vendarle nekaj težko predstavljivega. Končni znesek sicer ne bo takšen, mu bo pa blizu, ocenjujejo, da bo Messi do letošnjega poletja upravičen do 92 odstotkov tega zneska, 511.290.052 evrov bruto oziroma okoli 297 milijonov evrov neto, ko bo svoj delež vzela španska davkarija.



Gre za denar, ki mu pripada iz dveh pogodb, nogometno in trženjsko, s katero klubu dovoljuje uporabo svojega imena in podobe. Pri obeh v oči bode že podatek, koliko je znašal bonus za podpis pogodbe. Samo za to, da je podaljšal svojo zvestobo klubu, je Messi prejel 97.941.250 evrov bruto pri nogometni in 17.283.750 evrov pri trženjski pogodbi, skupaj 115.225.000 evrov. Ob tem njegova fiksna plača za nogometne usluge na sezono znaša 61.328.520 €, skupaj s trženjskim delom pa 72.151.200 €.



Njegov povprečni sezonski zaslužek skupaj z vsemi dodatki, v katere je bilo vključeno vse od števila odigranih tekem in osvojenih lovorik do stroškov zasebnih potovanj, znaša 138,8 milijona evrov bruto ali 74,9 milijona evrov neto. To je znesek, ob katerem lahko pozeleni od zavisti Cristiano Ronaldo, ki je lani prejel nekaj manj kot 100 milijonov evrov bruto. Messi, ki so mu pri Forbesu pripisovali malenkost manjši zaslužek kot portugalskemu tekmecu, pa z na novo razkritimi številkami presega tudi največje športne zaslužkarje na obeh straneh Atlantika, Michaela Jordana, Tigerja Woodsa, Floyda Mayweatherja, Rogerja Federerja, Lewisa Hamiltona
 

Bartomeu podpisal pogodbo brez kritja


Razkritje je izzvalo različne odzive in odprlo številna vprašanja. Nekateri se zgražajo nad denarjem, ki se vrti v nogometu, in nad Messijevo lakomnostjo, češ da je izkoristil težak položaj, v katerem je bila Barcelona v jeseni 2017. Neymar je takrat prestopil k PSG, Real Madrid je osvojil tako špansko prvenstveno kot ligo prvakov, v ozadju pa je bila tudi politična negotovost in spodleteli referendum o odcepitvi Katalonije. Tedanji predsednik Barcelone Josep Maria Bartomeu je bil pripravljen storiti vse, da bi obdržal največjega zvezdnika in tako poskrbel, da bi bila »blaugrana« še vedno konkurenčna na igrišču.

Tedanji predsednik Barcelone Josep Maria Bartomeu je leta 2017 ugodil vsem Messijevim zahtevam. FOTO: Josep Lago/AFP
Tedanji predsednik Barcelone Josep Maria Bartomeu je leta 2017 ugodil vsem Messijevim zahtevam. FOTO: Josep Lago/AFP


Pri tem pa je šel predaleč, saj se je odločil kot navijač in ne kot odgovoren direktor, pravijo številni kritiki, saj da je s to potezo ogrozil dolgoročni obstoj kluba, ki ima ta čas kar za 1,2 milijarde evrov dolgov. Ti so se sicer nabirali že prej, stanje pa je kritično postalo zaradi pandemije koronavirusa, zaradi katere naj bi Barcelona v zadnjih dveh sezonah izgubila okoli 200 milijonov evrov. Dovolj, da se bliža stanju insolventnosti.

Najbolj vroče pa je vprašanje, kdo in zakaj je novinarjem El Munda posredoval Messijevo pogodbo. So imeli prste vmes tekmeci iz Madrida ali pa kar vodilni možje pri Barceloni, pri kateri bodo 7. marca na volitvah, ki bi morale biti prvotno na sporedu 24. januarja, izbrali novega predsednika kluba? Zdi se, da nekdo želi ustvariti vtis, da je za obupno finančno stanje nogometnega velikana odgovoren njegov najbolj priljubljeni sin Messi, ki je na igrišču v 17 sezonah med drugim poskrbel za 10 naslovov španskega in štiri naslove evropskega klubskega prvaka, kar je daleč najuspešnejše obdobje kluba.



»Ko pri Barceloni pokroviteljem predstavljajo klub, je na 90 odstotkih trženjskega materiala Messi, ki ta čas prinaša 30 odstotkov prihodkov kluba. On je zastavonoša, nogometni Jordan. Običajno je, da Messi zasluži toliko, zato pa ni običajno, da Umtiti zasluži toliko, kot zasluži. Barcelona je v težavah, vendar je ključno, da Messi ostane v klubu, da bo finančna sanacija čim krajša,« je za El Mundo povedal španski finančni strokovnjak Marc Ciria.

Ob tem pa sta Messi in njegova pogodba že postala del kampanje pred volitvami, pred katerimi za favorita velja nekdanji predsednik kluba Joan Laporta. »Leo Messi si je prislužil vse do zadnjega evra, ki mu ga je plačala Barcelona. Ni nas pogubil, ravno nasprotno. Je najboljši nogometaš v zgodovini in želimo si, da bi za vedno ostal z nami,« je sporočil Victor Font, eden od treh predsedniških kandidatov. Vprašanje pa je, ali si bo Messi po včerajšnji objavi še želel kaj imeti z Barcelono.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine