Za konec lekcija mladih Italijanov

Slovenija je po drugem porazu evropsko prvenstvo do 21 let v nogometu končala na 4. mestu skupine B. Četrtfinalisti so Španija, Italija, Nizozemska in Nemčija.
Slovenska reprezentanca do 21 let je na evropskem prvenstvu osvojila točko in predvsem nabirala pomembne izkušnje. Tudi napadalec Žan Medved, ki je bil, kot drugi naši upi, povsem nemočen proti razigranimi Italijani v odločilni tekmi skupine B. FOTO: Leon Vidic/Delo
31. 3. 2021 | 00:05
31. 3. 2021 | 00:15
6:04
Slovenska nogometna reprezentanca do 21 let je ostala le pri željah na 23. evropskem prvenstvu. Nerealnih! V odločilni tekmi za preboj v četrtfinale je visoko z 0:4 izgubila proti Italiji ter v skupini B s točko proti Češki in razliko v golih 1:8 zasedla zadnje mesto. V četrtfinale so se poleg Italije uvrstili še branilka lovorike in zmagovalka naše skupine Španija ter Nizozemska in Nemčija iz skupine A, ki je igrala na Madžarskem. Danes bodo znani četrtfinalisti še v skupinah C in D.

»Če ne bi verjeli, ne bi imelo smisla, da smo tukaj. Menim, da lahko presenetimo,« je slovenski vratar Igor Vekić razmišljal pred zgodovinsko tekmo. Tudi njegove misli so sodile v paket obveznega optimizma v slovenskem nogometnem taboru, v katerem je bilo mogoče slišati zgolj: »verjamemo, zaupamo, zmoremo ...«

Italijanom je odleglo, po težavah v prvih dveh tekmah so se le uvrstili med osem najboljših. FOTO: Jure Makovec/AFP

Ali so selektor Milenko Aćimović in njegovi fantje dejansko verjeli v čudež, je druga stvar, toda na igrišču so bila razmerja sil povsem nasprotujoča od napovedi.

Slovenci so bili favoriziranim tekmecem kos zgolj v posameznih obdobjih 270 minut, tudi proti Češki, proti kateri so imeli nekaj smole, so bili večino tekme v podrejenem položaju. Sinoči, ko je šlo res zares, pa prvih devet minut.

Slovenski fantje so zelo pogumno, če ne celo drzno, vstopili v dvoboj proti oslabljenim Italijanom. Kot da so verjeli, da jim odsotnost njihovih štirih izjemno pomembnih mož v enajsterici omogoča avtoritativno vlogo.

V visokem porazu Slovenije je bil najbližje častnemu golu Aljoša Matko. FOTO: Leon Vidic/Delo

Vsak napad gol

Italijani so prvič prešli svojo polovico v 6. minuti, drugič, ko so prišli še bliže, so že zatresli slovensko mrežo. Nizu neposrečenih slovenskih posredovanj z zadnjim Svena Šoštariča Karića je piko na i postavil Giulio Maggiore, ki je z leve strani z diagonalnim strelom po tleh premagal Vekića. Morda preveč kruta kazen, a v skladu z razmerjem sil. Boljši takšne napake spremenijo v gol.

In če je kdo še mislil, da je šlo pri prvem golu za nesrečno naključje, pri drugem ni več. »Azzurrini« so v dveh potezah prišli do vodstva z 2:0. Pri globinski podaji po sredini Luce Ranierija je ofsajd zanko zamudil Šoštarič Karić, Giacomo Raspadori pa je rutinirano razrešil dvoboj iz oči v oči z Vekićem.

Slovenski selektor Milenko Aćimović se je prepričal, da brez izkušenj ne gre. FOTO: Borut Živulovič/Reuters

Ritem in konkretnost Italijanov, vsak resnejši napad je pomenil gol, se je nadaljeval. V 25. minuti je v kazenskem prostoru preigraval Davide Frattesi, Žan Zaletel pa ga je nerodno zrušil. Poljski sodnik Bartosz Frankowski je pokazal na belo točko. Za 3:0 je zadel kapetan Patrick Crutone.

Vekić ubranil 11-m, Cutrone se je oddolžil z evrogolom

Zmagovalec je bil odločen, a slovenskih muk (Aljoša Matko je po odlični samostojni akciji za las zgrešil za svoj drugi gol na euru) še ni bilo konec. Še dobro, da je Vekić ohranil »mirno kri« in Crutoneju ubranil drugi kazenski strel, sicer bi bila italijanska prednost ob odmoru še višja.

Kapetan Italije Patrick Cutrone (levo) je dosegel dva gola, lahko bi vsaj še dva, slovenskemu reprezentantu Svenu Šoštariču Kariću pa tekma prav gotovo ne bo ostala v lepem spominu. FOTO: Jure Makovec/AFP

Našim ni bilo lahko po lekciji in pol, a tudi »azzurrinom« še ni bilo dovolj golov. Cutrone je bil jezen, ker ni zadel druge enajstmetrovke, a je v 49. minuti popravil spodrsljaj s projektilom z 20 m, ki je zletel pod prečko v levi zgornji vrat slovenskega vratarja. Slovencem je preostal le še lov za častnim golom, ki ga niso dosegli. Zato pa je Vekić preprečil še hujši poraz.

Če je tolažba kaj vredna, potem naj bo: soprireditelji eura Madžari so prvenstvo končali brez točke in z razliko v golih 2:11.