Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Košarka

Luka Dončić ob prihodu v New York: Uresničile so se mi sanje (VIDEO)

Ameriški strokovnjaki na naboru najperspektivnejših košarkarjev uvrščajo Slovenca med drugim in sedmim mestom.
Luka Dončić, dvanajsti Slovenec med svetovno košarkarsko smetano, prihaja v NBA z velikimi pričakovanji in bremenom evropskega košarkarskega princa. FOTO: Reuters
Luka Dončić, dvanajsti Slovenec med svetovno košarkarsko smetano, prihaja v NBA z velikimi pričakovanji in bremenom evropskega košarkarskega princa. FOTO: Reuters
21. 6. 2018 | 11:37
5:24
New York – Možje so psovali, žene so se držale za glavo, otroci jokali, ko je košarkarski klub Knicks iz New Yorka na naboru leta 2015 izbral igralca iz vzhodne Evrope. Zdaj je Latvijec Kristaps Porzingis prihodnost Kratkohlačnikov, navijači pa čakajo z odprtimi rokami še enega vzhodnjaka, Slovenca Luko Dončića.


»Velika zmaga. Če prideš v Atlanto, bi radi imeli tebe!« ga je z googlovim prevodom na twitterju nagovoril radijski voditelj Brandon Leak iz Atlante. Tja bodo ponoči po našem času morda usmerili košarkarskega asa, ki je z madridskim Realom v torek osvojil še eno lovoriko, krono španskega prvenstva. Podobno navdušenje nad slovenskim igralcem kažejo tudi v Sacramentu v Kaliforniji in direktorja kluba, Slovencem dobro znanega Vlada Divca, pozivajo: »Izberi Luko.« Morda ga bodo izbrala že Sonca iz Phoenixa, ki letos prva odločajo in imajo na trenerski klopi našega nekdanjega zlatega selektorja Igorja Kokoškova.

»Luka bo prvi izbor. Prvi! Slovenija, dobili boste prvi izbor nabora,« se je včeraj v dvorani hotela Grand Hyatt, lučaj od znamenite newyorške železniške postaje Grand Central, šalil Marc Spears, pisec športne strani The Undefeated, ki je v lasti športne mreže ESPN, in velik poznavalec košarke. »V resnici ne vem, kako bo potekal nabor, tega ne more vedeti nihče,« se je zresnil. Po njegovih besedah so Dončiću zaradi Kokoškova dolgo pripisovali pot v Arizono, toda zdaj vlada vsesplošno soglasje, da bo v Phoenix odpotoval DeAndre Ayton.

Dončić je eden od Evropejcev, ki razbijajo ameriške stereo­tipe o počasnih igralcih s stare celine. FOTO: Blaž Samec/Delo
Dončić je eden od Evropejcev, ki razbijajo ameriške stereo­tipe o počasnih igralcih s stare celine. FOTO: Blaž Samec/Delo


Velikan z Bahamov je včeraj z nasmehom sprejel vprašanje o Dončiću. »Luka je moj fant. Mislim, da predstavlja evropsko košarko, je njen obraz, podira rekorde, vsemu svetu je pokazal, česa je sposoben. Komaj čakam, da ga spoznam.«
 

Padli junaki


Nocoj se obeta eden izmed najzanimivejših izborov zadnjih let. Po Spearsovih besedah bi štiri ali pet igralcev lahko bilo drugi izbor, pet pa tretji. »Ne smemo pozabiti, da tudi med naborom poteka trgovanje, ki poskrbi za presenečenja. Pričakujem divje dogajanje, Luka bo morda izbran drugi, morda sedmi.« Okoli Ljubljančana vlada veliko vznemirjenje, novinarski kolegi so včeraj brusili izgovarjanje dveh zaporednih č-jev, čeprav je velika večina že usvojila zanje nenavadno zaporedje črk.

Dončić je eden od Evropejcev, kot je Porzingis, ki razbijajo ameriške stereo­tipe o počasnih igralcih s stare celine. Spears je prepričan, da je zelo nadarjen, »lahko naredi karkoli, je eden najboljših organizatorjev igre«. Toda nabor vedno znova dokazuje, da izbor med prvimi tremi še ne zagotavlja uspeha v daleč najbolj neusmiljeni košarkarski ligi na svetu.

Italijan Andrea Bargnani je bil prvi Evropejec, ki so ga izbrali na naboru, a ni nikoli zares izpolnil pričakovanj. Zgodovina je polna podobnih padlih junakov. Doslej se je le dvakrat zgodilo, da so bili prvi trije »naborniki« zares dobri igralci, cvetober je seveda leto 1984 s Hakeemom Olajuwonom, Samom Bowiejem in Michaelom Jordanom (da, eden najboljših vseh časov je bil izbran tretji). Dončića tako brez dvoma čaka trdo delo.



»Evropski način igre je veliko počasnejši od ameriškega, tekme se končujejo z rezultatom 75 proti 80, v ligi NBA redno presegajo 100 točk. Zanimivo bo videti, kako se bo prilagodil tej hitrosti, temu slogu atletskega tekanja z ene na drugo stran igrišča. Zanj bo največji izziv najti pravi tempo in ne več igrati počasne evropske igre,« je poudaril Spears.


Nazadnjaška praksa


Poleg tega izbor pri vrhu pomeni, da bo mladi igralec prišel v moštvo sredi prenove. Nekatera imajo težave z upravo in vodstvom (denimo Divac je tarča stalnih kritik), kar lahko iztiri njihovo kariero. Po besedah Willa Leitcha iz časnika New York Magazine je nabor »ena izmed najbolj nazadnjaških delovnih praks v ameriškem življenju«.

Toda navijači ga obožujejo. Nocoj bo v dvorani Barclays Center v Brooklynu znova eden izmed najbolj gledanih spektaklov na koledarju NBA. Dončić se bo med prvimi rokoval s komisarjem lige Adamom Silverjem in si nadel čepico, ki bo nekaj let predstavljala njegovo novo prebivališče in domače igrišče. Dvanajsti Slovenec med svetovno košarkarsko smetano prihaja z velikimi pričakovanji in bremenom evropskega košarkarskega princa.



Dvanajsti Slovenec med svetovno košarkarsko smetano prihaja z velikimi pričakovanji in bremenom evropskega košarkarskega princa FOTO: Alkis Konstantinidis/Reuters
Dvanajsti Slovenec med svetovno košarkarsko smetano prihaja z velikimi pričakovanji in bremenom evropskega košarkarskega princa FOTO: Alkis Konstantinidis/Reuters

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine