Razpoloženje med ljubitelji košarke v Sloveniji se je vidno otoplilo tako na reprezentančni kot na klubski ravni. Če so mnogi v minulih letih s sprijaznjeno mero distance govorili, Olimpija je še enkrat izgubila, v zadnjih tednih, ne le v Ljubljani, z veseljem pravijo: spet smo zmagali. Zato lahko le ugibamo, koliko gledalcev bi se drevi ob 20.30 zbralo v Stožicah, če bi jim razmere dopuščale. Cedevita Olimpija si bo namreč poskusila zagotoviti mesto v četrtfinalu evropskega pokala proti tekmecu s slovitim imenom.
Zgodbo o prebujenju padlega velikana lahko ponudi tudi Virtus iz Bologne. Do leta 2001 je 15-krat osvojil naslov italijanskega prvaka, pod imenom Kinder je bil dvakrat najboljši v Evropi (1998 in 2001) in še trikrat igral v velikem finalu. Nato pa so prišli črni časi. Leta 2003 so klub izključili iz prve državne lige zaradi dolgov do košarkarjev, med katerimi se je v prvo pravdno črto postavil zdajšnji Olimpijin športni direktor
Sani Bečirovič. V serie A se je vrnil dve leti pozneje, a v glavnem životaril in se leta 2016 za eno sezono spet znašel med drugoligaši.
V Bologni najhujši poraz doslej
Zadnji dve leti že spominjata na slavne čase bolonjskega moštva in po lanskem predčasnem zastoju tekmovanj zaradi stopnjevanja pandemije se lahko zdaj pohvali, da edino v evropskem pokalu 2020/21 še ni doživelo poraza. Med nizom 14 zmag je
opravilo tudi s Cedevito Olimpijo z 90:76 in ji zadalo najhujši poraz na vseh tekmah sezone, evropskih in regionalnih.
Marco Belinelli je ob vrnitvi iz lige NBA dokazal, da je še vedno mojster in dosegel 25 točk, krilo
Vince Hunter jih je dodal 22, boemski dirigent
Miloš Teodosić je pristavil 13 točk in 8 asistenc, trener
Aleksandar Đorđević pa je vlekel prave poteze s klopi. V nič je zato šlo 25 točk
Jake Blažiča in 22
Kendricka Perryja, ki imata še vedno najboljši statistični indeks v evropskem pokalu, več kot šest točk je prispeval le še
Mikael Hopkins (10).
Golemac je zaskrbljen
Takšno je bilo razmerje sil 13. januarja, od tedaj se je nedvomno spremenilo. Cedevita Olimpija je v tem času dosegla devet zaporednih zmag, predvsem pa je obogatila svojo igro in razširila krog koristnih mož v napadu in obrambi, tako da ni več tako odvisna od dnevnega navdiha pri metanju trojk. Drugačen je tudi položaj obeh moštev. Virtus si je že zagotovil napredovanje v četrtfinale in se bo v preostalih dveh nastopih potegoval zgolj še za prvo mesto v skupini G. Ljubljančani pa lahko drevi ujamejo mesto med najboljšo osmerico že pred zadnjim kolom, v katerem jih čaka gostovanje pri Budućnosti.
14:0 je evropski izkupiček Virtusa, ki je 13. januarja prekosil Cedevito Olimpijo za 14 točk.
Olimpijin trener
Jurica Golemac se strinja, da je pred njegovimi košarkarji dan D: »Virtus je favorit tudi pred revanšo v Stožicah. Naša kluba imata dolgo tradicijo bitk na najvišji ravni, zato ne bomo potrebovali dodatne spodbude. Nismo imeli veliko časa za pripravo, a tudi Virtus je imel v soboto tekmo italijanskega DP in ugnal Varese s 85:76. Pričakujem, da se bomo bolje odrezali v obrambi in pri skokih kot v zadnjih dveh nastopih. Skrbi me, da smo popustili v teh prvinah.«
Edo Murić dodaja: »Vemo, da je Virtus sestavil moštvo, da bi se po dveh desetletjih vrnil v evroligo. Ne spomnim se ekipe, ki bi tako dobro igrala med celotno sezono. Mi bomo dali vse od sebe, da bi jo presenetili.«
Para 5. kola v skupini G, danes: Cedevita Olimpija – Virtus (20.30);
jutri: Bourg – Budućnost (20.45).
Komentarji