Košarka

Dončić kljub izgubljenim žogam zadeval, ko je bilo potrebno

Luka Dončić je z Dallas Mavericks prekinil črno serijo in na gostovanju slavil lepo zmago nad eno najbolj vročih ekip lige, Memphis Grizzlies (104:96).
Steven Adams ustavlja Luko Dončića v Memphisu. FOTO: Petre Thomas/USA Today Sports
J. K., STA
9. 12. 2021 | 05:32
9. 12. 2021 | 09:50
7:43

Luka Dončič je bil prvi strelec tekme s 26 točkami (med 10:18), 19 jih je dodal Kristaps Porzingis. Dallas si je zmago zagotovil v zadnji četrtini in prekinil niz treh porazov tudi s 15 točkami Reggieja Bullocka. Teksašanom se je končno tudi v strelskem pogledu bolj odprlo, saj so mejo stotih točk presegli šele drugič na zadnjih šestih tekmah, čeprav so z razdalje tudi tokrat začeli z izkoristkom 0:6. Tako kot Dončić je tudi Jaren Jackson mlajši v vrstah grizlijev dosegel 26 točk, Dillon Brooks jih je pristavil 15, dokler ni bil v zaključku zadnje četrtine izključen. Desmond Bane je tekmo sklenil s 14 točkami.

Pred začetkom zadnje četrtine je Dallas vodil za točko (76:75) in tokrat bolje odigral zadnjih 12 minut, v katerih je Dončićeva ekipa denimo nazadnje izgubila tekmo z Brooklyn Nets, ko je dosegla le 13 točk v zadnji četrtini. Tokrat je z nizom 7:0 slabe tri minute pred koncem nastala odločilna razlika (100:86). V izenačenem obračunu je bilo to prvič na tekmi, da je katera od ekip povedla za več kot deset točk.

Sledi vroče gostovanje pri Carlislu

Dončić jih je 20 ali več dosegel že na 15 zaporednih tekmah, tudi pred tem dvobojem je bil njegov nastop zaradi oteklega levega gležnja vprašljiv. Še vedno v ekipi Memphisa ni prvega zvezdnika Ja Moranta, ki že dlje časa počiva zaradi težav s kolenom, zdaj je udarila še okužba z novim koronavirusom. Trener Taylor Jenkins je povedal, da se počuti dobro in da je bil cepljen. Prvi polčas je bil še posebej živčen, z veliko osebnimi napakami, na polčas je Dončić denimo odšel tudi s tehnično napako.

»Za vse nas je občutek ob tej zmagi res dober. V zadnjem času smo se precej mučili, danes pa smo se zelo dobro odzvali na telesno zahtevno srečanje,« je sprva dejal Dončić. »Na zadnji tekmi smo zapravili prednost 17 točk proti Brooklynu, danes je bila zato pomembna le zmaga. Temu primerna je bila zadnja četrtina,« je še dodal 22-letni Ljubljančan, ki je skupaj s soigralci zadnjih 12 minut igre dobil z 28:21.

»Res na visoki ravni igramo obrambo. Počasi se prebuja tudi napad. To je dober znak, da smo iz igre danes metali 48-odstotno in nismo dovolili 40 trojk ali več," pa je po zmagi dejal Jason Kidd, trener Dallasa, ki ima zdaj natanko 50-odstoten izkupiček zmag (12-12). Naslednja tekma Teksašane čaka v petek po lokalnem času, ko se bo niz treh gostujočih tekem nadaljeval v Indiani proti ekipi Pacers, ki jo vodi legendarni trener Dallasa Rick Carlisle.

Jokić zvlekel Denver v podaljšek, nato dosegel še 11 točk

Na gostovanju se je v sredo zvečer mudil tudi Vlatko Čančar, ki pa ni dobil priložnosti za igro v New Orleansu, kjer so njegovi Denver Nuggets slavili po podaljšku s 120:114. Spet je blestel srbski center Nikola Jokić z najboljšim dosežkom sezone, 39 točkami, kar 11 od teh je dosegel v podaljšku. Dodal je še 11 asistenc in  11 skokov, s petimi točkami je bil njegov prispevek ključen že v zaključku rednega dela, ko je Denver nadoknadil zaostanek in izsilil podaljšek. Jonas Valančiunas je v vrstah pelikanov zbral 27 točk in 11 skokov, domači so s 25 izgubljenimi žogami pripravili kar 31 točk gostom.

Mike Muscala je s trojko devet sekund pred koncem prinesel zmago Oklahoma City Thunder nad Torontom, ki še vedno pogreša Gorana DragićaShai Gilgeous-Alexander se je izkazal s 26 točkami, od tega jih je 16 dosegel v tretji četrtini, da je lahko Oklahoma zdržala nalet domačih in slavila drugič zapored (110:109). Zaostajali so že s 13 točkami, a nato uprizorili preobrat proti oslabljenim gostiteljem. Ti so že slavili, ko je Justin Champagnie zgrešen met Freda VanVleeta spravil skozi obroč ob pisku sirene, noro slavje na parketu pa so hitro pogasili sodniki, ki so potrdili, da se je vse skupaj zgodilo malce prepozno.

Curry vedno bližje Rayu Allenu

Prek luže so oči trenutno uprte v mejnik, ki bi ga lahko v naslednjih dneh postavil zvezdnik Golden State Warriors Stephen Curry. Triintridesetletnik je ob zmagi bojevnikov proti Portland Trail Blazers s 104:94 dosegel šest trojk. V karieri je zadel 2964 metov za tri točke, s čimer zaostaja le za Rayem Allenom (2973). Curry, ki v povprečju dosega več kot pet trojk na tekmo, bo v naslednjih dneh zagotovo presegel mejnik nekdanjega zvezdniškega strelca in kot prvi košarkar tudi mejo 3000 trojk. Golden State je sicer vknjižil že 21. zmago po 25 tekmah.

Na preostalih obračunih je Philadelphia ugnala Charlotte s 110:106, Joel Embiid je ob tem dosegel 32 točk, Cleveland Cavaliers so bili prepričljivo boljši od druge ekipe vzhoda Chicago Bulls s 115:92, Washington Wizards pa so po podaljšku ugnal Detroit Pistons s 119:116. Že sedmo zaporedno zmago so slavili Houston Rockets. Proti Brooklynu so bili boljši s 114:104.

Indiana je na domačem parketu premagala kratkohlačnike iz New Yorka s 122:102, Miami pa je izkoristil slab večer Giannisa Antetokounmpa (15 točk) in premagal prvake Milwaukee s 113:104. Utah Jazz so za 17. zmago v sezoni in peto v nizu visoko s 136:104 premagali Minnesota Timberwolves, Donovan Mitchell je za tretjeuvrščeno moštvo zahoda dosegel 36 točk. Sacramento je v strelsko zelo navdahnjenem obračunu doma s 140:132 ugnal Orlando Magic, tako Cole Anthony pri gostih kot De'Aaron Fox pri domačih sta dosegla 33 točk. Zadnji obračun dneva pa so proti Bostonu tesno dobili Los Angeles Clippers s 114:111.

Sredini izidi:

Memphis Grizzlies : Dallas Mavericks 96:104
(Luka Dončić 26 točk, 8 skokov, 7 asistenc, 1 ukradena in 9 izgubljenih žog v 36 minutah za Dallas.)

New Orleans Pelicans : Denver Nuggets 114:120 (podaljšek)