Drugi športi

Tudi po deseti partiji tekmeca poravnana

To je najdaljši niz neodločenih rezultatov v 132-letni zgodovini bojev za naslov šahovskega svetovnega prvaka.
Nihče od tekmecem ni odskočil niti po deseti partiji. FOTO: Paul Childs/Reuters
22. 11. 2018 | 22:19
22. 11. 2018 | 22:25
1:42
London – Očitno bosta morala kandidata za naslov šahovskega svetovnega prvaka, trikratni zaporedni šampion Magnus Carlsen in njegov leto dni mlajši izzivalec Fabiano Caruana, v ogorčenem londonskem obračunu v »podaljšek«. Če je Norvežan predlani z Rusom Sergejem Karjatkinom mrtvi tek končal šele v osmi partiji, je letos dvoboj še bolj izenačen, kajti tudi današnja deseta partija se je končala brez zmagovalca, kar je sploh najdaljši niz neodločenih rezultatov v 132-letni zgodovini. Izid tako ostaja poravnan – 5:5. Pred odločilnim finišem bo jutri na Otoku prost dan.

Po 54 potezah

Današnje partije je bilo konec po 54 potezah oziroma po petih urah in 19 minutah. Če je imel Carlsen dan prej z belimi figurami lepo priložnost za zmago, je danes velemojstrica Judit Polgar že med dvobojem napovedala: »S črnimi bo težko zmagal!« Po remiju je svetovni prvak priznal: »Bil sem preveč nervozen.« Američan italijanskega porekla pa: »Zdi se mi, da sem bil v določenem trenutku v lepi prednosti, a tega nisem znal unovčiti.« Milijonski dvoboj naj bi sicer trajal dvanajst partij, če bosta tekmeca po njih še naprej izenačena, pa bodo na vrsti še štiri pospešene partije.