Neomejen dostop | že od 9,99€
Kristjan Čeh je na atletski diamantni ligi v Birminghamu v metu diska z 71,27 metra izboljšal slovenski rekord in dosegel izid sezone na svetu ter je sedaj deseti na lestvici vseh časov. Prejšnji slovenski in mlajši članski evropski rekord (70,35 m) je dosegel 26. junija lani v finskem Kuortaneju. »Noro je bilo, nisem si mogel predstavljati tako dobrega meta. Čutil sem ga že ob izmetu, a le da bo dober. Ko pa sem videl na zaslonu daljavo, najprej nisem mogel verjeti. Sledilo je navdušenje, vsi tekmeci so mi čestitali. Bili so presenečeni, kot sem bil tudi sam,« je bil Čeh še vedno poln vtisov.
»Že s svojim prvim metom na tekmi bi zmagal, četudi je bilo ogrevanje pred tekmo malce slabše kot običajno. Potem sem po prvi seriji le še stopnjeval. Dvakrat sem presegel še 69 m, ampak ta met prek 71 m je bil res poseben. Deseti izid vseh časov, to res veliko pomeni.« Dva metra in šest centimetrov visoki atlet je dodal: »Svetovni rekord je pa še kar daleč, do 74 m je še kar dolga pot. A sem s tem nastopom, če ne prej, pokazal, da lahko veliko dosežem na obeh največjih tekmah leta. To je dodatna spodbuda.«
Triindvajsetletni Čeh je bil v Birminghamu razred zase. Že v prvi seriji, ko so mu namerili 67,77 m, je prevzel vodstvo, te njegove daljave pa potem nihče izmed tekmecev ni presegel. Slovenski rekorder je nato nadaljeval tekmo sam s seboj z 69,10 m, 71,27 m je zmogel v tretji seriji, izjemno predstavo pa končal s 63,11, 69,33 in 65,28 m. Čeh je konec prejšnjega tedna v Mariboru na svoji prvi tekmi v poletni sezoni zmagal s 67,40 metra in je bil do Birminghama peti na letošnji lestvici izidov na svetu. Vodil je olimpijski in svetovni prvak, Šved Daniel Ståhl, ki je 69,11 m vrgel v ameriški Chuli Visti 7. aprila.
Ptujčan je izjemno začel letošnje leto in 12. marca na evropskem pokalu v metih v portugalski Leirii zmagal in s 66,11 m prvič v karieri ugnal tudi Ståhla. Pred tem je 27. februarja na Ptuju dosegel 67,27 m. Šved je bil tokrat tretji, 65,97 m, drugi je bil Litovec Andrius Gudžius, aktualni evropski in nekdanji svetovni prvak, ki je vrgel 66,40 m.
Čeh od lani sodeluje z novim trenerjem Gerdom Kanterjem. Estonec, nekdanji olimpijski in svetovni prvak, je lastnik tretjega izida vseh časov (73,28 m); 23-letni Čeh je bil doslej na 23. mestu. Svetovni rekord, 74,08 m, je Nemec Jürgen Schult v domačem Neubrandenburgu dosegel 6. junija leta 1986. Kanter je konec februarja letos ob predstavitvi sodelovanja s Čehom na Ptuju med drugim dejal: »Zagotovo lahko Čeh postane olimpijski zmagovalec in tudi izboljša svetovni rekord, ki se je meni za malo izmaknil.«
Do sodelovanja s Kanterjem je bil Čeh praktično od začetka lanske olimpijske sezone pa do konca nje brez trenerja. Kljub temu je na OI v Toku osvojil peto mesto in prvič v karieri presegel magično mejo 70 m. Drugič mu je to uspelo prav v Birminghamu. V tej sezoni sta dve veliki atletski tekmovanji, na obeh je Čeh z izidi v tem letu napovedal boj za sam vrh. SP na prostem v Eugenu v ZDA bo med 15. in 24. julijem, EP v Münchnu pa med 15. in 21. avgustom. Pred tem bo nastopil tudi na sredozemskih igrah v alžirskem Oranu, kjer bo med 25. junijem in 5. julijem branil srebro s prejšnjega tekmovanja v Tarragoni leta 2018.
Tina Šutej, bronasta marca na svetovnem dvoranskem prvenstvu v Beogradu, je v skoku s palico delila drugo mesto s 4,65 metra. V skoku s palico je s 4,73 m, izidom sezone na svetu, zmagala Američanka Sandi Morris. Slednja je v Beogradu ubranila dvoranski naslov, ima pa še dve srebrni medalji s SP na prostem in drugo mesto iz OI leta 2016. Skupaj s Šutejevo je bila druga evropska ter nekdanja svetovna prvakinja iz Londona 2017, Grkinja Katerina Stefanidi. To je druga diamantna liga sezone, na uvodni v Dohi 13. maja je bila edina slovenska predstavnica Neja Filipič v troskoku peta s 14,43 m.
Šutejeva je začela na 4,30 m in delila prvo mesto po uspešno preskočeni višini v prvem poskusu. Naslednjič je bila letvica na 4,45 m, tudi na njej je bil dovolj prva serija za uspešen skok Ljubljančanke, ki zadnja leta živi in trenira v Celju. Na tej višini je letvico v prvem skoku zmogla le Stefanidijeva. Četrta z lanskih OI v Tokiu je prejšnjo višino izpustila in nato delila prvo mesto s Šutejevo. Tretja višina tekmovanja je bila deset centimetrov višja. Na 4,55 m pa že ni bilo več olimpijske zmagovalke iz Tokia 2020. Srebrna na marčevskem dvoranskem SP v Beograd Katie Nageotte iz ZDA je namreč letvico na 4,45 m pred tem trikrat podrla.
V konkurenci za zmago je ostala le še šesterica, nobeni si v prvem skoku ni uspelo zagotoviti nadaljevanja, še trojica pa je nato tudi že končala. Šutejeva je bila uspešna v drugem skoku na 4,55 m, kot tudi Stefanidijeva, s katero je delila prvo mesto, ter Morrisova. Na višini 4,65 m je bila med preostalo trojico prva uspešna Šutejeva, sledila ji je Stefanidijeva, Morrisova pa je bila uspešna drugič. Na 4,73 m je bila trojica v prvih dveh serijah neuspešna, v tretjem pa uspešna le Morrisova, ki je s tem zmagala ter končala tekmovanje po neuspešnih skokih na 5,01 m.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji