Laura Unuk, nekdanja mladinska svetovna prvakinja, je zmagala na šahovskem turnirju v italijanskem kraju Bassano del Grappa. Osvojila je štiri točke iz petih partij. Sedaj je vse bližje, da kot prva slovenska šahistka osvoji naziv mednarodnega mojstra.
Laura Unuk je premagala tudi prvega nosilca
Luca Moronija, domačega velemojstra, ter remizirala z drugim italijanskim velemojstrom
Pier Luigijem Bassomom in Slovencem
Janom Šubljem. Slednji si je med 36 udeleženci prav tako priboril štiri točke in dosegel končno tretje mesto, drugi je bil Basso. Slovenski velemojster
Matej Šebenik je s 3,5 točke končal na 7. mestu.
Ob šahu še kolokviji in izpiti pri študiju biokemije
Laura Unuk, ženska velemojstrica, ima sedaj 2375 ratinških točk in vse tri norme za osvojitev naslova mednarodnega mojstra, kar bi ji uspelo kot prvi Slovenki. Od tega cilja ni več veliko oddaljena in je le še vprašanje časa, kdaj bo osvojila potrebnih 2400 ratinških točk.
Laura Unuk napreduje v šahovski karieri. FOTO: Voranc Vogel
»Blizu sem in upam, da bo kmalu sledila potrditev tega naziva. Konec decembra nameravam tekmovati na turnirju v Švici, že lani sem bila tam in je bilo zelo lepo. Turnir ima dovolj visok rating, da bi lahko osvojila potrebne točke za želeni naziv. A bo vse odvisno od moje forme, lažje bi mi bilo, če bi lahko ves čas posvetila šahu. Imam pa še kolokvije in izpite pri študiju biokemije,« je povedala Unukova.
»Na turnirju v Bassanu je bila ključna zmaga z Maronijem, prvim nosilcem. Imela sem bele figure in s tem prednost začetne poteze. Vse je kazalo, da se bo partija končala z remijem. A je tekmec skušal napadati in je preveč 'forsiral', pri tem spregledal matni napad in izgubil. Tudi, ko sem igrala proti najbolj obetavnemu našemu mladincu Šublju je bila zame partija pomembna, na koncu sva si razdelila točko,« je sam turnir strnila Unukova.
»Navadili smo se že, da igramo v maskah«
Ta čas so v šahu najbolj izpostavljeni računalniški turnirji, zaradi pandemije novega koronavirusa je manj turnirjev v živo. »Navadili smo se že, da igramo v maskah, med šahovnicami so tudi prozorne plastične pregrade. Zanimivo je tudi, da je ta čas največ šahovskih turnirjev v Italiji. Tam je bilo v Evropi na začetku pandemije najbolj kritično, sedaj pa se, kar se šaha tiče, vsi zgledujejo po njih pri organizaciji turnirjev,« je še dodala Laura Unuk.
Komentarji