Mednarodno združenje nacionalnih protidopinških organizacij (iNADO) se je pritožilo, potem ko je Wada, krovna organizacija na tem področju, začela razmišljati, da bi preklicala
sankcije proti Rusiji, ki jih je tej državi izrekla leta 2015 zaradi sistematičnega dopinga.
Zapisali so, »da je vsaki odgovorni osebi jasno, da Rusija še ni izpolnila vseh zahtev za odpravo kršitev in da bi ukinitev sankcij dal nov zagon tistim, ki ne želijo čistega športa«.
Walsh: MOK želi Rusijo privabiti nazaj
David Walsh, preiskovalni novinar britanskega časnika Sunday Times, ki je razkrinkal dopinško afero
Lancea Armstronga, trdi, da vzrok težav tiči v Mednarodnem olimpijskem komiteju (MOK) in ne v Wadi. Za
Delo je pojasnil povezave med omenjenima organizacijama: »MOK želi, da bi bila Rusija popolnoma vključena v olimpijski spored. Ker prispeva polovico vseh finančnih sredstev Wade in ima na njenem čelu 'svojega človeka'
Craiga Reedieja, misli, da lahko pritisne nanjo.«
Velik problem predstavlja pomembnost Rusije v svetu športa, pravi Walsh. Ta velesila je vedno pri vrhu lestvice držav z največ kolajnami, običajno na poletnih igrah osvoji med dvajset in trideset zlatih odličij.
»Če na zadevo pogledamo bolj milostno, se nam lahko zazdi, da želi MOK postati globalna združevalna sila. Moj pogled je bolj skeptičen: verjamem, da MOK želi Rusijo privabiti nazaj, ker sponzorji in televizijske hiše pričakujejo, da bo spopad med Rusijo in ZDA ena izmed velikih zgodb na olimpijskih igrah. Takšne zgodbe namreč pred ekrane privabijo največ ljudi, zato lahko MOK igre bolje 'proda'. Po mojem bi morala biti Rusija izključena z olimpijskih iger, dokler ne bomo prepričani, da se je kultura v ruskem športu spremenila,« je dejal.
David Walsh: Po mojem bi morala biti Rusija izključena z olimpijskih iger, dokler ne bomo prepričani, da se je kultura v ruskem športu spremenila. FOTO: Arhiv Sunday Timesa
Rusija med drugim še vedno ne dovoli vstopa predstavnikom Wade v moskovske laboratorije, hkrati na vodilnih položajih v teh ustanovah ostajajo več ali manj isti ljudje, ki jih je kanadski pravnik
Richard McLaren obtožil, da so skladno z navodili ruskega ministrstva za šport prikrivali ali omogočali uporabo dopinga pri najboljših ruskih športnikih.
Wada razmišlja o ukinitvi sankcij proti Rusiji.
Nacionalne protidopinške organizacije temu nasprotujejo.
Rusija še vedno ne dovoli vstopa predstavnikom Wade v moskovske laboratorije.
Čeprav Walsh priznava, da so številni dopinški grešniki še vedno na prostosti, je zadovoljen z delom Wade. Pred približno letom dni je dejal, da »naj se tisti, ki pravijo, da protidopinške agencije svojega dela ne opravljajo dovolj dobro, vprašajo, zakaj so morali Rusi na olimpijskih igrah umazane vzorce zamenjati s čistimi; zakaj so morali ustanoviti drugi, skrivni laboratorij in vrtati luknje v steno, da so lahko skrivali vzorce; zakaj so v to vpletli varnostne službe? Če bi bilo tako lahko uiti kontroli dopinga, tega ne bi počeli.«
Dvoršak: Odločitev bodo morda prestavili
Članica iNADO je tudi Slovenska antidoping organizacija (SLOADO). Kot pravi njen predsednik
Jani Dvoršak, nacionalne protidopinške organizacije »še niso ustrezno umeščene v sistem upravljanja športa in jih ne moremo šteti med odločevalce v športni politiki, kar lahko razumemo tudi kot problem sicer uspešnega protidpinškega gibanja v zadnjih 20 letih«.
Po njegovem iNADO v tem primeru upravičeno izraža skrb, saj Wada ni izpolnila pričakovanj, predvidenih v načrtu za popolno ponovno vključitev Ruske protidopinške agencije (Rusada): »Kaj se bo zgodilo na predvideni seji, bomo videli v četrtek, predvidevam pa, da zaradi nenadnega odločanja o reintegraciji Rusije v šport odločevalci niso imeli vseh informacij in niso imeli možnosti za prehodno usklajevanje, zato lahko pride za odložitve odločanja.«
Jani Dvoršak: Predvidevam, da zaradi nenadnega odločanja o reintegraciji Rusije v šport odločevalci niso imeli vseh informacij in niso imeli možnosti za prehodno usklajevanje, zato lahko pride za odložitve odločanja. FOTO: Igor Zaplatil
Problem je politika
Ker je od prvih sankcij proti Rusiji preteklo že nekaj let, se zunanjemu opazovalcu včasih zazdi, da se stvari niso premaknile nikamor. So za to krive kazni, ki Rusiji kot državi sicer prepovedujejo nastop na olimpijskih igrah, njeni športniki pa lahko tekmujejo pod neodvisno zastavo? V Pjongčangu jih je bilo, denimo, 168.
Dvoršak je na to vprašanje odgovoril nikalno in izpostavil, da je problem politična plat zgodbe, ki je še nedorečena; za strokovno plat meni, da je v večini že rešena, saj je »Rusada v celoti kadrovsko in programsko prenovljena ter deluje po natančno zahtevanih smernicah, ki jih opredeljuje Wada. Je izjemno aktivna tudi na področju preventive in izobraževanja, ne sme pa še izvajati dopinških kontrol v svoji pristojnosti.«
Komentarji