Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Zbujeni v drugačno realnost

Skorajda celotna kritična infrastruktura je danes odvisna od kriptografije, vede o tehnikah, ki naj zagotovijo zaupnost in overjeno identiteto podatkov.
Mir je v marsičem odvisen od kibernetske varnosti. FOTO: Kacper Pempel/Reuters
Mir je v marsičem odvisen od kibernetske varnosti. FOTO: Kacper Pempel/Reuters
Denis Trček
6. 8. 2022 | 05:00
16:26

V nadaljevanju preberite:

Namen tega prispevka je večplasten – od tega, kako »nepomembna« iznajdba, kot je asimetrična kriptografija, odločilno vpliva na globalno kibernetsko varnost, do aktualnih temeljnih etičnih premis v znanosti – »viteštvo« v znanosti, da ali ne, in kadar da, do kod? Načeloma staro vprašanje, a v radikalno drugačnem kontekstu.

In kje so potem meje viteških idealov v znanosti? Koliko se znanstvenim (etičnim) idealom lahko prepustimo, na kateri točki pa njihov trk s trdimi dejstvi narekuje, da jih omejimo?

Praktično ni točke v naboru kritičnih infrastruktur, ki ne bi bile odvisne od te tehnologije. Pa če začnemo z najnižjimi nivoji kritičnih infrastruktur, kjer so elektroenergetski sistemi, prek sistemov preskrbe z vodo pa vse do najvišjih nivojev kritičnih infrastruktur, kamor sodi finančni sektor. Ta postaja tudi vsebinsko digitalen, saj je na vidiku splavljenje uradnih kriptovalut, kot je digitalni evro.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine