Neomejen dostop | že od 9,99€
Svetovna zdravstvena organizacija je že leta 2008 lajmsko boreliozo razglasila za bolezen, ki se po svetu širi najhitreje, in jo označila za pandemijo. Pri zdravljenju izhaja iz prepričanja, da je za diagnozo treba dobiti čim širšo sliko, kar predpostavlja zahtevne laboratorijske teste.
Ko govorimo o lajmski boreliozi, katere glavni prenašalci so klopi, je Slovenija eno od najbolj endemičnih območij v Evropi. Endemično pomeni, da je približno vsak drugi klop na območju Slovenije okužen z bakterijo Borrelia burgdorferi in marsikatero od 22 koinfekcij. Lajmska borelioza je prisotna v vseh slovenskih pokrajinah. Neuradno naj bi bilo na leto vseh okužb v Sloveniji od 15.000 do 20.000.
Običajno se lajmska borelioza zdravi z antibiotiki, vendar se pogosto ne odkrije pravočasno. Akutna bolezen hitro postane kronična in jo je tedaj še težje prepoznati. Ker obstoječi krvni testi običajno ne pokažejo prisotnosti okužbe, se mnoge ljudi z nediagnosticirano boreliozo velikokrat zdravi zaradi nevralgičnih, psihiatričnih ali avtoimunskih motenj. Ljudje s kronično borelijo se dolgo spoprijemajo z različnimi diagnozami: od stresa, izgorelosti, fibromialgije, multiple skleroze, revmatskega artritisa do nevroloških bolezni, parkinsona, depresije in celo shizofrenije.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji