Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Vreči kamen čim globlje v jamo

Michelangelo Frammartino je arhitekt, ki je postal filmar in za potrebe najnovejšega filma Luknja tudi amaterski speleolog.
Režiser dokumentarnega filma Luknja, ki je na sporedu Liffa, ko ne snema dokumentarcev, ki po festivalih praviloma pobirajo eno nagrado za drugo, poučuje filmsko režijo na univerzi v Bergamu. FOTO: Giorgio Zucchiatti
Režiser dokumentarnega filma Luknja, ki je na sporedu Liffa, ko ne snema dokumentarcev, ki po festivalih praviloma pobirajo eno nagrado za drugo, poučuje filmsko režijo na univerzi v Bergamu. FOTO: Giorgio Zucchiatti
13. 11. 2021 | 06:00
11:13

V nadaljevanju preberite:

Šestdeseta leta, gospodarski razcvet. Na severu Italije je zgrajena najvišja stavba v Evropi. Na drugem delu države jamarji na nedotaknjeni kalabrijski planoti raziskujejo eno najglobljih jam na svetu, do dna katere ni uspelo prodreti še nikomur. Njihov podvig opazi le stari pastir s planote Pollino. Njegovo srce in duša postaneta del tega drznega popotovanja mladih raziskovalcev v zemeljske globine, kjer čas in prostor preprosto izgineta ...

Michelangelo Frammartino (letnik 1968) v svojem filmu, skorajda brez dialogov, naravi prepušča, da zapolni molk. In ta to stori nadvse prepričljivo. Za poseben prispevek k vizualnim užitkom pa je zaslužen švicarski direktor fotografije Renato Berta, ki je v preteklosti že sodeloval z režiserji, kot so Godard, Chabrol, Rivette, Malle, de Oliveira, Gitai in Guédiguian.

Deset let po uspešnici Štirikrat – je sploh mogoče pozabiti tisto kotitev kozlička? – je režiserju gledalce znova uspelo potopiti v počasno doživljanje sveta in čudes narave, ki se razkrivajo pred nami. In pod nami, v temnih jamah naših senc.

Arhitekt, ki je postal filmar. In za potrebe najnovejšega filma Luknja – na letošnjem filmskem festivalu v Benetkah je dobil posebno nagrado žirije, te dni pa si ga lahko gledate na Liffu – tudi amaterski speleolog. Dokumentarno-igrani film Luknja pripoveduje o ekspediciji mladih jamarjev v jamo Bifurto leta 1961, drugo najglobljo odkrito jamo na svetu.

​»Cenim pogum umetniškega vodje beneškega festivala Alberta Barbere, da je naš film sprejel v osrednji tekmovalni program,« je ob teniškem igrišču, kjer smo se pogovarjali dan po zelo uspešni premieri, dejal režiser Frammartino.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine