Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Preobračanje vloge storilca in žrtve v zgodovini koroških Slovencev

Avstrijski profesor psihologije in pedagogike pojasnjuje politično zgodovino Koroške, rdeča nit pogovora je skrajnodesničarski Heimatdienst.
Profesor Peter Gstettner govori o največjih tragedijah Koroške: od plebiscita leta 1920, ukinitve dvojezičnega šolstva (1958),&nbsp; pogroma nad tablami (1972).<br />
FOTO: Wikipedia&nbsp;
Profesor Peter Gstettner govori o največjih tragedijah Koroške: od plebiscita leta 1920, ukinitve dvojezičnega šolstva (1958),&nbsp; pogroma nad tablami (1972).<br /> FOTO: Wikipedia&nbsp;
19. 6. 2021 | 06:00
41:48

V intervjuju preberite:


Spomin zmagovalcev je večinoma selektiven, površen. Spomin poražencev pa sega v globino in se povezuje z življenjsko travmo, ki zasleduje sto let in več ... Selektivno zgodovinopisje je soodgovorno, da Koroška svojo identiteto še danes navezuje na problematične dogodke.
Z »dialogom« in »konsenzom« med manjšinsko organizacijo in Heimatdienstom se je spomin celebriral v soglasju, da so bile žrtve tudi storilci, in obratno, storilci tudi žrtve. S to nediferencirano opredelitvijo je bilo zadoščeno geslu: »Vrtanje po preteklosti zapira pot v skupno prihodnost v Evropi.
Če natančno pogledamo, je bila Koroška v preteklem stoletju poskusno polje za politične dogodke, ki so se pozneje pojavili na zvezni ravni. Primerov je bilo ničkoliko, predvsem pod Haiderjem.
Heimatdienst ima dober nasvet: slovenska stran naj ne bi vedno zahtevala še več dvojezičnih krajevnih tabel, kajti table bi prej ali slej postale breme za večinsko prebivalstvo. Priznavanje manjšinskih pravic je torej dejanje milosti; in taka milost se – podeli ali pa ne.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine