Neomejen dostop | že od 9,99€
»Bojim se, da bo Julian v ječi umrl,« odgovori na uvodno vprašanje o Julianu Assangeu. »Nič drugače se ne bo zgodilo z njim, kot se je z Aleksejem Navalnim, ki je bil aretiran in strpan v zapor, kjer je potem umrl, čeprav so še nekaj dni pred tem poročali o njegovem solidnem zdravstvenem stanju.« Sin novinarja Mazharja Alija Khana in aktivistke Tahiri je moral iz pakistanskega Lahoreja sredi šestdesetih let prejšnjega stoletja zaradi nasprotovanja diktaturi v Pakistanu v izgnanstvo. Odločil se je za Veliko Britanijo in na Oxfordu doštudiral filozofijo, politologijo in ekonomijo. V tistem času se je vključil v študentske proteste in mednarodno gibanje proti vojni v Vietnamu.
»Julianovo zdravstveno stanje je skrb vzbujajoče že nekaj let, tako fizično kot psihično, o tem poročajo njegovi zdravniki. Ne bi bil smel biti v zaporu, ker ni storil kaznivega dejanja. Proces proti njemu je izključno politično motiviran,« pravi Tariq Ali.
In še: »Vojakinja Chelsea Manning, kibernetska strokovnjakinja v obveščevalnem oddelku ameriške vojske, je s tem, ko je Assangeu in njegovim sodelavcem iz WikiLeaksa razkrila tajne dokumente, v katerih so bili podrobno opisani grozodejstva in mučenja z njenega delovnega mesta v Iraku, ogrozila svoje življenje. Številni mediji po svetu so objavljali izvlečke iz WikiLeaksa in dokumentov, ki jih je pridobil Snowden. Manningovo so aretirali, Snowden je bil prisiljen zaprositi za azil v Putinovi Rusiji. In gonja proti Assangeu se je začela, prava diskreditacijska kampanja.«
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji