
Neomejen dostop | že od 14,99€
»Nikola Tesla je zame prinašalec svetlobe, je moderni Prometej. In če se vprašamo, kdo v zgodovini je prinesel človeštvu ključni izum, ki je res spremenil civilizacijo, v tej dimenziji ne najdemo nikogar primerljivega. V trenutku, ko je priključil izmenični tok, je osvetlil ta svet ne le fizično, ampak tudi duhovno,« mi je rekel Tomaž Pandur po predstavi Tesla Electric Company avgusta 2006 na Brionih.
Takrat je, tudi pri nas, redkokdo omenjal Teslo. In potem se je zgodilo, kot bi ga svet na novo odkril.
Ko vtipkaš v google Nikola Tesla, se pokaže okrog 32 milijonov zadetkov in različnih naslovov, kot recimo znanstvenik, izumitelj, državljan vesolja, prinašalec svetlobe, vizionar prihodnosti, mož, ki je izumil 20. stoletje, mož z žarečimi možgani ...
Številne biografije, roman Vladimirja Pištala Nikola Tesla: portret med maskami (Modrijan, 2012), različne študije, biografija Nikola Tesla: potovanja Mirana Perhavca (Sanje, 2020), sploh pa dve knjigi pesnika, prevajalca in dramaturga Tiborja Hrsa Pandurja.
Po prvi Problem povečevanja človeške energije (ZRC SAZU, 2019), za katero je fizik in izumitelj Andrej Detela zapisal, da bi »ji v svetovni teslologiji težko našli enakovredno primerjavo«, je zdaj prevedel, uredil in napisal študijo o korespondencah z J. P. Morganom. Nikola Tesla: korespondenca z J. P. Morganom & Co (Litera, 2023).
Tudi ljudje okrog mene ga odkrivajo na novo, nekateri govorijo o njegovem predvidenju matriarhata, drugi o strahu pred ženskami, nekateri o ljubezni do golobice, drugi o izmeničnem toku, zdravilci so po njem imenovali posebno vrsto terapije, ekološko zavedni vozijo teslo.
Vsak ima svojega Jezusa, svojega Cezarja, Napoleona. In svojega Teslo. Elon Musk zagotovo, prilastil si je še mnogo stvari, za katere bi bilo morda bolje, da ne bi prišle v njegove roke. A če bo Neuralink nekoč pomagal videti tistim, ki so izgubili vid, shoditi tistim, ki so po nesreči ostali tetraplegiki, kdo sem jaz, da sodim.
Pa vendar. Nikola Tesla, sin popa, ki je nosil težo bratove smrti, je bil nedvomno eden največjih izumiteljev, pionirjev in eksperimentatorjev vseh časov. Hkrati pa, kot pravi Tibor Hrs Pandur, je bil očitni primer »državljana sveta« ali visoko razvitega bitja, ki je presegalo vsakršne koncepte nacionalizmov. Bil je deloholik, ki uživa v svojem delu, dosmrtni pacifist in antifašist, električni um, ki ga je njegov prijatelj Mark Twain krotil in opozarjal, da je prehiter za ta čas. Tisti čas. Ta čas, ki ga živimo zdaj, je prehiter za vse nas, za naše možgane in celice. Ne vem, ali bomo zdržali. Zato me zanima, kaj bi rekel Nikola Tesla o tem času zdaj.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Dejstva niso stvar okusa. So stvar izbire. Izberite Delo za samo 14,99 EUR na mesec!
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Tesla ni bil tako neznan, saj je bila 1977 leta posneta in na TV predvajana serija o njem. Ga pa vsake toliko časa nekdo na novo odkrije.
Za zavest čas ne obstaja, nima začetka in konca, pozna samo evolucijo, tako zavest Tesle še vedno obstaja in lahko ga na tem nivoju vprašamo karkoli.
Podobno je menil tudi avtor teoruj relativnoti: "Človeško bitje je del celote, ki jo imenujemo Univerzum, del, omejen v prostoru in času. Svoje misli in doživetja doživlja kot nekaj ločenega od ostalega, to pa je le neke vrste optična prevara, iluzija njegove zavesti. Ta iluzija predstavlja za nas neke vrste zapor in nas omejuje na osebne odločitve in na občutke do samo majhnega števila oseb, ki so nam najbližje. Naša naloga mora biti, da se osvobodimo tega zapora in da širimo krog svojih občutkov, tako da bodo objeli vsa živa bitja in vso naravo v vsej njeni lepoti." A. Einstein Nekaterim nam je to uspelo.