Akademska medicina je zaradi neustrezne zakonske urejenosti v Sloveniji v krizi, na kar opozarjajo njeni najvidnejši predstavniki. Situacija je prav alarmantna.
Galerija
Akademska medicina naj predstavlja razvojno priložnost celotne države. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
V nadaljevanju preberite:
Akademska medicina, kot jo predstavljamo v tem prispevku, govori o delu zdravstvenih organizacij, kjer se ob zdravstveni oskrbi bolnikov sočasno izvajata raziskovalno delo in pouk študentov medicine. Tradicionalno se je akademska medicina izvajala izključno v univerzitetnih učnih bolnišnicah, vendar se je z razvojem medicinskega izobraževanja, medicinske stroke in s približevanjem medicine bolniku poučevanje študentov medicine in medicinsko raziskovanje preneslo tudi v druge zdravstvene ustanove. Tako se akademska medicina dandanes ne omejuje samo na univerzitetno bolnišnico, ampak se študentje učijo kliničnega dela in osnov raziskovanja tudi drugje.
Enako je z znanstvenoraziskovalnim delom. Poučevanje in raziskovanje medicine sta se iz bolnišnic prenesli tudi v osnovno zdravstveno dejavnost. Tak razvoj se zrcali tudi v modernem stališču zdravniške stroke, da je dolžnost vsakega zdravnika, da prenaša svoje znanje na mlajše rodove in da sočasno tudi odkriva novo znanje na svojem področju. Tradicionalne meje med akademsko in običajno, v bolnika usmerjeno medicino, so se izbrisale. Akademska medicina danes ni več domena in privilegij izbrancev.
Ne glede na opisano je smiselno, da ima vsak zdravstveni sistem določene učne ustanove, ki so s svojim poslanstvom izrazito zavezane akademski medicini.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji