Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Romano šestkrat zabodel iz ljubosumja

Pol leta mineva od tragedije, ki je pretresla Slovenijo. Borutu Turku očitajo zahrbtni umor iz maščevanja.
Romana Muhič je imela komaj 27 let.
Romana Muhič je imela komaj 27 let.
Tanja Jakše Gazvoda
25. 8. 2020 | 12:01
25. 8. 2020 | 12:02
5:57
Nad 27-letno partnerico Romano Muhič, mamico dveh malčkov, je roko dvignil njen partner Borut Turk. Po dejanju si je želel soditi sam, a ga je zdravstveno osebje rešilo, po zdravljenju v novomeški bolnišnici, kjer se je nekaj časa boril za življenje, pa je zdaj v priporu, kjer čaka na sojenje.
Na sojenje čaka v priporu.
Na sojenje čaka v priporu.

Kdaj bo Turk, ki ga mnogi poznajo kot natakarja in tudi kot borca tajskega boksa, stopil pred roko pravice, še ni znano. Obtožnica je bila vložena v začetku tega meseca, a še ni pravnomočna, saj je Turkov zagovornik, novomeški odvetnik Borut Škerlj, vložil ugovor.
 

Napad z nožem


Bila je pustna nedelja, 23. februarja, nekaj pred poldnevom. V vasi Potok, zaselku lučaj od Novega mesta, ki spada v občino Straža, se je na domu Romane Muhič dogajala prava grozljivka. Romana se je namreč odločila končati razmerje z 33-letnim Borutom. Povedala mu je, da je njunega razmerja konec in da želi, da odide iz njunega skupnega prebivališča, ki sta ga zadnja štiri leta imela v hiši Romaninih staršev.

»Borut Turk je Romani vzel življenje na zahrbten način in iz brezobzirnega maščevanja, napadel jo je z nožem tako, da jo je večkrat sunil, vse z namenom, da se ji maščuje in jo umori, pri tem pa jo je dvakrat zabodel v hrbet, najmanj trikrat v prsni koš, enkrat v bok – pazdušna črta, jo večkrat porezal po vratu in obeh rokah, zaradi česar je na kraju napada umrla,« je zapisano v obtožnici, ki še ni pravnomočna. Ta Turku očita tudi kaznivo dejanje lahke telesne poškodbe, saj je poškodoval tudi podnajemnika R. M., ki je pritekel na pomoč. Turk mu je, ko je z nožem zamahnil proti njemu, povzročil razpočno rano na dlani.

»Obtoženca sta pregledala sodna izvedenka za psihologijo, specialistka klinične psihologije, in sodni izvedenec za psihiatrijo ter podala mnenje. Obtoženec je bil v času storitve očitanih kaznivih dejanj sposoben razumeti pomen svojih dejanj, sposobnost imeti jih v oblasti pa je bila zmanjšana, a ne bistveno,« je na naše poizvedovanje odgovoril višji državni tožilec Srečko Hočevar, vodja Okrožnega državnega tožilstva Novo mesto.
 

Zaslišali 25 prič


Preiskava je trajala skoraj štiri mesece, od konca marca do konca julija, obtožnica pa je bila vložena pred dvema tednoma. »Ob vložitvi obtožnice je bil pripor podaljšan iz pripornega razloga ponovitvene nevarnosti. Zoper obtožnico je bil 10. avgusta 2020 vložen ugovor, o katerem še ni bilo odločeno,« je sporočila višja pravosodna svetovalka in strokovna sodelavka na okrožnem sodišču v Novem mestu Maja Beg in dodala, da je bila sprva preiskava uvedena zaradi kaznivega dejanja uboja po prvem odstavku 115. člena KZ-1 in kaznivega dejanja lahke telesne poškodbe po drugem in prvem odstavku 122. člena KZ-1. A ob vložitvi obtožnice je bila pravna kvalifikacija prvega dejanja spremenjena iz milejše oblike, torej uboja, v umor, in sicer po 1. in 4. točki prvega odstavka 116. člena KZ-1, za kar je zagrožena zaporna kazen najmanj 15 let.


»V preiskavi je bilo zaslišanih 25 prič, pridobljeni sta bili izvedenski mnenji sodnega izvedenca za psihiatrijo ter sodne izvedenke za klinično psihologijo kot tudi njuni dopolnitvi. Izvedenca nista prišla do zaključka, da bi obdolženec dejanje storil v stanju neprištevnosti,« so potrdili na sodišču. Pojasnili so tudi razloge, ki jih navaja Turkova obramba v ugovoru na obtožnico: »Zagovorniki v govoru nasprotujejo pravni kvalifikaciji kaznivega dejanja umora, in sicer temu, da je bilo dejanje storjeno na grozovit ali zahrbten način in iz brezobzirnega maščevanja, kot tudi, da te okoliščine v opisu kaznivega dejanja niso zadosti konkretizirane. Prav tako nasprotujejo očitkom iz obtožnice, da se obdolženega obravnava kot prištevnega storilca kaznivega dejanja, čeprav je bila pri obdolženem ugotovljena mešana osebnostna motnja, saj je po mnenju obrambe le-ta podlaga za bistveno zmanjšano prištevnost v času storitve kaznivega dejanja.«

Zagovornik Borut Škerlj je dejal, da bi »pri takšni kvalifikaciji dejanja s tožilstvom lažje dosegli kak dogovor«. O ugovoru bo odločal senat okrožnega sodišča v Novem mestu.
 

Otroka na varnem


Prijatelji in domači se Romane spominjajo kot vedno nasmejane. Bila je krasna mamica obema otrokoma, vsem je rada pomagala. Romana in Borut sta se deklice razveselila pred dobrimi tremi leti, pridružila se je šestletnemu fantičku, ki ga je imela Romana iz prejšnje zveze. A v odnosu ni bilo vse tako, kot bi moralo biti. »Romana ni nikoli potarnala, da je Borut do nje nasilen, a večkrat je dejala, da življenje z njim ni to, kar bi moralo biti, predvsem zaradi ljubosumja,« je nekaj dni po tragediji dejal Romanin oče Branko. Tisto usodno nedeljo dopoldne je prosila mamo Lilijano, naj otroka odpelje na igrala v Novo mesto, da se bo z Borutom v miru pogovorila, kako naprej. A končalo se tragično.


Deklica je dobila varno družinsko zavetje pri Romanini sestri, torej svoji teti, deček, ki ga je imela iz prejšnje zveze, pa je pri očetu. Oba malčka dobivata vso skrb in ljubezen ter varnost, a otroka mamico neizmerno pogrešata. Najhuje je zvečer, ko poskušata zapreti oči. Zaspati morata brez njenega objema in poljuba. 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine