Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Rise bodo naselili tudi na Gorenjskem

Gozdne kamere so posnele mladiča, ki se gosti z uplenjeno srno, gre za prvi naraščaj Goruja in Teje.
Teja in mladič, za zdaj mu rečejo Gorujček. FOTO: ZGS
Teja in mladič, za zdaj mu rečejo Gorujček. FOTO: ZGS
Janez Petkovšek
21. 1. 2020 | 13:44
21. 12. 2020 | 13:39
4:25
Projekt za zaščito slovenske populacije risa, ki se je v sodelovanju s Hrvaško, Italijo, Romunijo in Slovaško začel 1. julija 2017, je končno prinesel prvi vidni rezultat. Slovenska risinja Teja je namreč poskrbela za naraščaj po lanski poletni romanci z romunskim risom Gorujem – to je zunaj običajne paritvene sezone. Na eni od kamer so konec lanskega leta opazili enega mladiča. Ali bo preživel zimo, bomo še videli, kot kažejo gozdne kamere, pa se z mamo že navaja na pravo hrano, saj je poskusil meso pokončane srne. Imena še nima, trenutno pa mu pravijo kar Gorujček.

Kot je razvidno iz poročila o monitoringu risa v Sloveniji v lanskem in predlanskem letu, so s 191 kamerami (tako imenovane fotopasti) na 161 lokacijah posneli kar 165 posnetkov risa v 14 loviščih. Z analizo fotografij in videov so dobili precej jasno sliko o pojavljanju različnih risov, po značilnih pikastih vzorcih po kožuhu pa so tudi ugotovili, da se na območju jugozahodne Slovenije (od Starega trga ob Kolpi vse do Cerknice in Postojne) stalno giblje vsaj 19 odraslih živali. Večina živi v Beli krajini, na Kočevskem in delu južne Notranjske, severneje pa jih kamere niso zabeležile. Žal jih večina (še) nima telemetrične ovratnice, tako da ne morejo natančno reči, koliko je samcev oziroma samic. Bilo naj bi tudi pet mladičev, a je eden od njih tik ob koncu minulega leta končal pod kolesi vozila med počivališčem Studenec in Razdrtim.

Nova pošiljka

Ker populacija torej ni številna, bi bilo dobro, če bi iz Romunije in Slovaške že do aprila dobili nove rise. Kot pravi koordinator projekta Life Lynx Rok Černe, nameravajo januarja in februarja na Slovaškem in v Romuniji aktivirati približno 15 posebnih pasti, ki so jih postavili že jeseni. Upajo, da bodo ujeli vsaj pet ali šest odraslih risov. Glede na to, da je pri nas predvidena naselitev 10 primerkov, na Hrvaškem pa štirih, bi večino ujetih znova spustili pri nas. Ker pa bo projekt trajal le do leta 2024, bi morali pri nas vsako leto v naravo spustiti vsaj po dva, pri južnih sosedih pa po enega.

Poleg naselitve novih nameravajo nosilci projekta Life Lynx v Sloveniji marsikje spremeniti lokacije fotopasti. Ker se niso obnesle, bodo kamere z nizko osvetlitvijo zamenjali s tistimi z večjo in tako dobili jasnejše posnetke. Še naprej bodo uporabljali tudi lovilce dlak.

Na Hrvaškem naj bi bilo risov okoli 40, ker pa ne poznajo meja, se marsikateri sprehaja tako po Sloveniji kot Hrvaški. Hrvaško-romunski priseljenec Doru je namreč po izpustitvi v Risnjaku večkrat zataval k nam in se je ustalil na območju Javornikov.
Prek telemetričnih ovratnic bodo spremljali premike Doruja, Goruja, Teje in Bojana (zadnjega so označili že pred začetkom projekta Life Lynx) in vse na novo ujete, pripravljajo pa se tudi na začetek doseljevanja risov na izbrana območja na Gorenjskem. Prve naj bi naselili prihodnje leto.


Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine