Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Policisti iz zasede ministru zakonito odpuščeni

Dogovarjali so se o nadzoru ministra Koprivnikarja. Vrhovno sodišče potrdilo, da so bile štiri odpovedi zakonite.
Boris Koprivnikar je posumil v naključno ustavitev. FOTO: Blaž Samec
Boris Koprivnikar je posumil v naključno ustavitev. FOTO: Blaž Samec
I. R.
1. 2. 2019 | 08:57
4:49
LJUBLJANA – Peterici policistov, ki so novembra 2015 sodelovali pri dogovarjanju o prometnem nadzoru takratnega ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja sredi policijske stavke, so na policiji kmalu pokazali vrata. Vsi so odpoved izpodbijali v delovnem sporu, a je za štiri izmed njih pravilnost in zakonitost izredne odpovedi potrdilo celo vrhovno sodišče.
 

Pošta z vrhovnega sodišča


Te dni je četverica po naših podatkih prejela pošto z vrhovnega sodišča, ki je pritrdilo prvostopenjskemu in višjemu delovnemu sodišču, da so nekdanji možje v modrem s tem, ko so načrtno ustavili ministra, ki je javno kritiziral policijsko stavko, zagrešili hujšo kršitev, ki brez dvoma močno krni ugled policije.
Preizkus alkoholiziranosti pri ministru je pokazal, da je bila vsebnost alkohola pod dovoljeno mejo. FOTO: PU Novo Mesto
Preizkus alkoholiziranosti pri ministru je pokazal, da je bila vsebnost alkohola pod dovoljeno mejo. FOTO: PU Novo Mesto

Zaradi odpovedi so tožbo zoper nekdanjega delodajalca vložili nekdanji predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, kranjski predstavnik sindikata Denis Kadirić, novomeški regionalni sindikalni predstavnik Dušan Raj, sindikalni zaupnik za ljubljansko regijo Vojko Marguč in namestnik koprskega regionalnega predstavnika Miha Sakač. Delovno sodišče je njihove tožbene zahtevke zavrnilo v celoti ter potrdilo ustreznost vzrokov za odpoved in njeno zakonitost, enako je v štirih primerih storilo tudi višje delovno sodišče.


S pritožbo je bil uspešen le Sakač, ki mu je uspelo prepričati sodnike višjega delovnega sodišča, da mu je bila v postopku odpovedi s policije kršena pravica do zagovora, češ da poskusi vročitve pisne obrazložitve izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi in vabilo na zagovor niso bili opravljeni v skladu z zakonom o upravnem postopku. O Sakačevem primeru bi moralo sodišče odločiti znova.

Ali se bo to res zgodilo, je odvisno od vrhovnega sodišča, kamor je prejšnji mesec revizijo tokrat vložilo državno odvetništvo v imenu toženega ministrstva za notranje zadeve. To namreč meni, da Sakaču ni bila kršena pravica do obrambe v postopku izredne odpovedi in da »odločitev odstopa od dosedanje sodne prakse«.
 

Pomagal tudi FBI


Petrovič, Marguč, Kadirić in Raj so pravnomočno odločitev o zakonitosti odpovedi poskušali izpodbiti z izrednim pravnim sredstvom na vrhovnem sodišču, a je to njihove revizije zavrnilo. Raj je med drugim zatrjeval, da je delodajalec prišel do podatkov o pogovorih v zaprti skupini na facebooku na nezakonit način.


V zaprto skupino na facebooku je bil namreč najprej vključen tudi takratni generalni sekretar Sindikata policistov Slovenije, a so ga iz skupine izključili potem, ko je prekinil sodelovanje s sindikatom in se zaposlil v službi takratnega direktorja Generalne policijske uprave Marjana Fanka. Kmalu pa je ta po elektronski pošti prejel fotografije pogovorov zaprte skupine na facebooku skupaj s pismom anonimnega »jeznega policista«.

Raj je prepričan, da so vodilni na policiji fotografije pogovorov pridobili z nepooblaščenim vdorom v njihovo komunikacijo, vendar je sodišče razsodilo, da vodstvo policije sporne fotografije ni pridobilo nezakonito, ne nazadnje so uradno različico teh pogovorov dobili neposredno od facebooka prek odredbe sodišča in ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI).


Raj je tudi menil, da je šlo za neenako obravnavo, saj so nekateri vpleteni dobili le pisni opomin pred odpovedjo. A je vrhovno sodišče njegove očitke zavrnilo delno zato, ker v reviziji izpodbija dokazne zaključke, kar z izrednim pravnim sredstvom ni dovoljeno, delno pa zato, ker zatrjevanih kršitev ni našlo. 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine