Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Bojana Beović o tem, kako je z mutacijo koronavirusa v Sloveniji in zakaj bomo še dolgo v karanteni

Virus je mutiral in v populaciji povzroča nenadne povečane pojave primerov okužb, s tem pa tudi večje število huje bolnih.
Infektologinja in predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović. FOTO: Leon Vidic, Delo
Infektologinja in predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović. FOTO: Leon Vidic, Delo
Nina Čakarić
21. 12. 2020 | 11:15
22. 12. 2020 | 09:23
4:49
Infektologinja Bojana Beović, ki je na čelu strokovne skupine za boj proti epidemiji in novoizvoljena predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, je zaradi nove različice novega koronavirusa zaskrbljena. Ta je precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih sevov. Čeprav potek bolezni ni hujši, pa zaradi intenzivnosti širjenja povzroča v populaciji več okužb, s tem pa tudi več primerov hudo bolnik, ki se morajo zdraviti na intenzivnih oddelkih ali celo umrejo, nam je povedala v telefonskem pogovoru. Beovićeva tako nestrpno pričakuje nove zapore konec tedna, ki jih je vladni govorec Jelko Kacin napovedal na današnji novinarski konferenci. Podrobnosti o zaprtju nekaterih dejavnosti bodo še sporočili.

V državah odkrivajo nov sev novega koronavirusa, ki naj bi bil kar 70 odstotkov bolj nalezljiv. Kaj je izjemnega in tokrat drugačnega pri novi mutaciji?

V tem času je nastalo veliko mutacij in očitno so privedle do sprememb v delovanju virusa na človekovo celico. Z novim sevom virus lažje vstopi v celico, se nanjo bolje veže in se v večjih količinah iz nje sprošča, kar pa pomeni večjo kužnost virusa. In ravno to naj bi bil vzrok nenadnega povečanega pojava primerov okužb z novim koronavirusom v Veliki Britaniji.  

Novi mutirani sev virusa so prvič odkrili sredi septembra v Londonu. Zdaj se je razširil še v druge države.

Kaže, da je ta oblika virusa bolj razpršena. Če so ustrezni pogoji in če prihaja do stikov med ljudmi, se ta virus še bolje in hitreje širi kot sicer. To mutacijo so odkrili tudi že na Danskem, na Nizozemskem in zdaj celo v Italiji.

Je novi sev prisoten tudi že v Sloveniji?

Ne vemo. Biologi se ukvarjajo s tem in analizirajo naše seve. V kratkem bodo tako dobili informacijo, ali je prisoten tudi pri nas.

Virus je torej postal bolj nalezljiv. Kakšna pa je klinična slika poteka bolezni, je morda hujša?

Za zdaj ne poročajo o težji klinični sliki, je pa seveda večje število okuženih, ki lahko nastane zaradi bolj kužnega virusa, in videti  je, da nastaja. To pomeni večje število huje bolnih in takih, ki potrebujejo zdravljenje na intenzivnih oddelkih ali celo umrejo. Zaradi povečanega števila okužb je potem ob enakem deležu tudi večje število bolnih s težjimi zapleti, ob tem, da bolezen novega seva sicer ni hujša.
Preberite tudi: Slovenska znanstvenica razkrila, kakšna je nova različica koronavirusa 
Spoštovanje ukrepov bo še toliko pomembnejše.

Nestrpno pričakujemo nove zapore konec tedna. Že prej pa je treba zelo skrbno razmišljati o tem, kako bomo praznovali v naslednjih dneh, da ne bomo na praznovanju koga okužili. Naša skupna naloga je, da čez praznike ne povzročimo nobene nove okužbe, torej da se nihče od naših znancev ne okuži.

Nam grozi nadaljevanje epidemije tudi v letu 2021?

Prve pol leta prav gotovo. V zimske mesece gremo s precejšnjim bremenom obolelih. Število obolelih in hospitaliziranih je v Sloveniji zelo veliko. Pričakujemo, da se bo stanje v januarju in februarju še poslabšalo – delno zaradi vremenskih razmer in tipičnega obdobja, ko se bolje širijo respiratorne bolezni, nekaj okužb pa bi lahko povzročili o tudi sami, če bo prišlo do nenadzorovanega širjenje čez praznike. Tako da nas v prvem delu letu prav gotovo čaka veliko bolnih in veliko dela z epidemijo, s tem pa tudi prilagoditve vseh, s katerimi želimo zmanjšati število prenosov.

V kratkem pričakujemo tudi cepljenje. Upamo, da bo šlo vsaj približno po načrtu in da bomo za najbolj rizične dobili cepivo v zadnjem tednu tega leta. To pa bi ob spomladanski izboljšavi vremena in s tem, ko bi bili več zunaj, pomenilo zmanjšanje virusnega bremena. Tako si predstavljamo. A bodo še naprej, še kar nekaj časa, potrebni ukrepi in skrb vseh, da virusa ne prenašamo.

Bo trenutno cepivo učinkovito tudi za novi mutirani virus?

Za zdaj je mnenje, čeprav ga strokovnjaki, ki so se ukvarjali z novim sevom, še niso zelo trdno podprli, da je ujemanje cepiva in spremenjene beljakovine dovolj veliko, da bo cepivo še dovolj učinkovito. Sprememba te virusne beljakovine pa je napoved, da se bo lahko s tem novim koronavirusom dogajalo isto, kot se dogaja z gripo. Da se bo torej virus vsako leto toliko spremenil, da bo treba cepivo modificirati oziroma se ponovno cepiti.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine