V zadnjih 24 urah je v Sloveniji umrla še ena oseba, ki je bila pozitivna na novi koronavirus. Skupno število pokojnih, ki so zboleli za covidom 19, se je tako povzpelo na 118 (117 umrlih je bilo do vključno 26. julija, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje).
Včeraj je bilo testiranih 874 oseb, pozitivnih je bilo 14.
V bolnišnicah je trenutno 17 oseb, intenzivno nego pa potrebujejo tri.
Število pokojnih (tabela NIJZ je do vključno 26. julija), ki so bili pozitivni na novi koronavirus, se je 27. julija povečalo za eno osebo, torej na 118. FOTO: zaslonski posnetek
Ob 10.30 se je začela (vladna) novinarska konferenca o covidu 19, ki smo jo spremljali v živo
11.05 Ali lahko starši z otroki izkoristijo dopust v tujini ali svetujete, naj raje ostanejo doma? Ali se razmišlja o ukrepu, da se 14 dni pred začetkom šole zapre mejo s Hrvaško?
O takem ukrepu se nismo pogovarjali, pravi Beovićeva, je pa priporočljivo, da se takrat tako ravnajo, saj gredo potem po dopustu v množico (v šole). Spremembe režima s Hrvaško, tako Beovićeva, so odvisne od epidemiološke slike in uvrstitve na enega od seznamov. Ni vezano na začetek šole, je jasna.
11.00 Po nalogi ustavnega sodišča na 14 dni strokovna skupina daje odgovor na vprašanje o nujnosti nošenja mask. Srednjeročno ni razloga, da bi maske opustili, še posebej v jesenskem in zimskem času. To je čas, ki nas izjemno, izjemno skrbi, poudarja Beovićeva.
10.57 Čas je pokazal, da imajo maske učinek pri omejevanju prenosa novega koronavirusa. V prvi vrsti so pomembne za druge ljudi. Če oseba, ko že izloča virusa, ni bolna, maska prepreči, da se to prenese na druge ljudi. Upoštevati je treba tudi druge ukrepe, kot sta distanca, dosledna higiena rok ...
10.50 Graf reprodukcijskega števila: R pove, koliko oseb se okuži od ene obolele osebe. IJS je analiziral stanje za domove, zunaj domov in za celoto.
Trenutne razmere v Sloveniji. FOTO: zaslonski posnetek
Če bi ta številka znašala 1,5, bi že septembra morali ustavljati zdravstvo. Pri 1,1 se nam bo epidemija še širila, a bomo lahko situacijo obvladovali. A Beovićeva pravi, da situacija taka, kot je, še ni rešena.
10.49 Že v prvem delu epidemije so številne organizacije delovale, v nasprotju z drugimi državami, in že takrat so strokovnjaki opozarjali na razmere na delovnih mestih, ki morajo biti take, da se čim bolj zmanjšajo možnosti za prenos okužbe.
10.39 Situacija na Hrvaškem ni povsem pod nadzorom. Vsaj dvakrat slabši so od nas in to ob manjšem številu opravljenih testov. A število ne narašča.
V Sloveniji so se začeli pojavljati primeri pozitivnih na novi koronavirus, ko so se ljudje vrnili z letovanj na Hrvaškem in ni šlo za obiskovalcev klubov, razkriva Beovićeva. Grožnja je precejšnja, je jasna. Nizozemska je, denimo, priporočila, da se njihovi državljani iz Hrvaške vrnejo. Stanje bomo skrbno spremljali, pravi infektologinja, če bodo primeri naraščali, bo treba režim nekoliko spremeniti.
Hoja po robu pomeni, da je vsakodnevno ali večdnevno povečanje lahko napoved rasti po eksponencialni krivulji, opozarja Beovićeva.
Kako preprečevati okužbe? V prvi vrsti z uporabo mask, razdaljo, higieno rok, izogibanju gneči, zelo učinkovit ukrep je tudi karantena ali osamitev v času inkubacijske dobe. Ta prepreči, da bi se virus širil na druge, zlasti v času, ko oseba nima simptomov.
10.37 Hoja po meji prepada, opisuje stanje v državi vodja strokovne skupine
Bojana Beović.
10.36 Ponovno beležimo okužbe ob vrnitvi domov z dopusta. Kar 40 odstotkov okužb v zadnjih 14 dneh je znotraj različnih delovnih organizacij, je dejala
Špela Horjak, namestnica vladnega govorca za covid 19
Jelka Kacina.
Komentarji