Ljubljana – V teoriji bi vsi radi dobro in zdravo jedli. V praksi pa se malo zalomi. Vsem je jasno, da so med najbolj zdravimi živili tista iz skupine zelenjave, sadja ali polnovrednih žit, da se moramo izogibati sladkorju in soli ter pretiravanju s predelanimi živili.
Zakonodaja nam kot potrošnikom pomaga »bolj zdravo izbrati«, saj že nekaj let –
od nedelje naprej bodo proizvajalci morali natančno beležiti podatke o vsebnosti transmaščob – namreč opredeljuje obvezno označevanje predpakiranih živil s hranilno vrednostjo. A odzivi potrošnikov dokazujejo, da mnogi teh informacij ne uporabljajo, ker jih preprosto ne razumejo, nimajo časa za primerjavo ali jih niti ne opazijo.
Pravst poudarja, da deklaracije niso vedno transparentne ter da se je vanje treba poglobiti. FOTO: Ljubo Vukelič/Delo
»Predvsem pritiski živilske industrije in neusklajenost držav članic so bili razlog, da v EU danes nimamo enostavnega enotnega sistema, ki bi potrošnikom lajšal izbiro živil z ugodnejšo hranilno sestavo, hkrati pa smejo povsem legalno živila slabšo hranilno sestavo oglaševati kot izjemno zdrava. Da je to velik problem tudi v Sloveniji, je dokazala obsežna raziskava Inštituta za nutricionistiko. Ker takšno stanje ni sprejemljivo, smo dolžni potrošniku pomagati, da bo tudi pri izboru živil znal sprejemati informirane odločitve. Predstavljena nova mobilna aplikacija VešKajJeš predstavlja pomembno orodje, ki mu bo pri tem v pomoč.«
Prof. dr. Igor Pravst, Inštitut za nutricionistiko, vodja projekta Inovativne rešitve za informirane odločitve
Koliko »belega strupa« je v hrani
Znanstvene raziskave so že pred časom pokazale, da tovrstne podatke pogosteje uporabljamo, če so prikazani v preprostejši in razumljivejši obliki. Prav zato so pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), Inštitutu za nutricionistiko in Institutu Jožef Stefan ter ob sofinanciranju ministrstva za zdravje razvili aplikacijo, ki ključne podatke o hranilnih vrednostih označuje z barvami semaforja.
Kot pojasnjujejo pri ZPS, so raziskovalci ugotovili, da pri tako prikazanih podatkih večina zna ločiti med »dobrim« in »manj dobrim« prehranskim profilom živila in bistveno lažje izbere živilo z ugodnejšo hranilno sestavo.
Brezplačna mobilna aplikacija
VešKajJeš potrošnikom v treh korakih pokaže prehranski profil živila (v barvi semaforja) s ključnimi informacijami o njegovi hranilni sestavi, torej koliko maščob, nasičenih maščob, soli in sladkorja vsebuje.
V trgovini lahko s pomočjo aplikacije fotografirate črtno kodo živila, aplikacija pa vam bo v hipu pokazala informacije o njegovi sestavi. Če se bo več kategorij obarvalo zeleno, to pomeni, da lahko živilo vključite v svojo redno prehrano, če rdeče pa ga lahko uživate občasno in le v manjših količinah.
Bazo lahko soustvarja vsakdo
Če iskanega živila v aplikaciji (še) ni ali pa so se njegove hranilne vrednosti, zaradi spremenjene recepture, spremenile – kar se bo dogajalo predvsem pri novih izdelkih – lahko njegovo specifikacijo potrošniki oddate prek aplikacije, nato pa jo bodo razvijalci vnesli v bazo. K soustvarjanju baze vabijo tudi proizvajalce in trgovce.
Čeprav nekateri trgovci v svojih prostorih prepovedujejo fotografiranje, prof. dr. Pravst skupaj z ZPS apelira nanje, naj potrošnikom ne ovirajo uporabe aplikacije.
»Ključne snovi, ki jih v prehrani želimo omejevati, so sladkor, sol in skupne ter nasičene maščobe. Aplikacija VešKajJeš zato prav količino teh snovi prikazuje v barvah semaforja, s čimer potrošnik dobi hitro in jasno informacijo o hranilni sestavi živila, ki ga ima pred seboj. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče. Za živila z rdeče obarvanimi polji velja opozorilo, da takšnih živil ne uživajte v večjih količinah in preveč pogosto.«
Nika Kremič, Zveza potrošnikov Slovenije
V morju izbire omogoča enostavno primerjavo
Aplikacija omogoča še medsebojno primerjavo izdelkov in ustvarjanje seznama priljubljenih živil, kar potrošniku med drugim omogoča bolj ugodno izbiro s primerjavo živil v posamezni kategoriji (denimo žita za zajtrk) po vseh ali le po izbranem hranilu (npr. sladkor).
Podatki o hranilni sestavi izdelka so v aplikaciji vedno podani in ovrednoteni na sto gramov živila oziroma na sto mililitrov tekočine, kar omogoča izjemno preprosto in objektivno primerjavo zamenljivih živil, še pojasnjujejo pri ZPS.
Aplikacijo si lahko naložite s pomočjo QR-kod ali preprosto obiščete Play Store oziroma iStore. FOTO: ZPS
»Naše izkušnje kažejo, da potrošniki pri nakupu večinoma preberejo napise na sprednji strani embalaže. Hranilna vrednost je le malokrat vodilo pri izbiri živil, predvsem zato, ker je ne razumejo oziroma ne znajo oceniti, ali je določenega hranila malo, srednje ali veliko.«
Nika Kremić
Po letih prizadevanj manj debelih otrok
»Pričakujemo, da bodo spremembe izbire živil potrošnikov spodbudile tudi živilsko industrijo in trgovino k nadaljnjemu izboljševanju sestave živil z manj soli, sladkorja in nasičenih maščob. Tako kot lahko v šolah in vrtcih v zadnjem obdobju opažamo ugoden trend zmanjševanja telesne teže na račun izboljšane ponudbe obrokov in številnih ukrepov, ki jih spodbuja ministrstvo, lahko pričakujemo, da bo tudi aplikacija VešKajJeš kupcem, ki iščejo informacije, olajšala izbor za zdravje ugodnih izdelkov in pripomogla k obvladovanju debelosti,« je ob današnji predstavitvi povedala dr.
Marjeta Recek z ministrstva za zdravje.
Komentarji