Neomejen dostop | že od 9,99€
Temperatura ozračja se vztrajno niža, kolesarji pa ne bi še na klin obesili koles. Nekaj sezon že ugotavljamo, da je kolesarstvo tudi na tej strani Alp postalo celoletni šport.
Zimska kolesarska jakna je zagotovo pomemben kos oblačila. Čeprav vse bolj ugotavljam, da je huje, če nimaš dobre podčelade (beri podkape) in nogavic in rokavic. Najprej nas zebe v okončine in ušesa, potem še čez in čez celo telo.
Zanimive so nekatere razlage proizvajalcev kolesarskih oblačil. Jasno, morajo opravičiti visoko ceno teh jaken. Materiali so dragi, inovacije je treba tržiti. Danes dobra zimska kolesarska jakna stane okoli 200 evrov. Da, lahko tudi okoli 600, nismo pa našli dražje. Da, tudi kolesarska oblačila so se močno podražila, letos, vsaj za 30 odstotkov.
Napake, ki jih redno delamo ob nakupu zimske kolesarske jakne
Prva napaka je, da naletimo na nevednega prodajalca. Vse dobre zimske jakne imajo točno določeno temperaturno območje delovanja. In to res deluje. Če minimalno prekoračimo to območje bomo bentili nad slabo kakovostjo. Seveda, vedeti pa moramo, da vrhunske blagovne znamke delajo, proizvajajo oblačila za dobre kolesarje. Kaj to pomeni? Na primer, da nikoli ne napišejo, ali jakna deluje tudi za začetnike oziroma za tiste, ki potrebujejo velikost XXL. Zanimivo je nekaj, malo, katera vrhunska znamka ima v katalogu velikost 3XL. Ni treba razlagati, zakaj. Ne, ne gre za diskriminacijo, gre za luknjo v proizvodnji, proizvajalci še imajo manevrskega prostora za tehnološki napredek.
Primer v praksi. Santinijeva jakna vega extreme, je narejena za temperaturno območje od -8 do +5 stopinj Celzijusa. To je temperaturno območje v katerem se res malo kolesarjev še vozi. Ampak ... Če to jakno oblečemo, ko termometer kaže 8, 9 ali več stopinj nam bo vroče. Začeli se bomo potiti in bentili bomo, da jakna ne deluje. Torej, postavlja se vprašanje, koliko jaken potrebujemo? Ne bi vas radi gnali v prodajalne, samo opozorili bi vas radi na kaj morate ob nakupu biti pozorni. Pomislite v kakšnih pogojih boste šli na kolo in tako si kupite. Največ kolesarjev kolo zamenja s kakim drugim športnim rekvizitom, ko termometer kaže manj kot 8 stopinj. Mi v uredništvu Poleta prikimavamo in hkrati usmerjamo pogled na obalo Jadranskega morja.
Cena: 650 evrov
Švicarski krojači zagotavljajo, da je to ena izmed najbolj funkcionalnih zimskih kolesarskih jaken, ki deluje v temperaturnem območju med med -4°C in 8°C.
Cena: 250 evrov
Temperaturno območje te izjemno zanimive jakne je od 4°C - 16°C. In ne samo to, lahko jo spremenite v gabbo, tako, da odstranite rokavčke. Gabba jakna je revolucionarni Castellijev izdelek, nepremočljiva oziroma zelo težko premočljiva jakna. Vrhunski kolesarji jo obožujejo.
Cena: 160 evrov
Northwave se ne obremenjuje več s temperaturnimi območji, ampak zgolj z letnimi časi. Prvijo, da s tem samo begajo kolesarje. Naredili so zimsko jakno extreme 2, ki je funkcionalna jeseni in pozimi. Mi se s tem ne strinjamo, razen, če je tudi jeseni temperatura pod 10 stopinjami, ko gremo na kolo.
Cena: 150 evrov
Temperaturno območje 0 do +12 ºC. Toplotno zatesnjena sprednja zadrga je zgoraj in spodaj zaključena z zaščitnimi zavihki. Neprepustna za dež, veter in zračna.
Cena: 190 evrov
Zanimiva in zelo funkcionalna zimska jakna s podaljšano hrbtno stranjo. Nima temperaturnega območja, razen, da je namenjena najbolj neprijetnim zimskim kolesarskim dnem. S tem razumemo, da ima visoko odpornost proti vetru, dežju in da je seveda topla takrat ko mora biti.
Cena: 240 evrov
Še ena zimska kolesarska jakna brez temperaturnega območja. Torej, moramo sklepati, da je primerna za najnižje temperature, kot tudi za temperaturo ozračja do 10 stopinj. Zanimiva je zato, ker vsebuje tudi Gore-Tex material in kljub temu ni pregrešno draga.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji