Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Z raketo BFR do Lune japonski milijarder in umetniki

Polet, ki ga je plačal največji japonski spletni prodajalec oblačil in velik ljubitelj umetnosti Jusaku Maezava, se bo po načrtih zgodil leta 2023.
Jusaku Maezava in Elon Musk FOTO: Twitter/@elonmusk
Jusaku Maezava in Elon Musk FOTO: Twitter/@elonmusk
18. 9. 2018 | 04:51
18. 9. 2018 | 09:56
5:09
Z novo raketo BFR (Big falcon rocket), ki je še v razvoju, bo podjetje Elona Muska SpaceX do Lune ponesla japonskega milijarderja Jusaka Maezavo, ki je ustanovitelj največje japonske spletne trgovine oblačil Zozotown. Dvainštiridesetletni Japonec je po podatkih Forbesa težek 2,9 milijarde dolarjev (2,4 milijarde evrov) in je tudi velik ljubitelj umetnosti.



»Končno vam lahko povem, odločil sem se iti do Lune,« je poudaril Japonec na predstavitvi. Na vprašanje, koliko je plačal za polet, ki se bo predvidoma zgodil leta 2023, ni odgovoril, a je dodal, da je zajetno vsoto že nakazal podjetju, kar je potrdil tudi Musk. Vsota je tolikšna, da bo »imela materialni učinek pri razvoju rakete«, je dejal Musk. Razvoj rakete, ki je bila na tokratni predstavitvi znova nekoliko vizualno spremenjena, po besedah prvega moža podjetja stane okoli pet milijard evrov. Raketa bo visoka 118 metrov, z devetmetrskim premerom. Za primerjavo: Falcon Heavy, ki je premierno poletel februarja letos, je visok 70 metrov, poleg osrednje ima še dve potisni raketi, vsaka ima premer 3,66 metra. 

BFR FOTO: SpaceX
BFR FOTO: SpaceX


Je pa japonski milijarder pojasnil, da na potovanje, dolgo okoli sedem dni, ne bo šel sam, ampak bo, ker gre za ogromno raketo in ker je velik ljubitelj umetnosti, s seboj povabil do osem različnih umetnikov, ki jih navdihuje naš naravni satelit. »Umetniki bodo naprošeni, da nato ustvarijo nekaj, kar bo navdihovalo sanjače v nas.« Želi si, da bi zbral različne profile umetnikov iz slikarstva, filma, glasbe ...

Japonski milijarder Jusaku Maezava želi s seboj na zagotovo veličastno potovanje popeljati tudi umetnike. FOTO: David Mcnew/AFP
Japonski milijarder Jusaku Maezava želi s seboj na zagotovo veličastno potovanje popeljati tudi umetnike. FOTO: David Mcnew/AFP


Pri ideji, s katero je prišel do Muska, so ga navdihovale misli, kaj bi ustvarili njemu najljubši umetniki, če bi imeli takšno priložnost. »Kaj bi bilo, če bi šel Picasso do Lune? Ali pa Andy Warhol, Michael Jackson ali John Lennon? Ali pa Coco Chanel?«



»To (kar je naredil Maezava), da je dal denar in pomagal financirati nov, tvegan, nevaren projekt, ki morda ne bo niti uspel, in da bo popeljal v vesolje skupinico ljudi, je povrnilo mojo vero v človeštvo,« je poudaril Musk. Na vprašanje, ali se mu bo pridružil, je dejal, da je to bil namig tudi japonskega avanturista. »No, morda bova oba na tem poletu,« se je pošalil.

Elon Musk je pojasnil, da bo razvoj rakete BFR stal okoli pet milijard dolarjev (4,28 milijard evrov). FOTO: Mario Tama/AFP
Elon Musk je pojasnil, da bo razvoj rakete BFR stal okoli pet milijard dolarjev (4,28 milijard evrov). FOTO: Mario Tama/AFP


Musk je še potrdil, da je Maezava isti potnik, o katerem je govoril februarja lani, ko je napovedal, da bo dva civilista (kdo bi bil drugi, ni znano) z raketo Falcon Heavy in kapsulo za človeško posadko Crew Dragon, ki jo razvijajo za polete do Mednarodne vesoljske postaje, popeljal do Lune. Pojasnil je, da so se tem načrtom zdaj odpovedali, ker želijo do Lune popeljati več ljudi.

Kako bo potekal polet? FOTO: SpaceX
Kako bo potekal polet? FOTO: SpaceX


Glede časovnega načrta se tudi Musk zaveda, da se velikokrat uštejejo. Če bo šlo vse po načrtu, bi lahko raketo zgradili in večkrat testirali ter nato leta 2023 z njo v nebo ponesli tudi človeško posadko. »A potem je tu resničnost, kjer pa ne gre vse po načrtih,« je dejal Musk.

Jusaku Maezava si je s plačilom očitno precej velike vsote zagotovil polet z raketo BFR. FOTO: Mario Tama/AFP
Jusaku Maezava si je s plačilom očitno precej velike vsote zagotovil polet z raketo BFR. FOTO: Mario Tama/AFP


Raketa BFR bi po Muskovih besedah lahko dosegla vse kotičke osončja, če bodo na različna nebesna telesa namestili polnilnice goriva. Ponovil je svojo idejo, da mora človeštvo čim prej postati multiplanetarna rasa, da bi se torej razselili po različnih planetih ali lunah – od Lune, Marsa do Jupitrovih lun. Ta ideja je po njegovem mnenju ena izmed tistih, zaradi katerih se lahko prihodnosti veselimo.

Umetniška upodobitev rakete FOTO: SpaceX/AFP
Umetniška upodobitev rakete FOTO: SpaceX/AFP


Na predstavitvi je spomnil, da mineva deset let od prvega uspešnega poleta Falcona 1 v orbito, potem ko so bili trije poleti neuspešni, temu je sledila pogodba z Naso in majhno zasebno vesoljsko podjetje se je razvilo v enega izmed vodilnih in prebojnih. Musk se je Nasi na twitterju zahvalil, da brez ameriške vesoljske agencije in njenega denarja SpaceX še zdaleč ne bi bil tu, kjer je.



​Po načrtih bo testni polet Crew Dragona brez človeške posadke novembra letos, s človeško posadko pa aprila prihodnje leto.

Ustanovitelj podjetja SpaceX si je v preteklih tednih nakopal kar nekaj zmajevanja z glavo, ko je v radijski oddaji kadil marihuano, veliko prahu je dvignil z napovedjo, da bo privatiziral Teslo, razburil pa je tudi s klevetanjem britanskega potapljača, ki je sodeloval pri reševanju tajskih dečkov

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine