Ljubljana – Slovenija je s sodelovanjem v programu EuroHPC dobila priložnost, da okrepi svojo infrastrukturo in kompetence na področju superračunalništva ter pospeši četrto industrijsko revolucijo.
Septembra letos je skupina najmočnejših slovenskih centrov HPC začela sodelovati pri evropskem projektu EuroHPC, katerega poslanstvo je razvoj kompetenc in krepitev uporabe superračunalništva tako v akademskem okolju kot gospodarstvu.
V okviru nacionalnega kompetenčnega centra bodo potekali številni tečaji in seminarji, vzpostavljena pa bo tudi večnivojska uporabniška podpora za rabo tehnologije.
Dr.
Uroš Lotrič, izredni profesor na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, pojasnjuje: »Z nizom izobraževanj v okviru nacionalnega kompetenčnega centra za visokozmogljivo računalništvo želimo k rabi moderne superračunalniške opreme pritegniti čim širši krog uporabnikov – raziskovalce, študente, industrijske uporabnike, uporabnike v javni upravi, agencijah in druge. Pripravljamo široko paleto tečajev za obstoječe in bodoče uporabnike: osnovne tečaje za spoznavanje s superračunalniško infrastrukturo, napredne tečaje, usmerjene na področja, na primer za fiziko, kemijo, strojništvo, podatkovno analitiko, in tečaje za eksperte, namenjene spoznavanju in rabi novih tehnologij.«
Študentje na fakulteti za računalništvo in informatiko pridobijo uporabna znanja o superračunalnikih. FOTO: Peter Giodani
Damjan Harisch z Arnesa, ki vodi slovenski konzorcij, pojasni: »Da bi delovanje superračunalnikov doseglo svoj namen, torej smiselno uporabo za raziskave na področju znanosti, gospodarstva in pri zagotavljanju javnih storitev, smo v okviru evropskega projekta EuroCC ustanovili Nacionalni kompetenčni center HPC. Naloga centra je dvig zavedanja o možnosti uporabe visokozmogljivega računalništva, nudenje podpore pri uporabi tehnologije, izvedba različnih izobraževanj, predvsem pa vzpostavitev in graditev skupnosti, ki bo prispevala k razvoju področja in uporabi tehnologije.«
Pri projektu EuroCC sodeluje 34 partnerjev iz 32 držav članic EuroHPC. Slovenski del koordinira Arnes, v njem pa sodeluje še devet partnerjev; Arctur, Fakulteta za informacijske študije, Institut informacijskih znanosti, Institut Jožef Stefan, Kemijski inštitut, Ministrstvo za javno upravo, Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru in Univerza v Novi Gorici.
Razpisa, vredna osem milijonov
V okviru projekta FF4EuroHPC sta objavljena dva javna razpisa za poskusne uvedbe superračunalništva v mala in srednja podjetja v Evropi v vrednosti osem milijonov evrov. Razpis je odprt do 27. januarja.
Kaj je superračunalnik?
Superračunalniki ali visoko zmogljivi računalniki so izjemna orodja, ki znanstvenikom in industriji omogočajo premikati meje razvoja. Kako močno orodje je superračunalnik, lahko predstavimo s to primerjavo: povprečen superračunalnik danes zmore izvesti vsaj en petaflop kalkulacij v sekundi. Če bi hoteli enačiti zmožnost človeka s tem sistemom, bi moral človek izvesti kalkulacijo vsako sekundo naslednjih 31.688.765 let.
Zaradi sposobnosti obdelave ogromnih količin podatkov in zmožnosti izračunavanja kompleksnih formul v kratkem času, se superračunalniki uporabljajo za reševanje nekaterih najzahtevnejših nalog z različnih področij znanosti in inženirstva, kot so na primer vremenska prognoza, raziskovanje zdravil, razvoj pametnih avtomobilov, napovedi dogajanja v (bio)reaktorjih in simulacije morskih tokov.
Na njem lahko sodelujejo mala in srednja podjetja iz različnih panog, v sodelovanju z univerzami in superračunalniškimi centri. Prednost bodo imela inovativna, agilna podjetja z različnih področij, še posebej inženiringa in proizvodnje, ter tista, ki razvijajo produkte s potencialom hitre gospodarske rasti. Vse dodatne informacije so objavljene na
spletni strani projekta.
Slovenska podjetja so vabljena, da naredijo korak naprej in se spoznajo z uporabo superračunalnikov. Eno izmed podjetij, ki je v preteklosti opravljalo simulacije na superračunalniku znotraj evropskega projekta Fortissimo in razvilo svoj eksperiment v zgodbo o uspehu, je podjetje Pipistrel.
Tomi Ilijaš, direktor Arcturja, je sklenil: »V Sloveniji ni pravega trga za visokozmogljivo računalništvo, ker so podjetja zaradi trenutnih kriznih razmer zmanjšala vlaganja v raziskave in razvoj, sodelovanja med gospodarstvom in univerzami pa je v primerjavi z drugimi evropskimi državami še vedno premalo. Mala in srednja podjetja imajo zdaj lepo priložnost, da s pomočjo sofinanciranja v okviru projekta FF4EuroHPC premagajo začetniške ovire in splezajo do ravni, na kateri bodo lahko samostojno in uspešno uporabljala te kompleksne tehnologije za razvoj svojih produktov.«
Komentarji