Neomejen dostop | že od 9,99€
Japonski Slim, ki je prejšnji teden srečno in mehko pristal na površju Lune, je nekoliko bolj prevrnjen, kot bi si pri tamkajšnji vesoljski agenciji želeli.
Pri Jaxi so pristajalnik opremili z napredno inovativno tehnologijo, ki omogoča izjemno natančen pristanek – to je, da cilja ne zgreši za več kot nekaj deset metrov, poleg tega so predvideli pristanek na pobočju kraterja Shioli, in ne na kar se da ravnem delu.
V načrtu je bilo, da se s sprednjo nogo pristajalnik dotakne površja, nato pa se nadzorovano prekotali na vse štiri noge. A kot so potrdile prve fotografije s površja, se je Slim prevalil nekoliko preveč. Fotografije so pojasnile marsikaj. Namreč, kmalu po uspešnem pristanku in vzpostavitvi signala je bilo jasno, da Slim ne more nabirati energije prek solarnih panelov. Ti so obrnjeni stran od sonca, zdaj upajo, da ko bo mineval 14-dnevni lunarni dan in bo sonce potovalo po obzorju, ko bodo žarki vendarle osvetlili panele in bodo pristajalnik obudili. Slima so ugasnili tri ure po pristanku.
»Napaka v glavnem motorju je vplivala na višino tik pred pristankom,« so pojasnili pri Jaxi. Shinichiro Sakai, projektni znanstvenik, je povedal, da je Slimu uspelo, da je začrtano točko pristanka zgrešil le za 55 metrov. Plovila so do sedaj točko pristanka zgrešile tudi za več kilometrov, tako da gre za veliko potrditev uspešnega delovanja napredne opreme.
Slim je s seboj na Luno pripeljal še dva robotka in ju tudi izpustil na plan. Sora-Q je na površje iz Slima izskočila tik pred pristankom prejšnji petek. Ta mali robot je posnel priloženo fotografijo. Nato jo je poslal svojemu kolegu vozilcu Lev-1, ki je opremljen z radijsko anteno in lahko neodvisno od Slima komunicira z Zemljo.
Slim je tudi posnel nekaj fotografij.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji