Manj kot uro pred načrtovano izstrelitvijo rakete z drugo indijsko odpravo na Luno so odštevanje ustavili. Vzrok: tehnične težave na raketi. Za zdaj indijska vesoljska agencija Isro še ni objavila nadomestnega datuma. Z landerjem in roverjem v
odpravi Čandrajan 2 bodo Indijci poskušali pristati na Luninem južnem polu, kjer bodo iskali vodo in raziskovali mineralno sestavo površja ter čakali na potresno dejavnost.
Če bo odprava uspešna, bo Indija šele četrta država, ki ji bo uspel nežen pristanek na Luni. Do zdaj je to uspelo ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski; je pa Indija do zdaj že vpisala načrtovano strmoglavljenje sonde v odpravi Čandrajan 1 na istem območju Lune leta 2008. Odprava je sestavljena iz treh plovil: orbiterja, landerja Vikram in roverja Pragjan. Orbiter ima predvideno življenjsko dobo eno leto, pristajalna modula pa en lunarni dan – to je 14 zemeljskih dni.
S preložitvijo izstrelitve se tako premika tudi datum pristajanja na Luni, ki je bil do zdaj predviden za 6. september. »Operacija, v kateri se bo Vikram spuščal in pristal, bo najbolj grozljiva, saj se še nikoli nismo spopadli s tako zapletenim manevrom,« je na nedavni novinarski konferenci izjavil predsednik Isra
Kajlasavadivu Sivan. Glavni izziv je, da se bo lander z lastnimi motorji pravilno upočasnil.
Indija za misijo uporablja najmočnejšo raketo, ki jo premorejo GSLV Mk-III (plovilo za izstrelitve geosinhronih satelitov). Raketa tehta kar 640 ton in je visoka 44 metrov.
Komentarji