Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Chatgpt dobil »prvega resnega evropskega tekmeca«, ki zna tudi slovensko

Danes se je v Parizu začel vrh o umetni inteligenci. Podjetje Mistral AI je izdalo aplikacijo le chat, na katero je ponosen tudi predsednik Emmanuel Macron.
Evropa je dobila »prvega resnega tekmeca chatgpt«, pravijo strokovnjaki. FOTO: Kirill Kudryavtsev/AFP
Evropa je dobila »prvega resnega tekmeca chatgpt«, pravijo strokovnjaki. FOTO: Kirill Kudryavtsev/AFP
10. 2. 2025 | 11:03
10. 2. 2025 | 23:00
7:56

Francija je gostiteljica enega od najpomembnejših mednarodnih srečanj o umetni inteligenci, na katerem se bodo v prihodnjih dveh dneh zbrali voditelji držav, tehnološki velikani in strokovnjaki z vsega sveta. Poleg razprav o tehnološkem napredku in etičnih izzivov pričakujejo zahtevne diplomatske pogovore, na katerih bodo obravnavali geopolitične napetosti na področju umetne inteligence.

Vrh v Parizu je prva priložnost, da evropski voditelji spoznajo novega ameriškega podpredsednika J. D. Vancea, ki je na prvem uradnem obisku v tujini. Vance se bo v torek sestal s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, glavne teme pogovorov bodo vojna v Ukrajini in razmere na Bližnjem vzhodu.

Francoski predsednik je v nedeljo poudaril, da Evropa ne sme zamuditi priložnosti, ki jih prinaša umetna inteligenca. »Gre za tehnološko in znanstveno revolucijo, kakršne smo redko videli. UI nam lahko omogoči boljše življenje, boljše učenje, boljše delo in boljše zdravstvo – vendar moramo poskrbeti, da bo služila človeku,« je dejal Macron.

image_alt
Poslovni model ameriških informacijskih velikanov na tnalu

Tekmovalnost in razlike v pristopih

Srečanje poteka v času »tehnološke vojne« med svetovnimi tehnološkimi velikani. Ameriška podjetja, kot so Google, Microsoft in OpenAI, so močno prisotna na trgu, Kitajska pa hitro napreduje z modelom umetne inteligence deepseek. Francija si prizadeva postaviti evropsko umetno inteligenco na svetovni zemljevid in privabiti ključne investicije v tehnološko infrastrukturo.

Danes in jutri bo potekal vrh o umetni inteligenci v Parizu. FOTO: Ludovic Marin/AFP
Danes in jutri bo potekal vrh o umetni inteligenci v Parizu. FOTO: Ludovic Marin/AFP

V ospredju vrha bo tudi vprašanje, ali lahko umetna inteligenca postane bolj javno dostopna in ali lahko države zmanjšajo vpliv zasebnih tehnoloških podjetij na razvoj tega sektorja. Linda Griffin iz Mozille meni, da gre za »trenutek postavljanja norm«. Po njenem mnenju bi lahko bil Pariz prelomna točka, na kateri bi oblikovali nova pravila za umetno inteligenco, ki bi bolj služila javnemu interesu.

Rekordne investicije v evropsko umetno inteligenco

Poleg političnih in tehnoloških razprav vrh v Parizu spremljajo tudi velike napovedi o investicijah. Kanadski sklad Brookfield je napovedal 20 milijard evrov vlaganj v francosko infrastrukturo umetne inteligence do leta 2030, pri čemer bo večina sredstev namenjenih gradnji podatkovnih centrov. Francija in Združeni arabski emirati so prejšnji teden razkrili projekt kampusa UI, ki vključuje 50 milijard evrov vredno naložbo v tehnološko infrastrukturo.

Obsežne investicije v podatkovne centre so posledica dveh pomembnih dejavnikov: prvi je napovedani projekt Stargate AI, ki ga podpirajo OpenAI, SoftBank in MGX ter vključuje pol bilijona dolarjev (petsto milijard evrov) vredno gradnjo podatkovnih centrov v ZDA. Drugi dejavnik je energetska prednost Francije, saj kar 65 odstotkov njene električne energije prihaja iz jedrskih elektrarn, kar omogoča energetsko učinkovito delovanje visoko zmogljivih podatkovnih centrov.

Evropski odgovor na ameriško-kitajski boj za UI

Da umetna inteligenca ne bi bila zgolj ameriško-kitajska stvar s ščepcem Evrope, je soorganizator vrha tudi indijski premier Narendra Modi. Indijska vlada poudarja potrebo po enakopravnem dostopu do umetne inteligence in opozarja na nevarnost digitalne neenakosti. »Ne smemo dopustiti, da bi bila umetna inteligenca še en dejavnik globalnega razkola,« je dejal indijski zunanji sekretar Vikram Misri.

Srečanje poteka v času intenzivne konkurence med svetovnimi tehnološkimi velikani.  FOTO: Ludovic Marin/AFP
Srečanje poteka v času intenzivne konkurence med svetovnimi tehnološkimi velikani.  FOTO: Ludovic Marin/AFP

Macron in Modi bosta v sredo obiskala Marseille, kjer bosta odprla nov indijski konzulat in obiskala raziskovalni center ITER, v katerem preučujejo energetske rešitve prihodnosti.

Francija v ospredju evropske industrije UI

Francoska UI doživlja izjemen razvoj, pri čemer je zagonsko podjetje Mistral AI eden od glavnih igralcev. Podjetje, ki sta ga leta 2023 ustanovila nekdanja inženirja Googlovega podjetja Deepmind in Meta AI, je predstavilo novega pomočnika, ki ga poganja umetna inteligenca, le chat, ki se želi postaviti ob bok najbolj razširjenemu programu UI chatgpt. Mistral AI je eno od najhitreje rastočih zagonskih podjetij UI v Evropi in je vreden že 5,8 milijarde evrov.

Ena od glavnih prednosti le chata je funkcija »bliskovito hitrih odgovorov« (angl. flash answers), ki omogoča skoraj hipne odgovore – tudi do 1100 besed na sekundo. V podjetju trdijo, da je njihova rešitev hitrejša od konkurentov, vključno s chatgpt. Storitev je na voljo v petih jezikih – francoščini, angleščini, nemščini, španščini in italijanščini –, kar jim daje konkurenčno prednost. Sicer le chat razume tudi slovensko, a za zdaj funkcija bliskovitih odgovorov ni na voljo.

V ozadju razvoja le chata je tudi francoska vlada, ki Mistral AI vidi kot glavnega igralca v evropskem tehnološkem ekosistemu. Predsednik Macron od leta 2023 spodbuja razvoj evropskih podjetij UI in poskuša zmanjšati odvisnost od ameriških tehnologij.

Macron je napovedal veliko vlaganj v umetno inteligenco. FOTO: Gonzalo Fuentes/AFP
Macron je napovedal veliko vlaganj v umetno inteligenco. FOTO: Gonzalo Fuentes/AFP

»Francoski in evropski igralci na področju umetne inteligence pridobivajo veljavo in ponujajo vrhunske tehnologije,« je izjavil ob izidu francoskega pomočnika UI.

Na družbenih omrežjih je delil posnetek, na katerem je njegov obraz prilepljen na številne znane osebnosti s pomočjo umetne inteligence. Ob tem je pripisal: »Dobro opravljeno.«

Pred dnevi je prav tako na družbenih omrežjih objavil pogovor z novim pomočnikom UI. Vprašal ga je, ali je ponosen, da je francoska stvaritev. Ta mu je odgovoril pritrdilno in Macron je v šali pripisal, da je novi pomočnik »preizkušen in odobren«.

Geopolitična bitka se širi na umetno inteligenco

V ozadju vrha o umetni inteligenci v Parizu poteka širša geopolitična igra. Evropski politiki zaskrbljeno spremljajo napovedi Donalda Trumpa o visokih carinah na evropski uvoz, omenil je tudi možnost prevzema Grenlandije, kar je povzročilo napetosti v čezatlantskih odnosih.

Hkrati francoski uradniki pričakujejo, da bo vrh o umetni inteligenci prinesel dodatne investicije, ki bodo pomagale oblikovati evropski odgovor na ameriško-kitajski monopol na tem področju.

Francija se tako vse bolj profilira kot pomembna evropska sila na področju umetne inteligence. Vprašanje ostaja, ali bodo evropske države znale izkoristiti ta trenutek in vzpostaviti dolgoročno strategijo za konkurenčnost v tej hitro razvijajoči se panogi.

Na platformi ios je le chat prvi na lestvici pod zavihkom storilnost (angl. productivity), pred konkurentoma chatgpt in deepseek. FOTO: Ios App Store
Na platformi ios je le chat prvi na lestvici pod zavihkom storilnost (angl. productivity), pred konkurentoma chatgpt in deepseek. FOTO: Ios App Store

Medtem ko so Google, Microsoft in OpenAI močno zasidrani v industriji UI, je le chat po mnenju številnih strokovnjakov prvi resni evropski izziv ameriški prevladi. Ali bo francoski model res prepričal uporabnike po svetu, bo pokazal čas, trenutne investicije in tehnološki razvoj pa kažejo, da Mistral AI resno konkurira največjim igralcem v industriji.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine