Neomejen dostop | že od 9,99€
ZDA so v torek pozvale k dokončnemu oblikovanju in sklenitvi dogovora o premirju v Gazi. Kot je novinarjem v Washingtonu povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matt Miller, si ne Izraelci in ne Palestinci ne morejo več privoščiti čakanja.
»V Gazi ostaja na desetine talcev, ki še vedno čakajo na dogovor, ki jih bo pripeljal domov. Čas je, da ta dogovor dokončno sklenemo. Izraelci si ne morejo več privoščiti čakanja. Palestinsko ljudstvo, ki prav tako trpi zaradi grozljivih posledic te vojne, si ne more več privoščiti čakanja. Svet si ne more več privoščiti čakanja,« je dejal Miller.
Napovedal je, da si bodo ZDA v prihodnjih dneh skupaj s Katarjem in Egiptom prizadevale za končni sporazum. Tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby pa je novinarjem v Beli hiši zatrdil, da ZDA pripravljajo predlog, ki bo zagotovil izpustitev preostalih talcev, ki so jih pripadniki Hamasa zajeli med napadom na Izrael oktobra lani.
Predlog bo po njegovih besedah vključeval obsežno in takojšnjo pomoč za prebivalce Gaze, poleg tega bo vodil tudi v prekinitev spopadov. O podrobnostih predloga ni želel govoriti, prav tako ne o časovnem okvirju.
Glavna sporna točka je zdaj, kot kaže, vztrajanje izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja, da izraelske varnostne sile ohranijo nadzor na meji med Gazo in Egiptom, tako imenovanim filadelfijskim koridorjem.
»Premostitveni predlog, ki smo ga predložili in s katerim se je izraelska vlada strinjala, je vključeval umik izraelskih sil z gosto naseljenih območij. To vključuje tudi filadelfijski koridor,« je dejal Miller in dodal, da ZDA nasprotujejo dolgoročni prisotnosti izraelskih sil v Gazi.
»Ne bom se spuščal v razpravo s predsednikom izraelske vlade o tem, kaj je dejal konec tedna o filadelfijskem koridorju. Sam dogovor, predlog, vključno s predlogom za premostitev, je vključeval umik izraelskih obrambnih sil z vseh gosto naseljenih območij, kar vključuje tudi območja ob tem koridorju. To je predlog, s katerim se je Izrael strinjal,« pa je povedal Kirby.
Po smrti šestih talcev se pritisk na Izrael, naj sprejme premirje, povečuje, Netanjahu pa ostaja kljubovalen. Velika Britanija je v ponedeljek napovedala ustavitev izvoza določenega orožja v Izrael zaradi tveganja, da se to orožje uporabi za resne kršitve mednarodnega humanitarnega prava.
Miller je dejal, da je britanska vlada o tem obvestila ameriško, ki odločitve ne komentira.
Kirby prav tako ni želel komentirati odločitve Velike Britanije in je dejal, da lahko vsaka država odloča o tem, koliko bo podpirala Izrael. »ZDA bodo še naprej podpirale obrambne zmogljivosti Izraela,« je dejal in zatrdil, da Izrael doslej ni kršil mednarodnega prava.
Obtožnica proti vodjem Hamasa
ZDA so v povezavi z napadom na Izrael 7. oktobra lani sprožile kazenski postopek proti šestim voditeljem Hamasa, je v torek sporočilo pravosodno ministrstvo ter 7. oktober označilo za »vrhunec desetletja trajajoče Hamasove kampanje terorizma in nasilja nad Izraelom in njegovimi zavezniki«.
Med obtoženimi sta tudi vodja palestinskega islamističnega gibanja Jahja Sinvar in njegov pokojni predhodnik Ismail Hanija. Obtožbe šesterico po besedah generalnega tožilca ZDA Merricka Garlanda bremenijo prizadevanj za uničenje Izraela in ubijanja civilistov.
Med Hamasovim napadom na Izrael je bilo po podatkih Washingtona ubitih okoli 40 ameriških državljanov, najmanj deset pa jih je bilo zajetih oz. so pogrešani. Kot je še povedal Garland, ZDA umore Američanov preiskujejo kot teroristična dejanja.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji