
Neomejen dostop | že od 14,99€
Policisti v Združenem kraljestvu so več desetletij pod krinko imeli intimne odnose z aktivistkami, ne da bi razkrili pravo identiteto. V Guardianu so objavili imena vohunov, ki so več let zavajali ženske, mnogi so z njimi imeli otroke.
Ženske, ki so bile žrtve teh prevar, so imele globoke psihološke posledice. Jacqui, ena izmed prevaranih, je povedala, da je bilo njeno življenje »uničeno«, ko je po naključju izvedela, da je oče njenega sina Bob Lambert v resnici policijski vohun. Lambert jo je zapustil, ko je bil otrok še dojenček, in ji lagal, da mora pobegniti v tujino, da bi se izognil aretaciji.
Več kot petdeset žensk je bilo prevaranih, dejansko število ostaja neznano. Mnoge so z vohuni delile najbolj intimne trenutke, jih spremljale na porokah in pogrebih, ne da bi vedele, kdo v resnici so.
Dolgoletni pravni boj in zahteve žrtev so prisilili policijske vodje k opravičilu. Priznali so, da so bili odnosi »zlorabljajoči, zavajajoči in manipulativni« ter da so posledica širše kulture seksizma in mizoginije v policijskih enotah. Priznali so tudi, da nadrejeni niso preprečili teh zlorab, kar kaže na globoke sistemske težave.
Tajni policisti so te operacije izvajali najmanj od leta 1968 in nadaljevali več kot štirideset let. Razkritja so povzročila veliko javno ogorčenje ter zahteve po večji odgovornosti in spremembah v policijskih praksah.
Nekateri tajni policisti so vzpostavili več odnosov hkrati, kar kaže na sistematičnost operacij. Bob Lambert, znan tudi kot Bob Robinson, je imel razmerje s štirimi ženskami. Jacqui je z njim dobila otroka, vendar jo je Lambert zapustil in ji lagal, da mora pobegniti. Njeno življenje se je ob razkritju njegove prave identitete sesulo.
Jim Boyling, znan kot Jim Sutton, je imel dva otroka z aktivistko, ki jo je srečal med nalogo. Po razkritju identitete jo je nadzoroval in ustrahoval, zaradi česar je našla zatočišče v ženskem zavetišču. Zavajal je še dve ženski in ju vpletel v dolgotrajne odnose.
Mark Kennedy, znan kot Mark Stone, je prav tako imel več razmerij. Lisa Jones, s katero je bil šest let, je s svojim detektivskim delom odkrila njegovo pravo identiteto. Kennedy je dve leti zavajal tudi Kate Wilson, ki je nato na sodišču dosegla odločitev, da je policija grobo kršila njene človekove pravice.
Podobne prevare so izvajali tudi drugi policisti, med njimi Alan Bond, ki je domnevno imel otroka z aktivistko, in Jim Pickford, ki se je poročil z žensko, preden je razkril pravo identiteto. Carlo Soracchi, znan kot Carlo Neri, je dve leti zavajal Donno McLean, ji predlagal poroko in prikrival, da je bil že poročen ter da je policijski vohun.
Tudi tajne agentke so uporabljale podobne taktike. Lynn Watson je imela intimno razmerje z aktivistom v taboru protestnikov, njena prava identiteta je dolgo ostala skrita.
Sodnik John Mitting vodi javno preiskavo desetletja trajajoče tajne operacije. Cilj preiskave je ugotoviti, kdo je bil odgovoren za nadzor nad policisti in ali so nadrejeni vedeli za zlorabe. Odvetnik David Barr je poudaril, da preiskava ne obravnava vprašanja upravičenosti teh prevar, saj so bile nedopustne.
Razkritja so pokazala, da so ti odnosi izhajali iz širše kulture seksizma v policijskih vrstah. Policijski vodje so priznali, da nadrejeni niso preprečili teh zlorab. Priznanja in opravičila so bila vsekakor nujna, vendar niso odpravila travm, ki so jih doživele žrtve.
Preiskava je tudi pokazala, da so policisti več kot tisoč političnih skupin spremljali več desetletij. Pri tem so pogosto uporabljali identitete mrtvih otrok, da so ustvarili lažne osebnosti. Policija je zbirala osebne podatke aktivistov, vključno z njihovimi načrti za potovanja, bančnimi računi in osebnimi odnosi.
Kljub javni preiskavi številne identitete tajnih agentov ostajajo skrite, kar pomeni, da še obstajajo ženske, ki ne vedo, da so (bile) žrtve teh prevar.
Komentarji