Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Gladina jezera se zaradi poškodb jezu znižuje za pet centimetrov na uro

Iz akumulacijskega jezera z 18 kubičnimi kilometri vode z vodo oskrbujejo Krim in nuklearko v Zaporožju.
Mednarodna agencija za jedrsko energijo je seznanjena s poročili o poškodbah na ukrajinskem jezu Kahovka. FOTO: AFP
Mednarodna agencija za jedrsko energijo je seznanjena s poročili o poškodbah na ukrajinskem jezu Kahovka. FOTO: AFP
STA
6. 6. 2023 | 07:50
6. 6. 2023 | 13:51
8:11

V delu regije Herson na jugu Ukrajine, ki ga je zasedla Rusija, je bil to noč močno poškodovan jez hidroelektrarne na reki Dneper v kraju Nova Kahovka v bližini frontne črte. Poškodbe na jezu za zdaj sicer ne ogrožajo jedrske elektrarne v Zaporožju, sta danes zatrdili ruska in ukrajinska stran, ki krivdo za incident zvračata druga na drugo. Tudi mednarodna agencija za jedrsko energijo je sporočila, da za zdaj ni neposrednega tveganja za jedrsko varnost.

image_alt
Večno začenjanje protiofenzive, razplamteva se psihološko-propagandna bitka

Mednarodna agencija za jedrsko energijo je pojasnila, da je seznanjena s poročili o poškodbah na ukrajinskem jezu Kahovka. Kot so zapisali na družbenem omrežju twitter, njihovi strokovnjaki v nuklearki Zaporožje pozorno spremljajo razmere, da pa v največji jedrski elektrarni v Evropi ni neposrednega tveganja za jedrsko varnost.

Nuklearka v Zaporožju iz akumulacijskega jezera v sklopu hidroelektrarne na Dnepru dobiva vodo, ki jo potrebujejo za turbinske kondenzatorje in varnostne sisteme. Ukrajinski operater Energoatom, ki upravlja jedrsko elektrarno, je sporočil, da bi poškodbe jezu Kahovka lahko negativno vplivale na nuklearko, a da so razmere trenutno pod nadzorom. Kot so pojasnili, je bil hladilni bazen elektrarne ob 8. uri poln.

Tiskovni predstavnik ruskega jedrskega podjetja Rosenergoatom je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal, da nuklearka, ki jo zasedajo ruski vojaki, ni bila prizadeta.

Svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak je sicer danes opozoril, da se nevarnost jedrske katastrofe v elektrarni v Zaporožju po delnem zrušenju 150 kilometrov oddaljenega jezu hitro povečuje. »Svet je znova na robu jedrske katastrofe, saj je jedrska elektrarna v Zaporožju izgubila vir hlajenja. In ta nevarnost se zdaj hitro povečuje,« je v izjavi za medije po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Podoljak.

Poškodovani jez FOTO: AFP
Poškodovani jez FOTO: AFP

Generalni direktor IAEA Rafael Grossi je kasneje v izjavi za javnost sporočil, da se gladina akumulacijskega jezera zaradi poškodb jezu znižuje za pet centimetrov na uro. Dodal je, da je po podatkih strokovnjakov agencije na terenu ob 8. uri po krajevnem času globina vode v akumulacijskem jezeru znašala 16,4 metra. »Če pade pod 12,7 metra, je ni več mogoče črpati,« je še pojasnil.

Pomanjkanje vode za hlajenje v nuklearki v Zaporožju bi po Grossijevih besedah povzročilo motnje v delovanju njenega zasilnega dizelskega generatorja. Grossi je še povedal, da so v nuklearki ustavili nepotrebne porabnike vode, da bi zmanjšali porabo, pri tem pa dodal, da obstajajo tudi številni alternativni viri vode, vključno z velikim hladilnim ribnikom v neposredni bližini elektrarne, poroča britanski BBC.

Poškodovani jez FOTO: AFP
Poškodovani jez FOTO: AFP

Po navedbah ukrajinskega južnega operativnega poveljstva so ruske sile same razstrelile jez. Vojaški guverner območja Oleksander Prokudin je opozoril, da bi lahko gladina vode na območju naprej od hidroelektrarne v petih urah dosegla kritično raven. Dejal je, da se je začela evakuacija na levem bregu reke Dneper, kjer je tudi mesto Herson, ki so ga osvobodile ukrajinske sile. »Ugotavljamo obseg uničenja, hitrost in količino vode ter verjetna poplavljena območja,« je pojasnil Prokudin. Po navedbah britanskega BBC je kasneje povedal, da je poplavljenih že najmanj osem različnih naselij na območju, oblasti pa se pripravljajo na nadaljnje poplave po vsej regiji. Po njegovih besedah poplave ogrožajo najmanj 16.000 ljudi.

V sporočilu na telegramu je Prokudin pojasnil še, da prebivalce iz ogroženih regij z avtobusi evakuirajo v Herson, nato pa jih bodo premestili v različna mesta po državi, tudi prestolnico Kijev. Dodal je, da bodo opoldne ljudi iz Hersona z vlakom evakuirali v mesto Mikolajiv.

Ruska stran po drugi strani trdi, da so poškodbe na jezu Kahovka posledica ukrajinskega obstreljevanja. »Voda je narasla,« je po poročanju ruskih državnih tiskovnih agencij dejal ruski župan Nove Kahovke Vladimir Leontjev. Povedal je, da je uničen zgornji del hidroelektrarne, jez pa ne. Dodal je, da je prišlo do nenadzorovanega izpusta vode. Po njegovih besedah sicer za zdaj ni potrebe, da bi civiliste prepeljali na varno.

Poškodovani jez FOTO: AFP
Poškodovani jez FOTO: AFP

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je ruske sile označil za »teroriste«. Uničenje jezu po njegovem samo potrjuje, da jih je »treba pregnati iz vseh kotičkov ukrajinske zemlje«. »Ukrajine teroristi ne bodo mogli ustaviti ne z vodo, ne z raketami, ne s čim drugim,« je Zelenski še zapisal na twitterju in dodal, da je zaradi napada sklical svet za nacionalno varnost in obrambo. Vodja predsednikovega kabineta Andrij Jermak pa je na telegramu zapisal, da gre za še en vojni zločin ruskih teroristov.

Da gre za ruski vojni zločin, je na družbenem omrežju twitter zapisal tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba. Poudaril je, da je Rusija z uničenjem jezu povzročila verjetno največjo tehnološko katastrofo v Evropi v zadnjih desetletjih in ogrozila na tisoče civilistov.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je danes obsodil napad na jez Nova Kahovka na jugu Ukrajine, ki ga zasedajo ruske sile in je bil močno poškodovan. Kot je dejal, je šokiran ob napadu, ki ga je označil za vojni zločin.  »Šokiran nad napadom brez primere na jez Nova Kahovka. Uničenje civilne infrastrukture je jasno opredeljeno kot vojni zločin – in poskrbeli bomo, da bodo Rusija in njeni zastopniki odgovarjali,« je zapisal Michel na twitterju. Kot je še sporočil, bo to vprašanje sprožil na junijskem zasedanju evropskega sveta in predlagal več pomoči za poplavljena območja. Pri tem je izrazil solidarnost z vsemi družinami v Ukrajini, ki »jih je prizadela ta katastrofa«.

Uničenje jezu je kot »nezaslišano« danes obsodil tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. To po njegovem kaže na brutalnost ruske agresije proti Ukrajini. »Današnje uničenje jezu Kahovka ogroža na tisoče civilistov in povzroča resno okoljsko škodo. To je nezaslišano dejanje, ki ponovno dokazuje brutalnost ruske vojne v Ukrajini,« je tvitnil Stoltenberg.

Za nemškega kanclerja Olafa Scholza napad na jez predstavlja »novo razsežnost« v ruski agresiji proti Ukrajini. »Gre za nekaj, kar ima novo razsežnost, a se tudi ujema z načinom, kako (ruski predsednik Vladimir) Putin vodi to vojno,« je v intervjuju za televiziji WDR in ZDF danes dejal Scholz. Po njegovem je to tudi del številnih zločinov, ki smo jim bili priča v Ukrajini in ki so jih zagrešili ruski vojaki. Je del vojskovanja, ki cilja na civilne cilje, med drugim na mesta, bolnišnice, šole in infrastrukturo, je še povedal kancler.

Jez so na Dnepru zgradili leta 1956 v sklopu hidroelektrarne. Iz akumulacijskega jezera poleg nuklearke v Zaporožju z vodo oskrbujejo tudi polotok Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine