Neomejen dostop | že od 9,99€
Francoski zunanji minister Jean-Noël Barrot in nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock sta se danes v Damasku sestala z novimi sirskimi oblastmi. Kot namen obiska sta izpostavila spodbujanje mirnega in vključujočega prenosa oblasti po menjavi režima v Siriji. Gre za prvi obisk na ravni zunanjih ministrov katere od zahodnih držav.
Barrot in Baerbockova sta v Damasku v imenu Evropske unije vodila pogovore s predstavniki prehodne vlade v Siriji pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), vključno z vodjo skupine Ahmedom al Šaro, poročajo tuje tiskovne agencije.
Barrot je v izjavi izrazil upanje na »suvereno, stabilno in mirno Sirijo« ter na izpolnitev želja in pričakovanj vseh Sircev. Pri tem je priznal, da gre za »krhko upanje«. Baerbockova pa je dejala, da želi Nemčija pomagati Siriji, da bi postala »varna in delujoča država s popolnim nadzorom nad svojim ozemljem«.
Obenem je po srečanju z al Šaro tudi pozvala nove oblasti, naj ne skrenejo z zmerne poti in ne vzpostavljajo islamistične vlade. Evropa bo namreč po njenih besedah podpirala Sirijo pri tranziciji, ne bo pa financirala islamističnih struktur, je dejala novinarjem ob koncu obiska. Odprava sankcij proti je po njenih besedah odvisna od napredka političnega procesa.
Oba z Barrotom sta izpostavila tudi pomen varnosti Kurdov na severovzhodu države. Barrot je menil, da morajo biti vključeni v političen proces v državi, Baerbock pa se je zavzela za integracijo kurdskih sil v nacionalne.
Zunanja ministra Nemčije in Francije sta pred tem v spremstvu sirske skupine civilne zaščite, znane kot Bele čelade, obiskala zloglasni zapor Sednaja blizu prestolnice, kjer so v času vladavine dolgoletnega predsednika Bašarja al Asada izvajali umore, mučenja in zlorabe.
»Grozote nekaterih krajev si preprosto ne morete predstavljati. Tukaj so ljudje preživeli pekel, ubijali so jih z metodami, ki so v civiliziranem svetu nepredstavljive,« je ob tem dejala Baerbockova in se zavzela za kaznovanje vseh odgovornih za grozodejstva v časih nekdanjega režima.
»Podpiramo ljudi v Siriji, ko gre za zbiranje dokazov, preiskave teh grozljivih zločinov in iskanje pravice,« je dodala nemška zunanja ministrica.
»Moje današnje potovanje s francoskim kolegom v imenu EU je jasno sporočilo: nov politični začetek med Evropo in Sirijo je mogoč. V Damask potujeva s ponudbo naše podpore, a tudi z jasnimi pričakovanji do novih oblasti. Nov začetek je mogoč le, če bodo vsi Sirci, ne glede na njihovo etnično ali versko pripadnost, dobili mesto v političnem procesu,« pa je v daljšem zapisu na omrežju X še pred začetkom obiska sporočila Annalena Baerbock.
»Francija in Nemčija skupaj podpirata sirsko ljudstvo v vsej njegovi raznolikosti. V Siriji želimo spodbuditi mirno tranzicijo, ki bo služila Sircem in regionalni stabilnosti,« je pred prihodom v Damask na omrežju X sporočil Barrot.
Njuni obisk je prvi na ravni zunanjih ministrov držav članic EU v Siriji, odkar je islamistična skupina HTS decembra strmoglavila Asadov režim. Nove oblasti si že od začetka prizadevajo pridobiti legitimnost v očeh mednarodne skupnosti, v zadnjem času pa je stike z njimi začelo vzpostavljati več držav v regiji in po svetu.
Med temi je poleg Francije in Nemčije tudi Češka – zunanji minister Jan Lipavsky je v četrtek zvečer oznanil ponovno odprtje veleposlaništva v Damasku.
Češka je veleposlaništvo v Damasku začasno zaprla decembra pred padcem Asadovega režima, ko so v državi divjali spopadi. Pred tem je češko veleposlaništvo v Siriji od leta 2012, ko so številne države po izbruhu državljanske vojne umaknile svoje diplomate, predstavljalo več zahodnih držav, vključno z ZDA.
Sirske oblasti so po spopadu med libanonsko vojsko in sirskimi borci na meji med državama uvedle omejitve pri vstopu libanonskih državljanov v Sirijo, so danes za francosko tiskovno agencijo AFP povedali libanonski varnostni viri. Po novem naj bi bil vstop dovoljen le Libanoncem z dovoljenjem za bivanje v Siriji.
Doslej so libanonski državljani v Sirijo lahko vstopili brez vizuma. To se je po navedbah libanonskih varnostnih virov spremenilo v četrtek zvečer, ko naj bi sirske oblasti uvedle »nove postopke« in vstop v državo odslej dovolile le še Libanoncem z dovoljenjem za bivanje ali drugim uradnim dovoljenjem.
Omejitev naj bi sirske oblasti uvedle po spopadu na meji, ki naj bi izbruhnil po tem, ko je libanonska vojska poskušala zapreti »nezakonit mejni prehod« med državama, navaja AFP.
»Sirci so poskušali odpreti prehod z buldožerjem, zato je vojaško osebje v zrak izstrelilo opozorilne strele. Sirci so začeli streljati na vojaško osebje, enega od njih ranili in sprožili spopad,« je na omrežju X sporočila libanonska vojska.
To je sicer prvi primer trenj med sosednjima državama, odkar so sirski uporniki pod vodstvom islamistov decembra lani strmoglavili režim dolgoletnega sirskega predsednika Bašarja al Asada.
V Siriji razburjajo spremembe učnih načrtov
Prehodna sirska vlada je v sredo razburila del javnosti s spremembami učnih načrtov v skladu s skrajno konservativno ideologijo novih oblasti. Šolski minister je v četrtek zatrdil, da so iz kurikuluma želeli le odpraviti poveličevanje strmoglavljenega predsednika Bašarja al Asada in popraviti »nepravilnosti« na področju izobraževanja o islamu.
Prehodno ministrstvo za šolstvo je v sredo na facebooku objavilo spremembe učnih načrtov, v skladu s katerimi bi učence med drugim prenehali poučevati o teoriji velikega poka in evoluciji, poroča britanski BBC.
Manj kot mesec dni po prevzemu oblasti so iz učnih načrtov umaknili tudi omembe obdobja vladavine družine Asad, vključno s himno. Skladno z islamistično ideologijo novih oblasti se čedalje bolj uveljavlja verska izobrazba, obenem pa spremembe predvidevajo prenehanje poučevanja poezije z omembami žensk in ljubezni.
Pristojni minister Nazir al Kadr je v četrtek želel zmanjšati pomen teh sprememb. Kot je zapisal na omrežju telegram, so želeli z njimi le umakniti »poveličevanje« padlega režima in popraviti »nepravilnosti« na področju izobraževanja o islamu. Za vse druge spremembe učnih načrtov bodo zadolženi posebni odbori, je zagotovil. S tem je odgovoril na kritike, ki so mu očitali poseganje v kurikulum brez posvetovanja s širšo javnostjo, piše francoska tiskovna agencija AFP.
Nove oblasti, ki so vodenje Sirije prevzele po uspešni vojaški ofenzivi z islamistično skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) na čelu, želijo pridobiti legitimnost v očeh mednarodne in domače javnosti. Če bodo pri tem uspešne, je odvisno zlasti od njihove pripravljenosti za vključevanje številnih sirskih etničnih in verskih manjšin v odločanje o prihodnosti države.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji