Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V eksplozijah komunikacijskih naprav v Libanonu 4000 ranjenih, več mrtvih

Komunikacijske naprave, ki so jih uporabljali člani libanonskega gibanja Hezbolah so simultano eksplodirale po Libanonu in Siriji.
FOTO: Bolnišnice po državi so polne ranjencev. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
FOTO: Bolnišnice po državi so polne ranjencev. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
M. B., STA
17. 9. 2024 | 18:00
17. 9. 2024 | 23:24
3:33

Število žrtev današnjih množičnih eksplozij pozivnikov v Libanonu, ki so jih nekateri označili za izraelski napad, se je povzpelo na najmanj 11, ranjenih pa na 4000, je po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa poročala libanonska televizija, ki se sklicuje na zdravniške vire. Med mrtvimi sta tudi otroka. Po zadnjih informacijah je razneslo tudi naprave v Siriji, ranjenih naj bi bilo 14 oseb.

Po prvih podatkih naj bi komunikacijske naprave, natančneje pozivniki oziroma piskači, ki so jih uporabljali člani libanonskega gibanja Hezbolah simultano eksplodirale po vsej državi. Ranjenih je bilo najmanj 2.750 članov Hezbolaha, njihovih bližnjih in naključnih mimoidočih. Več kot 200 v kritičnem stanju, je na novinarski konferenci dejal Abiad in dodal, da so večinoma utrpeli poškodbe na obrazu, rokah in trebuhu. Umrlo je najmanj osem ljudi, med katerimi sta bila tudi desetletna hči člana Hezbolaha in sin poslanca Hezbolaha.

Vzrok eksplozij še ni znan, Hezbolah pa je že sprožil preiskavo, vendar je odgovornost zanje že pripisal Izraelu in napovedal maščevanje. Uradni Izrael napada sicer še ni komentiral. 

Iranski zunanji minister Abas Aragči je današnje množične eksplozije več sto pozivnikov v Libanonu označil za teroristično dejanje. Kot še poroča francoska tiskovna agencija AFP, je za dogodek okrivil Izrael. 

Iranski minister je libanonskemu kolegu Abdalahu Bu Habibu v telefonskem pogovoru izrazil sožalje ob incidentu ter mu ponudil podporo, je sporočilo zunanje ministrstvo v Teheranu. V današnjem incidentu sta bila sicer ranjena tudi iranski veleposlanik v Libanonu in njegova soproga, dodajajo iranski mediji, ki jih povzema AFP.

Libanonsko ministrstvo za zdravje je medtem bolnišnice v več regijah pozvalo, naj bodo v visoki pripravljenosti, vse državljane, ki imajo brezžične komunikacijske naprave, pa je prosilo, naj jih ne uporabljajo, dokler se ne raziščejo okoliščine eksplozij.

Po informacijah, ki jih je pridobila libanonska televizijska mreža LBCI, naj bi prva poročila glede dogodka nakazovala, da je bil strežnik pozivnikov tarča kibernetskega napada, ki naj bi povzročil preobremenitev in pregrevanje litijevih baterij pozivnikov, ki naj bi nato eksplodirale.

Več bolnišnic na jugu države je že sprejelo številne ranjence, med katerimi so bili nekateri v kritičnem stanju. Bolnišnice državljane pozivajo k darovanju krvi. Pri zdravljenju in prevozu ranjenih pa sodeluje tudi več kot 30 reševalnih vozil libanonskega Rdečega križa.

Nemška letalska družba Lufthansa je danes sporočila, da je zaradi povečanih napetosti v regiji po eksplozijah pozivnikov po Libanonu prekinila vse lete v Tel Aviv in Teheran do vključno 19. septembra.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine