V Bejrutu so po uničujoči eksploziji 2750 ton nepravilno shranjenega amonijevega nitrata vzniknili protesti. Mnogi namreč menijo, da je malomarnost vlade privedla do tragedije, v kateri je umrlo vsaj 149 ljudi, več kot 5000 oseb je ranjenih. Mnoge še pogrešajo, saj še niso očistili vseh ruševin, eksplozija je namreč izbrisala dobršen del ulic.
Libanonski predsednik
Michel Aoun je danes komentiral, da je vzrok za eksplozijo bodisi tuje vmešavanje (raketni oziroma bombni napad) bodisi malomarnost pri skladiščenju vnetljivega amonijevega nitrata v bejrutskem pristanišču. Po navedbah
STA je v televizijskem intervjuju predsednik dejal še, da je v četrtek francoskega predsednika
Emmanuela Macrona med obiskom v Bejrutu
prosil za fotografije iz zraka. Tako bi lahko ugotovili, ali so bili v času eksplozije v zračnem prostoru letala ali rakete.
V protestih, ki so izbruhnili v Bejrutu, so policisti aretirali 16 oseb. Dva uradnika, poslanec
Marwan Hamadeh in libanonska veleposlanica v Jordaniji
Tracy Chamoun, sta odstopila, saj hočeta s tem pokazati, da se mora oblast menjati. Tudi francoski predsednik
Macron, ki je včeraj obiskal mesto, meni, da se morajo stvari spremeniti.
Protestniki zahtevajo spremembo. FOTO: Mohamed Azakir/Reuters
Protestniki so se spopadli s policijo, ta je odgovorila s solzivcem. Skupine ljudi so se zbrale pred parlamentom, kjer so zagoreli ognji, v policijo pa so protestniki metali kamenje. »Tega ne moremo več prenašati. To je to. Ves sistem mora iti,« je dejal 30-letni
Mohamad Sujur.
Protesti na ulicah in jezni zapisi na spletnih omrežjih kažejo, da bi se lahko znova obudilo gibanje, ki se je pojavilo oktobra lani, ki pa je zaradi ekonomske krize in epidemije koronavirusa zamrlo.
Premier
Hasan Diab in predsednik
Aoun sta sicer obljubila, da bodo odgovorni sedli pred roko pravice, ki pa v Libanonu ne uživa veliko ugleda in zaupanja. Vodilni razred se namreč sooča z obtožbami o korupciji.
Komentarji