Skupina strokovnjakov za spremljanje podnebnih sprememb The Climate Action Tracker (Sledilnik aktivnosti za podnebje) je zaradi nekaterih pomembnih dogodkov v zadnjih treh mesecih bolj optimistična glede napovedi segrevanja ozračja do konca tega stoletja. Trdijo, da se bo mogoče zelo približati cilju zvišanja temperatur povprečno za dve stopinji Celzija, poroča danes britanski
BBC.
Zelo pomembna se jim zdi napoved Kitajske, da bodo neto ničelne izpuste toplogrednih plinov dosegli do leta 2060. Če se bo to res zgodilo, utegne to znižati segrevanje ozračja do konca stoletja za približno 0,2 do 0,3 stopinje Celzija, pravijo.
Pomembno se jim zdi še, da sta se boju proti podnebnim spremembam pridružili tudi Japonska in Južna Koreja, ki obe ničelne neto izpuste napovedujeta do leta 2050.
Taljenje večnega letu in dvigovanje gladin svetovnih morij je ena od napovedanih posledic globalnega segrevanja. FOTO: Jonathan Nackstrand/AFP
Olajšanje predstavlja Bidnova izvolitev
Precejšno olajšanje pa po njihovi oceni pomeni tudi izid volitev v ZDA. Novoizvoljeni predsednik
Joe Biden je namreč v nasprotju z
Donaldom Trumpom, pod čigar predsedovanjem so ZDA izstopile iz pariškega sporazuma, napovedal boj proti segrevanju ozračja kot eno od prioritet njegovega predsedovanja. Če bodo tudi ZDA ničelne neto izpuste dosegle do leta 2050, kot to zdaj napoveduje Biden, bi njihov prispevek utegnil napoved segrevanja do konca stoletja znižati za dodatnih 0,1 stopinje Celzija.
Glede na vse našteto zdaj pri skupini Climate Analitics, ki upravlja podnebni sledilnik, napovedujejo, da bi se ozračje do konca stoletja segrelo za 2,1 stopinje Celzija. Njihova zadnja napoved pred opisanimi spremembami je znašala 2,7 stopinje, kar bi utegnilo biti po prepričanju strokovnjakov katastrofalno.
Seveda pa ostaja pri zmanjševanju grožnje podnebnih sprememb še nekaj manevrskega prostora, saj za zdaj pri prizadevanjih za zmanjševanje segrevanja slabo ali sploh ne sodelujejo nekatere velike države, kot so Brazilija, Avstralija, Rusija in Savdska Arabija.
Komentarji