Neomejen dostop | že od 9,99€
Papež Frančišek je danes med mašo na tržaškem Trgu enotnosti opozoril na krivice in pozval k pomoči migrantom, ki prihajajo po balkanski poti. Opozoril je tudi na potrošništvo, ki ga je označil za rak družbe. Med mašo je bilo slišati tudi slovenščino.
Frančišek je na maši dejal, da je želja po imeti čim več, po denarju, rak, ki ljudi dela egoiste, da gledajo le sami nase. Opozoril je, da so ljudje apatični in indiferentni do krivic, ki se dogajajo po svetu, saj se bojijo najti Kristusa v sebi. Potrebna je vera, ki naj pomete z egoističnim preračunavanjem, je dodal papež v pridigi in dodal, da se Bog skriva v temnih kotih tudi v Trstu.
Pri tem je tržaško Cerkev pozval, naj nadaljuje s prizadevanjem za širjenje evangelija upanja zlasti za tiste, ki prihajajo po balkanski poti, da bi se lahko vsi imenovali bratje.
Tržaški škof Enrico Trevisi se mu je zahvalil v italijanščini in slovenščini. Dodal je, da je njegova slovenščina slaba, a da ima rad vse Slovence, poroča Primorski dnevnik. Drugo berilo v slovenščini iz drugega pisma apostola Pavla Korinčanom je prebrala Tamara Stanese, še poroča Primorski dnevnik.
Na Trgu enotnosti je bilo po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa okoli 8500 vernikov, mašo s papežem je darovalo 98 škofov in 260 duhovnikov. Navzoči so bili tudi predstavniki srbske in grške pravoslavne cerkve ter predstavniki protestantov.
Sveti oče je danes zjutraj prispel v Trst, kjer je z mašo na Trgu enotnosti sklenil 50. Socialni teden katoličanov v Italiji. Po pristanku s helikopterjem se je odpravil v kongresni center, kjer so ga delegati ter predstavniki italijanske Cerkve in lokalnih oblasti pričakali s stoječimi ovacijami.
Po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa so ga na tem prvem obisku v Trstu pričakali na nogah, pri tem pa ploskali in vzklikali od veselja. V dvorano je prišel na invalidskem vozičku, nato pa so ga pospremili v zakulisje, kjer je vstal in s pomočjo palice prišel do govorniškega odra, kjer je nagovoril zbrane.
Ob zaključku socialnega tedna, ki je potekal na temo demokracije, je poudaril, da v današnjem svetu demokracija ni dobrega zdravja. »To nas zanima in skrbi, saj je na kocki dobro človeka in nič človeškega nam ne more biti tuje,« je dejal.
V kongresnem centru se je papež srečal tudi s predstavniki vseh veroizpovedi v Trstu ter delegacijo tržaške univerze, ki praznuje 100. obletnico, pa tudi invalidi in skupino beguncev, vključno iz Gaze.
Nato je daroval mašo na osrednjem tržaškem trgu, z več tisoč zbranimi pa bo zmolil tudi molitev angelovega čaščenja. Maše so se med več tisoč italijanskimi verniki na povabilo tržaške škofije udeležili tudi slovenski škofje, in sicer predsednik Slovenske škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje, ljubljanski nadškof Stanislav Zore ter koprski škof Jurij Bizjak, pa tudi oba ljubljanska pomožna škofa Anton Jamnik in Franc Šuštar.
Na maši pa ni bilo drugih vernikov iz Slovenije, saj so dovolilnice delile samo župnije v Italiji. Pri bogoslužju s papežem je bila sicer navzoča tudi slovenščina, saj so v slovenskem jeziku prebrali drugo berilo in eno od prošenj.
Povratek papeža v Vatikan s helikopterjem je predviden ob 12.30.
Po Benetkah v aprilu in Veroni v maju je bilo to tretje letošnje potovanje 87-letnega papeža po Italiji in zadnje pred najdaljšim mednarodnim potovanjem v njegovem pontifikatu, ki bo septembra v daljni Aziji in Oceaniji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
To je bilo tudi drugič, da se je papež Frančišek mudil v neposredni bližini Slovenije, ki je sicer še ni obiskal. Nazadnje je bil blizu Slovenije leta 2014 ob 100. obletnici začetka prve svetovne vojne, ko je daroval mašo v kraju Sredipolje v gorški pokrajini.
Slovenijo je doslej obiskal le Janez Pavel II., in sicer maja 1996 in septembra 1999, ko je slovenskega škofa, literata in pedagoga Antona Martina Slomška razglasil za blaženega.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji