V noči na ponedeljek so se nadaljevali
spopadi med Armenijo in Azerbajdžanom na območju Gorskega Karabaha. Tuji mediji navajajo različno število smrtnih žrtev (predvidoma jih je bilo več deset), več sto ljudi pa je bilo ranjenih.
Spopadi med sprtima državama na območju Gorskega Karabaha so najintenzivnejši v zadnjih letih; obe državi sta prav tako razglasili izredne razmere in začeli z mobilizacijo moških državljanov.
Armenski premier Nikol Pašinjan se je sestal z vojaškim vrhom. FOTO: AFP
Konflikt glede upravljanja območja, ki leži na ozemlju Azerbajdžana, trenutno pa je pod nadzorom armenskih separatistov, sicer velja za enega od tako imenovanih zamrznjenih konfliktov. Zadnja eskalacija spora je poleg življenj pripadnikov oboroženih sil zahtevala tudi žrtve med civilisti.
Azerbajdžanski predsednik Ilham Alijev med nedeljskim nagovorom državljanov v Bakuju. FOTO: AFP
K prekinitvi spopadov je sprti državi med drugim pozvala Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), pod okriljem katere se Armenija in Azerbajdžan pogovarjata v sklopu skupine Minsk, ki ji sopredsedujejo ruski, francoski in ameriški veleposlanik. Po
Reutersovih navedbah sta posredovali tudi Rusija, zaveznica Armenije, in Turčija, zaveznica Azerbajdžana: medtem ko se je ruski predsednik
Vladimir Putin po telefonu pogovarjal z armenskim premierjem
Nikolom Pašinjanom, se je turški predsednik
Recep Tayyip Erdoğan posvetoval z azerbajdžanskim kolegom
Ilhamom Alijevim.
Komentarji