Avstralska meteorološka agencija je sporočila, da je v zadnjih štirih dneh v Sydneyju padlo 391,6 milimetra dežja, kar je trikrat več od februarskega povprečja. Sydney je tako zajelo najmočnejše deževje v zadnjih 30 letih in s tem povzročilo obilne poplave in posledično številne nevšečnosti v prometu.
Približno 100.000 gospodinjstev je ostalo brez elektrike, poroča
BBC. Samo v Sydneyju so reševalne službe med koncem tedna rešile 200 ljudi, nekaj ljudi je bilo ranjenih.
Mnoge, ki živijo na nizkoležečih predelih ob obali, so evakuirali ali pa so v pripravljenosti zapustiti domove. Pristojne službe so prebivalcem svetovale, naj v ponedeljek ostanejo doma, da se ognejo morebitnim nevšečnostim.
Pešci v Sydneyju v borbi z močnim vetrom. FOTO: Loren Elliott/Reuters
Deževje pripomoglo k pogasitvi požarov
Gasilci so deževje označili za »najboljšo možno novico v zadnjem času«, saj je dež pogasil več kot 30 požarov, med drugim tudi največja gozdna
požara, ki sta pustošila po zvezni državi Novi Južni Wales. V nedeljo so tako ugasnili ognjeni zublji v okolici mesta Shoalheaven, kjer je gorelo 74 dni, uničilo pa je 500.000 hektarov in 312 domov, ter v Gospers Mountainu severozahodno od Sydneyja, kjer je od lanskega oktobra pogorelo kar 512.000 hektarov.
Vodni zbiralniki se polnijo
Prostrana območja, prizadeta od požarov, so še posebej nagnjena k poplavam, so sporočili z avstralske meteorološke agencije, saj hitro premikajoče se vode prenašajo ogromne količine naplavin.
Po večletni suši so močne padavine napolnile rezervoarje vode na jugovzhodnem območju Avstralije. Jez Warragamba, ki Sydney oskrbuje s pitno vodo, je danes 70-odstotno poln, potem ko je bil konec prejšnjega tedna zapolnjen le 42-odstotno.
Komentarji