Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Putin podpisal zakon, ki otežuje delovanje tujih organizacij

Zakonodaja se tako zdaj po poročanju medijev poleg nevladnih organizacij nanaša tudi na subjekte, ki jih sponzorira država.
Gre za razširitev zakona iz leta 2015, ki je uvedel nova pooblastila za generalnega državnega tožilca, da katero koli nerusko nevladno organizacijo označi za »nezaželeno organizacijo«. FOTO: Gavriil Grigorov/AFP
Gre za razširitev zakona iz leta 2015, ki je uvedel nova pooblastila za generalnega državnega tožilca, da katero koli nerusko nevladno organizacijo označi za »nezaželeno organizacijo«. FOTO: Gavriil Grigorov/AFP
STA
9. 8. 2024 | 09:39
9. 8. 2024 | 10:03
2:27

Ruski predsednik Vladimir Putin je v četrtek podpisal zakon, v skladu s katerim lahko Moskva razglasi katero koli tujo organizacijo za »nezaželeno«. Zakonodaja se tako zdaj po poročanju medijev poleg nevladnih organizacij nanaša tudi na subjekte, ki jih sponzorira država. Zakon sta pred tem že potrdila oba domova parlamenta.

Gre za razširitev zakona iz leta 2015, ki je uvedel nova pooblastila za generalnega državnega tožilca, da katero koli nerusko nevladno organizacijo označi za »nezaželeno organizacijo«.

»Organizacije, ki so jih ustanovile državne institucije ZDA, Združenega kraljestva in drugih evropskih držav, izvajajo protiruske dejavnosti. Njihova zajezitev je vprašanje varnosti in zaščite interesov naših državljanov,« je ob predstavitvi zakonodaje junija dejal predsednik ruske dume Vjačeslav Volodin.

Tuja organizacija, bodisi nevladna ali če jo je ustanovila katera tuja uradna ustanova, se lahko razglasi za »nezaželeno« v Rusiji, če se presodi, da njene dejavnosti med drugim ogrožajo ruski ustavni red ali obrambne zmogljivosti, izhaja iz sprejetega zakonodajnega besedila, poroča španska tiskovna agencija EFE.

Zakon ne bo veljal za mednarodne medvladne organizacije, katerih članica je Rusija, ali za organizacije, ki so del vladne strukture tujih držav.

Strokovnjaki menijo, da bi lahko novo zakonodajo uporabili tudi proti medijem, ki jih podpira država, kot so BBC, Deutsche Welle in Radio Free Europe/Radio Liberty.

Moskva je od začetka invazije na Ukrajino februarja 2022 številne tuje, večinoma zahodne organizacije razglasila za »nezaželene« z obrazložitvijo, da zagovarjajo cilje, ki so v nasprotju z nacionalnimi interesi, ali ogrožajo varnost države.

Sorodni članki

Premium
Boris Čibej o ruski parlamentarni demokraciji

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine