Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Širin Abu Akleh je bila glas Palestincev in njihov stik s svetom

Priče zatrjujejo, da so novinarsko kolegico ubili izraelski ostrostrelci.
Širin Abu Akleh je bila ubita med poročanjem s prizorišča racije izraelske vojske v palestinskem begunskem taborišču Dženin na območju zasedenega Zahodnega brega. FOTO: Hazem Bader/AFP
Širin Abu Akleh je bila ubita med poročanjem s prizorišča racije izraelske vojske v palestinskem begunskem taborišču Dženin na območju zasedenega Zahodnega brega. FOTO: Hazem Bader/AFP
11. 5. 2022 | 15:15
11. 5. 2022 | 15:28
4:24

51-letna Širin Abu Akleh, legendarna palestinska novinarka z ameriškim državljanstvom, je včeraj zgodaj zjutraj pred vstopom v begunsko taborišče v Dženinu na okupiranem Zahodnem bregu spremljala vojaško racijo izraelske vojske. Na skupino novinarjev, ki so se nahajali na območju, kjer ni bilo palestinskih borcev, se je nenadoma usul ostrostrelski ogenj. Najbolj natančno odmerjen strel je novinarko Al Džazire zadel v obraz. Umrla je med prevozom v bolnišnico.

Širin je zadnje sporočilo sodelavcem na dopisništvu Al Džaziri poslala ob 6.13 zjutraj. »Okupacijske sile so vdrle v Dženin in oblegajo hišo v soseski Džabrijat. Sem na poti tja. Takoj, ko bo jasno, kaj se dogaja, vam sporočim novice.«

Novinarski kolegi okoli trupla Širin Abu Akleh. FOTO: Jaafar Ashtiyeh/AFP
Novinarski kolegi okoli trupla Širin Abu Akleh. FOTO: Jaafar Ashtiyeh/AFP

A ni bila Širin tista, ki je v sredo zjutraj sporočila novice iz Dženina. Ona je bila tista, ki je postala novica. Novinarji, ki so se skupaj z njo nahajali v obleganem mestu na Zahodnem bregu, so brez najmanjšega dvoma prepričani, da so jo ubili ostrostrelci izraelske vojske.

Med novinarji, ki so iz Dženina poročali o izraelski vojaški operaciji, je bila tudi Šatha Hanajša, bližnja prijateljica Širin. Ko so ostrostrelci začeli streljati, sta stali skupaj. »Novinarji smo se držali skupaj in se začeli premikati. Šokiralo nas je, ko so začeli streljati na nas. Prišli smo do točke, od koder so nam preprečili umik,« je za Al Džaziro povedala Hanajša, ki v napadu v nasprotju s Širin in novinarskim kolegom Alijem al Samudijem, ki je bil ranjen v hrbet, a je k sreči preživel, ni bila ranjena. »Pred seboj smo imeli ostrostrelce. Če nas ne bi hoteli ubiti, bi lahko na to ozko območje, kamor smo prišli, streljali že prej. Tako pa sem videl jasen atentat na novinarje,« je dodala.

Kraj, kjer so ustrelili novinarko. FOTO: AFP
Kraj, kjer so ustrelili novinarko. FOTO: AFP

Omar Šakir, direktor organizacije Human Rights Watch za Izrael in Palestino, je dejal, da umor Širin Abu Akleh ni bil izreden dogodek, saj so novinarji, predvsem palestinski, večkrat tarče izraelske vojske. Denimo lani novembra, ko je izraelska raketa zadela dopisništvo Al Džazire v Gazi. »Ta dogodek je treba razumeti v kontekstu sistematične prakse in umorov številnih drugih palestinskih novinarjev,« je dodal Šakir. Uredniški odbor Al Džazire o krivcih za umor Širi Abu Akleh nima niti najmanjših dvomov. Tudi zaradi fotografskega in videomateriala. »Za smrt naše kolegice Širin sta odgovorna izraelska vlada in okupacijske sile,« so sporočili iz sedeža katarske televizijske mreže.

Poleg pokojne novinarke je bil v bolnišnično oskrbo sprejet še producent Al Jazeere Ali Al Samudi. FOTO: Jaafar Ashtiyeh/AFP
Poleg pokojne novinarke je bil v bolnišnično oskrbo sprejet še producent Al Jazeere Ali Al Samudi. FOTO: Jaafar Ashtiyeh/AFP

Iz Mednarodne novinarske zveze (IFJ) so sporočili, da bodo umor Širin Abu Akleh predali Mednarodnemu kazenskemu sodišču. »Gre za namenski, sistematičen napad na novinarja,« je dejal Anthony Bellanger, sekretar IFJ. »Novinarji, ki nosijo novinarske oznake in so jasno prepoznavni, so bili ponovno žrtve izraelskih ostrostrelcev,« je dodal. Iz sindikata palestinskih novinarjev so smrt Abu Akleh označili za »jasen atentat s strani izraelske okupacijske vojske«.

V Jeruzalemu rojena Širin Abu Akleh, heroina našega poklica, se je Al Džaziri pridružila leta 1996. Globalno je zaslovela s poročanjem o drugi palestinski intifadi leta 2000. Po besedah številnih Palestincev je bila – kljub izraziti kritičnosti in neodvisnosti – glas ljudi, ki so ostali brez zemlje, domovine in tudi brez glasu. In novinarka je po lastnih besedah postala prav zato, da bi svojim ljudem dala glas in jih opolnomočila.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine