Neomejen dostop | že od 9,99€
ZDA so ugotovile, da je pet izraelskih vojaških enot zagrešilo hude kršitve človekovih pravic Palestincev na zasedenem Zahodnem bregu, še preden je Hamas 7. oktobra lani napadel Izrael. Ugotovitve Washingtona, ki ne komentira številnih obtožb na račun ravnanj Izraela v Gazi, je danes predstavil tiskovni predstavnik State Departmenta Vedant Patel.
Štiri enote izraelske vojske, ki od leta 1967 zaseda Zahodni breg, so že sprejele ukrepe proti kršiteljem, glede pete enote pa še potekajo posvetovanja med ameriškimi in izraelskimi uradniki, je povedal Patel.
»Gre za incidente veliko pred 7. oktobrom in noben se ni zgodil v Gazi,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pojasnil Patel.
ZDA imajo zakon, ki jim prepoveduje nudenje pomoči tujim varnostnim silam, ki so vpletene v zlorabe človekovih pravic. Vendar pa, kot piše ameriška televizija CNN, lahko državni sekretar ugotovi, da tuja država sprejema ukrepe za kaznovanje odgovornih in v tem primeru lahko ohrani pomoč.
Patel je na novinarski konferenci zavrnil obtožbe, da imajo ZDA pri Izraelu dvojna merila. »Gre za to, ali države sprejmejo učinkovite ukrepe za kaznovanje odgovornih za kršitve. To pa je različno od države do države,« je dejal.
V novih izraelskih napadih na mesto Rafa na jugu Gaze je po navedbah tamkajšnjih oblasti umrlo najmanj 27 Palestincev. Medtem je v Kairo prispela delegacija palestinskega islamističnega gibanja Hamas, ki naj bi danes sporočila svoj odgovor glede predloga za prekinitev ognja, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Najmanj 20 ljudi je umrlo v napadih na stanovanjske stavbe ponoči, zjutraj pa je med obstreljevanjem umrlo še sedem članov iste družine, je sporočilo ministrstvo za zdravje v Gazi. Navedb ni bilo mogoče neodvisno preveriti, izraelski predstavnik pa se ni želel odzvati brez posredovanja točnih koordinat napadov, piše DPA.
Izrael v okviru svojega načrta za uničenje Hamasa sicer napoveduje ofenzivo na Rafo. Zavezniki so pred tem že večkrat posvarili izraelske oblasti, saj je v mestu več sto tisoč Palestincev, ki so se tja zatekli iz drugih delov Gaze.
Po izjavah izraelskih predstavnikov bi vojaško posredovanje sicer lahko preložili ali celo odpovedali, če bi bil v Egiptu dosežen preboj v pogajanjih o prekinitvi ognja in izpustitvi talcev v zameno za palestinske zapornike.
Delegacija Hamasa je danes že prispela v Kairo, so viri na letališču potrdili za DPA. V egiptovski prestolnici bodo predvidoma razpravljali o najnovejšem predlogu za izpustitev 33 talcev v zameno za več sto palestinskih zapornikov. Med drugim bi Hamas izpustil ženske, bolne, ranjene in starejše, je poročal izraelski portal Ynet.
Koliko časa bi trajala prekinitev ognja, bi bilo odvisno od števila izpuščenih talcev. Hamas sicer v zameno zahteva izpustitev 50 palestinskih zapornikov za vsakega vojaškega talca in 30 zapornikov za vsakega civilnega talca.
V okviru dogovora bi se izraelske sile umaknile z osrednje ceste, ki razdeljuje enklavo na dva dela – sever in jug, prebivalci severnega dela Gaze pa bi se lahko vrnili na svoje domove.
Državni sekretar ZDA Antony Blinken je danes pozval palestinsko gibanje Hamas, naj sprejme »izjemno velikodušen« predlog Izraela, s katerim bi omogočili prekinitev ognja v Gazi. Delegacija Hamasa medtem v Kairu razpravlja o predlogu, odločitev bi lahko sprejeli še danes. V Egiptu so izrazili upanje na pozitiven izid pogajanj.
»Hamas ima pred seboj predlog, ki je s strani Izraela izjemno, izjemno velikodušen. Odločiti se morajo - in to hitro. Upam, da se bodo odločili pravilno,« je Blinken dejal v Rijadu, kjer se je s kolegi iz več arabskih in evropskih držav med drugim pogovarjal o prizadevanjih za prekinitev ognja v Gazi.
Delegacija palestinskega islamističnega gibanja Hamas se medtem danes mudi v Kairu, kjer ob posredovanju Egipta in Katarja razpravljajo o najnovejšem predlogu o prekinitvi ognja ter izpustitvi več kot 30 talcev v zameno za več sto palestinskih zapornikov. Svoj odgovor bi lahko sporočili še danes.
Bela hiša je v nedeljo vztrajala, da morajo propalestinski protesti, ki so v zadnjih tednih zajeli ameriške univerze, ostati mirni. Protesti so znova potekali tudi ta konec tedna, ko je policija na štirih univerzah skupno pridržala 275 ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
»Zagotovo podpiramo pravico do mirnih protestov,« je dejal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost ZDA John Kirby za televizijo ABC. Je pa obsodil antisemitske izjave, za katere so slišali, ter tudi na splošno obsodil sovražni govor in grožnje z nasiljem.
Val demonstracij se je začel na univerzi Columbia v New Yorku, nato pa so se hitro razširile po vsej državi. Čeprav so bili v številnih kampusih protesti mirni, se število protestnikov, ki jih je policija pridržala – včasih tudi v okrepljeni opremi s solzivcem in električnimi paralizatorji – hitro povečuje.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji