Neomejen dostop | že od 9,99€
Učinkovitost odziva Združenih držav Amerike na napad, ki ga je Iran konec tedna izvedel na Izrael, se bo merila tudi v temu, ali bo kongres uspel potrditi nov, skoraj sto milijard dolarjev vreden paket vojaške pomoči, namenjene ključnim zaveznicam, ki je že mesece talec ameriških notranjepolitičnih preigravanj. Usoda paketa, ki vključuje pomoč ne le za Ukrajino, temveč tudi za Izrael, bo odvisna od preseganja razlik v vrstah republikanske stranke.
Republikanski zavezniki Izraela, ki pod vplivom nekdanjega predsednika Donalda Trumpa že mesece poskušajo preprečiti namenjanje novih sredstev za Ukrajino, so se po iranskem napadu na judovsko državo znašli v ranljivem položaju. Njihovo vztrajanje pri statusu quo oziroma nadaljnjem odrekanju pomoči žrtvi ruske agresije po preteklem koncu tedna namreč nosi precej višjo ceno.
Ameriški predsednik Joe Biden je dan zatem, ko je ameriška vojska v sodelovanju z Združenim kraljestvom in regionalnimi partnerji pomagala sestreliti veliko večino od 300 raket in brezpilotnih letalnikov, ki jih je Teheran proti Izraelu izstrelil kot povračilni ukrep za nedavni napad na iranski konzulat v Damasku, pozval vodstvo spodnjega doma kongresa, naj na dnevni red vendarle uvrsti glasovanje o novem paketu pomoči. Vodja predstavniškega doma Mike Johnson se je podobnim pozivom Bele hiše in senata doslej vztrajno upiral, predvsem zaradi groženj Trumpovih zaveznikov, da bi ga lahko uvrstitev predloga na glasovanje stala funkcije. Toda iranski napad na Izrael je potrditev pomoči čez noč povzdignil v politično prioriteto prve kategorije tudi za republikance.
V nedeljskem intervjuju za Fox News je Johnson potrdil, da republikanci »razumejo potrebo po odobritvi pomoči Izraelu« in da bo to poskušal doseči že ta teden, in sicer z alternativnim predlogom. Iz njegovih izjav ni bilo mogoče jasno razbrati, ali bo ta vključeval tudi pomoč za Ukrajino. »Razglabljamo o vseh možnostih glede vseh teh vprašanj,« je poudaril vodja predstavniškega doma.
Le nekaj ur pred iranskim napadom na Izrael se je Johnson na Floridi sestal s Trumpom, najverjetnejšim republikanskim kandidatom za novega predsednika ZDA, s katerim sta razpravljala o možnosti potrditve pomoči Ukrajini, ki pa bi bila izplačana v obliki posojil. Vodja predstavniškega doma je ob tem nakazal, da bi lahko takšen kompromisni predlog užival široko podporo v kongresu.
Marca je ameriški kongres odobril dodatnih 3,3 milijarde dolarjev zunanjega vojaškega financiranja za Izrael. »Glede na ta letna proračunska sredstva se mnogi ameriški uradniki strinjajo, da dodatno financiranje v nujnih primerih za Izrael ni niti približno tako kritično kot prehodna pomoč za Ukrajino,« je za Delo pojasnila Sarah Harrison, višja analitičarka pri Mednarodni krizni skupini, pri tem pa opozorila, da na kocki ni samo obramba Ukrajine.
»Če soglasje o financiranju ne bo kmalu doseženo, bo to še naprej spodkopavalo prizadevanja Ukrajine v boju proti ruski agresiji in postavljalo pod vprašaj zavezanost ZDA ukrajinski in evropski varnosti,« je poudarila.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji