Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Nagrada Saharov Mahsi Amini in iranskemu protestnemu gibanju

Starše in brata Amini so na poti v Francijo ustavile iranske oblasti. Zaplenile so jim potne liste in jim prepovedale potovati iz države.
Smrt Mahse Amini je sprožila večmesečne množične proteste v islamski republiki pod sloganom »Ženske, življenje, svoboda«. FOTO: Ozan Kose/AFP
Smrt Mahse Amini je sprožila večmesečne množične proteste v islamski republiki pod sloganom »Ženske, življenje, svoboda«. FOTO: Ozan Kose/AFP
STA
12. 12. 2023 | 13:47
12. 12. 2023 | 14:57
3:26

V evropskem parlamentu so podelili letošnjo nagrado Saharov za svobodo misli. Nagrado je posthumno prejela 22-letna Iranka kurdskega porekla Žina Mahsa Amini, ki je septembra lani umrla v policijskem pridržanju. Obenem je parlament nagradil tudi iransko protestno gibanje Ženske, svoboda, življenje, so sporočili iz Strasbourga.

Nagrado so v imenu Amini in gibanja prevzeli Saleh Nikbaht, odvetnik družine Amini, ter zagovornici pravic žensk Afsun Nadžafi in Mersedeh Šahinkar, ki sta letos zapustili Iran.

»Letošnja nagrada za svobodo misli Saharov (...) je poklon vsem pogumnim in upornim ženskam, moškim in mladim v Iranu,« je med drugim povedala predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola. FOTO: Frederick Florin/AFP
»Letošnja nagrada za svobodo misli Saharov (...) je poklon vsem pogumnim in upornim ženskam, moškim in mladim v Iranu,« je med drugim povedala predsednica evropskega parlamenta Roberta Metsola. FOTO: Frederick Florin/AFP
»Letošnja nagrada za svobodo misli Saharov (...) je poklon vsem pogumnim in upornim ženskam, moškim in mladim v Iranu, ki kljub temu da so pod vse večjim pritiskom, nadaljujejo boj za svoje pravice in za spremembe. Evropski parlament vas sliši in podpira. Niste sami,« je ob začetku slovesnosti povedala predsednica parlamenta Roberta Metsola.

Mahsa Amini je septembra lani umrla v policijskem pridržanju, potem ko jo je zaradi domnevno nepravilnega nošenja islamske naglavne rute hidžab aretirala iranska moralna policija. Njena smrt je sprožila večmesečne množične proteste v islamski republiki pod sloganom »Ženske, življenje, svoboda«.

Protesti so bili sprva usmerjeni proti strogim islamskim pravilom oblačenja za ženske, kasneje pa so prerasli v protivladne demonstracije in odkrito nasprotovanje versko-avtokratski ureditvi v Iranu. V njih je bilo ubitih na stotine ljudi, na tisoče pa aretiranih. Nekatere med njimi so kasneje tudi usmrtili.

Starše in brata Amini so prejšnji teden na poti v Francijo, kjer bi prevzeli nagrado Saharov, na teheranskem letališču ustavile iranske oblasti. Zaplenile so jim potne liste in jim prepovedale potovati iz države. V luči tega je Metsola v soboto Teheran pozvala, naj svojo odločitev umakne.

»Žalost zaradi Žine je zame večna, za ljudi po vsem svetu je nesmrtna. Trdno verjamem, da bo njeno ime poleg imena Ivane Orleanske ostalo simbol svobode,« je v sporočilu, ki ga je na slovesnosti prebral Nikbaht, med drugim zapisala mati nagrajenke Mozgan Eftehari.

Boj za pravice v Iranu je sicer letos počastil tudi Nobelov odbor, ki je najprestižnejšo od Nobelovih nagrad, nagrado za mir, podelil zaprti iranski borki za pravice žensk Narges Mohamadi.

Nagrada Saharov za svobodo misli se imenuje po sovjetskem fiziku in političnem oporečniku Andreju Saharovu. Evropski parlament jo od leta 1988 vsako leto podeli posameznikom in organizacijam, ki se zavzemajo za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Lani jo je v luči ruskega napada prejelo ukrajinsko ljudstvo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine