Neomejen dostop | že od 9,99€
Naftni industriji Srbije (NIS), največji energetski družbi na Balkanu, grozijo nove sankcije ZDA, če bodo ugotovili, da opravlja posle z ruskim Gazpromneftom, ki je njen večinski lastnik, poroča srbska N1. Urad za nadzor zunanjih sredstev (OFAC) pri ministrstvu za finance je objavil dokument, po katerem so sankcije uvedene v povezavi z dolgom, kapitalom ali z dogovori, ki vključujejo Gazpromneft, Surgutneftegas in še nekatera podjetja, blokirana 10. januarja letos.
NIS in vse podobne družbe lahko doletijo sankcije zaradi izvedenih ali omogočenih pomembnih transakcij za ali v imenu katerekoli fizične ali pravne osebe, ki so navedene v izvršni uredbi 14024. Ta opredeljuje delovanje ali sodelovanje v tehnoloških, obrambnih in povezanih materialnih sektorjih, gradbeništvu, letalstvu ali proizvodnemu sektorju Ruske federacije, pa tudi na drugih področjih, ki po oceni ameriških služb podpirajo vojnoindustrijsko bazo Rusije.
Druga podlaga za sankcije so kakršne koli storitve, ki vključujejo vojnoindustrijsko bazo Rusije, vključno s prodajo, oskrbo ali prenosom, neposredno ali posredno, Ruski federaciji. To velja za kateri koli predmet ali vrsto predmeta, ki jih lahko določijo ameriške službe za finance, zunanje posle in trgovino.
Tako so NIS praktično prepovedli vse transakcije z večinskim lastnikom. Ta prepoved velja tudi za vse njene partnerje, ki bi sodelovali v transakcijah. Gazpromneft je namreč pod sankcijami ZDA, pa tudi EU.
Približno 30 odstotkov NIS je v lasti Srbije, ostalo pa je v lasti malih delničarjev. NIS je edini dobavitelj plina v Srbijo in večinski lastnik obeh plinovodov, po katerih se ruski plin prenaša v Srbijo.
Kot je danes v odzivu dejal srbski predsednik Aleksandar Vučić, gre za resne sankcije, v okviru katerih ZDA zahtevajo popoln umik ruskih lastnikov iz podjetja. Za spremembe lastništva naj bi imeli na voljo 45 dni, do 25. februarja.
Vučić je po poročanju tujih tiskovnih agencij napovedal »odgovoren in resen odziv«. »Četudi se nam mudi, se ne bomo prenaglili v napačne odločitve,« je dejal. Napovedal je tudi pogovore tako z ruskih predsednikom Vladimirjem Putinom kot predstavniki ZDA. »Prihajajočo administracijo bomo zaprosili, naj še enkrat razmisli o odločitvi,« je dodal.
Srbija vse od ruske invazije na Ukrajino ohranja tesen odnos z Moskvo in v nasprotju z EU, ki se ji želi pridružiti, zavrača uvedbo sankcij proti Rusiji. Vučić je že v preteklosti dejal, da bi bili ukrepi proti družbi NIS velik udarec za Srbijo, ki je v veliki meri odvisna od ruskega plina in se trenutno pogaja o novi pogodbi, saj trenutna poteče marca.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji