Neomejen dostop | že od 9,99€
Luigi Mangione, 26-letni razvijalec aplikacij in do zdaj širši javnosti neznan programer, ki je študiral na eni najprestižnejših univerz v ZDA, je čez noč postal najbolj znan obtoženec za umor na svetovnem spletu. V središče pozornosti je prišel vse od aretacije, ki ga obtožuje umora Briana Thompsona, izvršnega direktorja največje ameriške zdravstvene zavarovalnice UnitedHealthcare. Zgodba je hitro prerasla v globalni fenomen, saj je Mangione pri mnogih postal junak, simbol upora proti korporativnemu sistemu.
Brian Thompson je bil ubit prejšnjo sredo pred hotelom v New Yorku. Policija je osumila Mangioneja, saj so v njegovi lasti odkrili pištolo brez serijske številke (pištolo si naj bi natisnil s 3D-tiskalnikom) in zvezek z zapisanimi ostrimi kritikami »korporativne Amerike«. Na tulcih nabojev so bili napisi »zavlačuj«, »zavračaj« in »obrani«, neposredna kritika praks zavarovalniških družb, ki imajo »pravico« zavračati zahtevke za financiranje zdravstvenih storitev svojih zavarovancev, čeprav ti redno plačujejo zavarovanje.
Kljub resnosti obtožb je spletna skupnost Mangioneja takoj povzdignila v simbol upora proti ameriškemu zdravstvenemu sistemu. Na tiktoku so nastajali glasbeni posnetki v njegovo čast, na blueskyu so razpravljali o njegovi iznajdljivosti, hkrati so se po spletu širile zgodbe oboževalcev, ki so Američana italijanskih korenin povzdigovale v junaka, ki je »vzel stvari v svoje roke«.
Na redditu je zaživel podbralnik z njegovim imenom, na katerem so organizirali dogodek z naslovom Tekmovanje dvojnikov. Udeleženci so se preoblekli v skladu z Mangionejevim prepoznavnim slogom in se ga trudili čim bolj avtentično posnemati.
Komentarji so segali od »Luigi je pravi junak« do »Osvobodite mojega človeka«. Število sledilcev na njegovem profilu na instagramu se je z manj kot tisoč povečalo na več kot 27.000, pri čemer so oboževalci celo organizirali zbiranje sredstev za njegovo obrambo. Njegov profil na omrežju x so najprej ukinili, a ga kmalu potem spet odprli. V času pisnja tega članka ima 385.000 sledilcev.
Nekateri so analizirali njegov življenjepis, ki razkriva izobrazbo na Univerzi v Pennsylvaniji in uspešno kariero podatkovnega inženirja. Poleg tega je bil aktiven na redditu, kjer je objavljal nasvete o potovanjih in sodeloval v igričarskih skupnostih, vključno z občasnimi prispevki o mobilni igri pokémon go.
Mangionejev profil na redditu, ki je bil medtem izbrisan, je razkril dolgotrajne zdravstvene težave, ki so ga spremljale vse od leta 2022. Takrat je po nesreči med deskanjem opisoval vse hujše bolečine v križu. Težave so vključevale kronične bolečine, trzanje mišic in težave z mehurjem. Operacija spinalne fuzije leta 2023 mu je omogočila ponovno normalno gibanje, kar je sam opisal kot veliko olajšanje.
Poleg bolečin je omenjal »meglo v glavi« med študijem, omenil pa je tudi testiranja za sindrom razdražljivega črevesja. Kritika sistema pa se je začela z ugotovitvijo, da tudi uspešni zdravniški posegi pogosto ne odpravijo neenakosti v dostopu do zdravstvene oskrbe.
Mangionejev primer ni prvi, ki je vzbudil priljubljenost med osumljenci kaznivih dejanj. Fenomeni, kot sta Jeremy Meeks, znan kot »vroči zločinec«, ali celo zgodovinski primer Teda Bundyja, ponazarjajo, kako hitro splet oblikuje kolektivne predstave.
Vendar je ta primer poseben zaradi izrazite politične konotacije. Njegova kritika zavarovalniških praks je prerasla v simbol upora proti sistemu in spodbudila razprave o nepravičnosti ameriškega zdravstvenega sistema, kjer si zavarovalnice pogosto pridržujejo pravico do zavrnitve financiranja zdravljenja. Po nekaterih podatkih naj bi prav zavarovalnica, pri kateri je bil umorjeni izvršni direktor zaposlen, zavrnila skoraj tretjino vseh zdravstvenih posegov (32 odstotkov).
»Spoštovani preiskovalci, bom kratek, saj spoštujem vaše delo za našo državo. Da vam prihranim dolgotrajno preiskavo, jasno izjavljam, da nisem sodeloval z nikomer. Šlo je za preprosto zadevo: osnovne metode socialnega inženiringa, osnovno znanje računalniško podprtega načrtovanja (CAD) in veliko potrpežljivosti. Če imate pri sebi moj zvezek, boste v njem našli nekaj preostalih zapiskov in seznamov opravil, ki pojasnjujejo bistvo mojih dejanj. Kar zadeva meje naprave, so dobro zaščitene, saj delam na področju inženirstva, zato verjetno ne boste našli veliko informacij.
Opravičujem se za morebitne povzročene stiske ali travme, a to je bilo nujno. Iskreno, ti paraziti so si to zaslužili. Naj vas spomnim: ZDA imajo najdražji zdravstveni sistem na svetu, a pri pričakovani življenjski dobi se uvrščamo šele na 42. mesto. United [nečitljivo] je ena največjih ameriških korporacij po tržni vrednosti, takoj za Applom, Googlom in Walmartom. Njena rast je enormna, a naša pričakovana življenjska doba? Ne. Resnica je, da so te organizacije postale preveč vplivne in še naprej zlorabljajo našo državo za enormne dobičke, ker jim ameriška javnost to dopušča.
Seveda je problem bolj kompleksen, a nimam prostora, niti ne trdim, da sem najbolj kvalificiran za celovito razlago. Vendar so številni, kot sta Rosenthal in Moore, že pred desetletji opozorili na korupcijo in pohlep, pa težave še vedno ostajajo. To ni več vprašanje ozaveščenosti, temveč očitnih igric moči. Očitno sem prvi, ki se je s tem spoprijel tako brutalno iskreno.«
Mangionejev primer je prerasel okvire običajne kriminalne preiskave in postal simbol globoko zakoreninjenih frustracij ljudi z ameriškim socialno-ekonomskim sistemom. Medtem ko ga nekateri vidijo zgolj kot morilca in skrajneža, je za druge junak, ki se je »žrtvoval za boljšo prihodnost Amerike«.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji