Neomejen dostop | že od 9,99€
Republikanci v predstavniškem domu, ki se je danes prvič zbral v 119. sklicu, so s tesno večino izvolili novega in starega predsednika najpomembnejšega telesa zakonodajne oblasti Mika Johnsona.
Tako bo v prihodnjih dneh mogoča potrditev elektorske zmage republikanskega predsednika Donalda Trumpa, ki je Johnsona označil za »dobrega človeka z velikimi sposobnostmi«. Republikanski kritiki so mu, nasprotno, v preteklosti očitali soglasja z velikimi proračunskimi primanjkljaji pod administracijo demokratskega predsednika Joeja Bidna.
Demokrati so tudi danes družno glasovali za svojega kongresnega voditelja Hakeema Jeffriesa, republikanci pa po volilnih zmagah za predstavniški dom, senat in Belo hišo računajo na velike politične, gospodarske in druge preobrate v ZDA in svetu.
Mike Johnson v spopadu z republikansko vodstvo predstavniškega doma zelo verjetno ne bi prevladal brez odločne podpore prihodnjega predsednika Trumpa, ki je po govoricah iz ameriške prestolnice tudi v petek vrtel telefone zanj. »Mike bo velik predsednik in s tem bo pridobila naša država,« je na svojem družbenem omrežju Truth Social ocenil po koncu glasovanja. »Američani so leta čakali na zdravo pamet, moč in vodstvo. Zdaj bodo to dobili in Amerika bo boljša kot kdajkoli.«
Dramatični potek glasovanja pa kaže, da številni konservativci pričakujejo drugačnega Mika Johnsona od tistega, ki so ga opazovali v minulem letu. Ko je že kazalo, da v prvem krogu ne bo izvoljen, sta prej nasprotna predstavnika Južne Karoline in Teksasa Ralph Norman in Keith Self nenadoma glasovala za, proti Johnsonu je glasoval le še Thomas Massie z Kentuckyja. Več drugih republikanskih politikov je že prej dalo vedeti, da so za Johnsona volili le zaradi potrebe po potrditvi Trumpove zmage.
Že dejstvo, da si lahko republikanci privoščijo le en glas proti, kaže na zapleteno delo 119. predstavniškega doma. Republikanski del pri podpori velikopoteznih Trumpovih domačih in drugih načrtov vsaj za zdaj ne more računati na podporo demokratskih predstavnikov, tudi v njihovih lastnih vrstah pa so razlike o proračunski, zunanji in drugi politiki. Prejšnja demokratska predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je pokazala, kako voditi raznolike demokrate z minimalno večino, a so številni republikanci zato ameriško levico označevali za kult.
Zdaj bi trdo, a tudi diplomatsko vodilno roko potrebovali pri uresničenju svojih programov, ki so zaradi prevlade politike starega in novega predsednika Trumpa »naredimo Ameriko spet veliko« sporne za demokratske kongresnike in volivce. Kljub petkovi izvolitvi bo zato o Johnsonovi prihodnosti odločalo zadovoljstvo republikanske Bele hiše z njegovim delom, najprej pri uveljavitvi zelo restriktivne priseljeniške politike, potem pa še pri vsem ostalem.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji