Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Po prekinitvi ognja v Libanonu Hamas pripravljen nanj v Gazi

Izrael je po posredovanju ZDA in Francije sprejel predlog o prekinitvi ognja s Hezbolahom. Po tem se je Hamas zavzel zanj v Gazi, a vztraja pri svojih pogojih.
Palestinci pregledujejo škodo po izraelskem napadu na sosesko v Gaza Cityju 27. novembra 2024. FOTO: Omar Al-qattaa/AFP
Palestinci pregledujejo škodo po izraelskem napadu na sosesko v Gaza Cityju 27. novembra 2024. FOTO: Omar Al-qattaa/AFP
STA
27. 11. 2024 | 06:52
27. 11. 2024 | 12:50
8:39

Ob četrti uri zjutraj po lokalnem času je po letu dni spopadov, ki so terjali na tisoče žrtev, začela veljati prekinitev ognja med Izraelom in libanonskim šiitskim gibanjem Hezbolah. Izraelska vojska je sicer prebivalce juga Libanona pozvala, naj se kljub temu še ne vračajo na domove.

Izrael in Hezbolah sta dogovor o prekinitvi ognja dosegla s posredovanjem ZDA in Francije. V skladu s pogoji dogovora naj bi se izraelske sile v 60 dneh umaknile iz Libanona, sile Hezbolaha na jugu države pa naj bi v istem obdobju nadomestila libanonska vojska.

Dogovor naj bi vključeval tudi ustanovitev odbora pod vodstvom ZDA, ki bi nadzoroval njegovo izvajanje, in zagotovila Washingtona, da lahko Izrael še naprej ukrepa proti neposrednim grožnjam, če tega ne bo storila libanonska vojska.

Čustveni odziv ob prihodu v mesto FOTO: Adnan Abidi/Reuters
Čustveni odziv ob prihodu v mesto FOTO: Adnan Abidi/Reuters

Ameriški predsednik Joe Biden in francoski predsednik Emmanuel Macron sta v skupni izjavi o dogovoru o premirju med Izraelom in Libanonom izrazila prepričanje, da se bodo s tem spopadi končali, Izrael bo zaščiten pred napadi Hezbolaha in ustvarjeni bodo pogoji za trajni mir, ki bodo omogočili prebivalcem obeh držav, da se varno vrnejo na svoje domove.

Če bo prekinitev ognja zdržala, bo pomenila konec leto dni trajajočih spopadov med Izraelom in Hezbolahom, ki so se še zaostrili septembra, ko je izraelska vojska stopnjevala obstreljevanje in sprožila omejeno kopensko invazijo. Vojna je z domov pregnala več deset tisoč Izraelcev in več sto tisoč Libanoncev.

Izraelska vojska je po uveljavitvi prekinitve ognja ob četrti uri po lokalnem času (tretji uri po srednjeevropskem) prebivalce juga Libanona pozvala, naj se še ne vračajo na domove. Kot je sporočila, njihovi vojaki tam ostajajo na položajih, približevanje tako njim kot krajem, katerih evakuacije so pred tem odredili, pa da je prepovedano.

Pogled na južna predmestja Bejruta z okolico FOTO: Mohammed Yassin/Reuters
Pogled na južna predmestja Bejruta z okolico FOTO: Mohammed Yassin/Reuters

»Za varnost vas samih in vaših družinskih članov se vzdržite premika na območje. Obvestili vas bomo, ko se bo varno vrniti domov,« je v zapisu na omrežju X dodal tiskovni predstavnik vojske Avihaj Adrae. Kljub svarilu je na cestah v Libanonu po poročanju britanskega BBC že videti avtomobile na poti proti jugu.

Naj se ne vračajo v vasi in mesta, kjer je prisotna izraelska vojska, je prebivalce pozvala tudi libanonska vojska. Počakajo naj, da se predstavniki izraelskih sil umaknejo, so sporočili in dodali, da sprejemajo vse potrebne korake za namestitev lastnih sil na jugu države.

Za zdaj se obe strani po poročanju tujih tiskovnih agencije dogovora o prekinitvi ognja držita. Se pa je obstreljevanje nadaljevalo še v urah pred uveljavitvijo. Hezbolah je proti Izraelu poslal več dronov, Izrael pa je izvedel zračne napade na Bejrut.

Evropski voditelji odobravajo prekinitev ognja

Dogovor o prekinitvi ognja, ki za zdaj velja le za 60 dni, so z odobravanjem sprejeli tudi voditelji EU in drugi. Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Josep Borrell je na mediju X zapisal, da je to olajšanje za uničujoči položaj na Bližnjem vzhodu, in pohvalil uspešno posredovanje ZDA ter Francije. Poudaril je, da bo ključno to, da se premirje obdrži.

Tudi predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je dogovor označila za zelo spodbudno novico in prav tako na X zapisala, da bo Libanon zdaj dobil priložnost za utrditev notranje varnosti in stabilnosti, ker se bo vpliv Hezbolaha zmanjšal.

Britanski premier Keir Starmer pa je po poročanju tiskovne agencije DPA pozval, naj se premirje spremeni v trajno politično rešitev krize v regiji na podlagi resolucije varnostnega sveta ZN 1701, kar bo omogočilo trajno vrnitev civilistov na svoje domove in obnovo skupnosti na obeh straneh meje.

Joe Biden FOTO: Saul Loeb/AFP
Joe Biden FOTO: Saul Loeb/AFP

Libanonski mediji poročajo, da je Biden kmalu po objavi dogovora po telefonu poklical libanonskega premiera Nadžiba Mikatija, ki je dogovor označil za odločilen korak do miru in stabilnosti v Libanonu. Od Bidna pa je menda zahteval, da Izrael dogovor v celoti spoštuje in umakne vse svoje sile iz Libanona, navaja DPA.

Spopadi med Izraelom in Hezbolahom so doslej od oktobra lani po podatkih ZN zahtevali najmanj 3700 življenj v Libanonu, 900.000 ljudi pa je zapustilo svoje domove.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je ob najavi dogovora izrazil prepričanje, da bo palestinsko gibanje Hamas v Gazi zdaj osamljeno, Biden pa je pozval Hamas, naj takoj izpusti talce, ki jih je zajel 7. oktobra lani, in s tem konča spopade.

»V prihodnjih dneh si bodo ZDA skupaj s Turčijo, Egiptom, Katarjem, Izraelom in drugimi prizadevale za prekinitev ognja v Gazi. To bo mogoče z izpustitvijo talcev in koncem vojne brez Hamasa na oblasti,« je dejal Biden. »Tako kot si libanonsko ljudstvo zasluži varnost in blaginjo, si tudi prebivalci Gaze zaslužijo varnost in blaginjo. Tudi oni si zaslužijo konec spopadov,« je poudaril predsednik ZDA.

Tudi v Iranu so danes izrazili zadovoljstvo s »koncem izraelske agresije« v Libanonu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je pri tem poudaril, da Teheran odločno podpira libanonsko vlado, narod in odpor.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine