Če bi se izšlo po načrtih, bi predsednik evropske komisije
Jean-Claude Juncker že končal delo in njegov položaj v bruseljski palači Berlaymont bi s 1. novembrom prevzela Nemka
Ursula von der Leyen.
Do začetka mandata von der Leynove se ne bodo več ukvarjali s politično kočljivimi zadevami. Na mizi bodo imeli redne obveznosti in sodelovali v sprejemanju zakonodaje. Objavili naj bi napoved gospodarskih gibanj v EU in ocene proračunskih načrtov članic območja z evrom. Takšno podaljšanje dela »stare« evropske komisije ne bo prvo. Podobni zapleti so spremljali začetek obeh evropskih komisij pod vodstvom Joséja Manuela Barrosa.
Pri Ursuli von der Leyen je zamuda kočljiva, ker se mora EU ukvarjati s številnimi težavami in nesoglasji, od brexita do prihodnjega sedemletnega proračuna. Tudi jamstev, da bo z novimi kandidati vse potekalo brez zapletov, ni. Glede novega madžarskega kandidata, stalnega predstavnika pri EU Olivérja Várhelyija, se utegnejo pojaviti dileme o primernosti zaupanja širitvenega resorja predstavniku države članice, ki je v postopkih, da krši temeljna načela EU. Kot taka za balkanske kandidatke gotovo ne bi smela biti zgled pri vzpostavljanju pravne države.
Superkomisar
Tudi novemu kandidatu francoskega predsednika
Emmanuela Macrona Thierryju Bretonu utegnejo v evropskem parlamentu povzročati težave. Breton je uspešen menedžer, bil je na čelu France Télécom, zadnjih deset let pa je vodil francoski digitalni orjak Atos. Neugodna vprašanja lahko pričakuje glede navzkrižja interesov. Kot nekakšen »superkomisar« bo pristojen za področja, kot so notranji trg, digitalne storitve ali umetna inteligenca, ki so bolj ali manj neposredno povezana z njegovim preteklim menedžerskim delom.
Breton, ki je bil v obdobju 2005-2007 minister za gospodarstvo v francoski desnosredinski vladi, bi v primeru imenovanja postal eden od najmočnejših ljudi v evropski komisiji, saj bo imel pod sabo številna ključna področja, tudi obrambno industrijo.
Padec prejšnje kandidatke Sylvie Goulard je bil za Macrona grenka izkušnja, pa tudi jasno znamenje evropskih parlamentarcev, da ima njegova prevzetnost na bruseljskem odru svoje meje. Njegovo ravnanje, denimo glede pristopnih pogajanje s Severno Makedonijo ali soliranje v odnosih z Moskvo, že tako vzbuja širše nezadovoljstvo v EU.
...
Kaos v Romuniji
Največja težava za von der Leynovo je politični kaos v Romuniji. Tam je odhajajoča socialistična vlada premierke
Viorice Dăncile prejšnji teden kot novega kandidata predlagala
Victorja Negrescuju. Temu nasprotuje tako predsednik
Klaus Iohannis kot tudi novi premierski kandidat iz vrst desnosredinske EPP
Ludovic Orban. Za najbolj resnega komisarskega kandidata, ki naj bi imel podporo nove vlade, velja evropski poslanec iz skupine EPP
Siegfried Mureșan. Prva romunska kandidatka
Rovana Plumb v evropskem parlamentu ni naredila testa navzkrižja interesov.
Če bi bil izbran Mureșan, bi von der Leynova imela na komisarskih položajih dve ženski manj od prvotnega predloga in ne bi izpolnila obljube o spolnem ravnotežju.
Skozi sito evropskega parlamenta ni uspelo priti trem kandidatom za komisarje. Nova kandidata iz Francije in Madžarske, Thierry Breton in Olivér Várhelyi, bosta v sredo in četrtek pod drobnogledom parlamentarnega odbora za pravne zadeve, ki bo preverjal, ali pri kandidatih obstaja navzkrižje interesov. Nato bosta zaslišana v pristojnih parlamentarnih odborih. Francoz Breton bo gotovo prevzel notranji trg, Várhelyi pa bo nadomestil padlega madžarskega kandidata za komisarja za širitev Lászla Trócsányija.
Če bi se izšlo po načrtih, bi bila nova evropska komisija potrjena na plenarnem zasedanju evropskega parlamenta zadnji teden novembra, delovati pa bi lahko začela 1. decembra.
Kot pika na i težav je odložitev brexita, zaradi katere mora Združeno kraljestvo – tako kot vsaka članica s pravicami in dolžnostmi – predlagati svojega kandidata. Temu se je premier
Boris Johnson do zdaj upiral.
Komentarji