Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Ker ne zna razstreliti sovražnikovih skladišč, slika

Pije kavo in se poskuša prilagoditi novi normalnosti, tako kot drugi prebivalci Kijeva, ki so se odločili, da svojega doma ne bodo zapustili.
Najnovejše delo Sergija Zaharova – Putin, ki s pištolo meri v svojo glavo, z napisom »Just do it« – je postalo prepoznavna podoba mednarodnih protestov proti ruski invaziji. FOTO: Osebni arhiv
Najnovejše delo Sergija Zaharova – Putin, ki s pištolo meri v svojo glavo, z napisom »Just do it« – je postalo prepoznavna podoba mednarodnih protestov proti ruski invaziji. FOTO: Osebni arhiv
Olesia Marković Oleško
28. 3. 2022 | 10:00
12:47

V nadaljevanju preberite:

Spomladi leta 2014 je Ukrajina doživela tektonske politične in družbene spremembe, ki jih je povzročil tri mesece trajajoč protest v Kijevu, znan kot revolucija dostojanstva. Protestniki so pozivali k odstopu proruskega predsednika Viktorja Janukoviča in njegovih pajdašev ter za to plačali visoko ceno – ubitih jih je bilo več kot sto. Zaharov se je poklonil drz­nosti kijevskih protestnikov, saj so šli na ulice in razen lastnega življen­ja niso imeli ničesar, kar bi lahko izgubili. In so zmagali. »Pred tem me politika ni zanimala, živel sem v apolitični zaspanosti Donbasa, kot vsi drugi, ampak ko sem videl to, sem si rekel – rojeva se ukrajinski narod! Ljudje so govorili – mi smo oblast in ne vlada in ne policija.«

Visoka pa ni bila samo človeška cena, ampak tudi geopolitična. Dokler je Ukrajina objokovala ubite miroljubne protestnike, je Rusija z referendumom na podlagi vojaških groženj priključila Krim in spodbujala separatistična gibanja na vzhodu Ukrajine. Kremelj je upal, da bo zvestobo ruskih simpatizerjev uporabil v mestih na jugo­vzhodu Ukrajine, kot so Harkov, Dnipro, Odesa, Doneck, Lugansk, Herson in druga, ter s tem izpeljal projekt »nove Rusije«, s katerim bi se ta območja in ljudje odcepili od Ukrajine in prešli pod okrilje Mos­kve. Projekt se je izjalovil, vendar so separatisti s podporo Rusije začeli krepiti sovražnosti v donecki in luganski regiji, kjer so ugrabljali in pobijali proukrajinske aktiviste, širili teror in prevzeli oblast. Imeli so dva aduta – finančno, vojaško in človeško podporo Rusije ter veliko skupino proruskih (beri: protiukrajinskih) privržencev, v kateri so bili lokalni prebivalci. »V Donbasu je že vrelo, tu pa tam so potekali spopadi, vendar je preraslo v pravo vojno šele takrat, ko so Igor Strelkov [častnik ruske obveščevalne službe FSB in plačanec] in njegovi 'vojni psi' prišli v Doneck,« pove Zaharov.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine