Reševalci se prebijajo skozi blato in razbitine, da bi našli okoli 60 pogrešanih v najhujših poplavah,
ki so prizadele Japonsko v zadnjih desetletjih. Umrlo je najmanj 114 ljudi.
Po hudem deževju se je nebo zdaj končno razjasnilo, temperature se že dvigujejo in dosegajo okli 30 stopinj Celzija, kar še poslabšuje situacijo na območjih, kjer ni elektrike ali vode. »Nimamo vode, stranišča ne delajo, primanjkuje nam hrane,« je dejal
Jumeko Matsui. Župan občine Kurašiki
Kaori Ito je poudaril, da nujno potrebujejo tudi oblačila, saj so številni ušli oziroma so jih rešili pred poplavami le v pižamah.
Prebivalci se vračajo na mesta, kjer so nekoč stali njihovi domovi, in ob pogledu na razsežnosti uničenja ostajajo negotovi, kako in kje sploh začeti z odstranjevanjem blata in drugih nanosov.
Seiži Toda je ostal brez besed, ko je videl svojo restavracijo v Hirošimi, ki jo je odprl pred skoraj 40 leti, polno blata. »Nisem še videl česa podobnega,« je dejal in se ozrl na bližnjo okolico, kjer so razmetana drevesa in pod nanosi pokopani avtomobili. Toda se je umaknil pravočasno, saj še ni pozabil zadnjih uničujočih poplav pred štirimi leti, ko je v Hirošimi umrlo okoli 70 ljudi. A tokrat je bilo še huje.
Koliko je smrtnih žrtev je bilo pravzaprav težko oceniti zaradi velikosti prizadetega območja, ki ga je bičalo deževje, posledično so nastopile poplave, sprožali so se številni zemeljski plazovi, katerih nevarnost še ni minila. Še vedno obstaja možnost posameznih neviht, ki bi lahko pomenile piko na i na razmočenih območjih. Mesta so se spremenila v jezera, na stotine ljudi se je lahko umaknilo le na strehe. Deroča voda je v Hirošimi rušila in odnašala vse pred seboj.
Premier
Šinzo Abe je sporočil, da je vlada razširila območje reševalno-iskalne akcije, na pomoč je odhitelo 73.000 vojakov in reševalcev.
Prizadeta so bila tudi številna podjetja
Pri avtomobilskem podjetju Mazda so bili primorani zapreti sedež podjetja v Hirošimi, prekinili so tudi delo v več tovarnah. V petek so, ker je bila onemogočena dostava delov, prekinili delo tudi v podjetju Daihatsu, znova bodo proizvodnjo zagnali v ponedeljek zvečer po lokalnem času. Pri Panasonicu so ustavili eno proizvodnjo, ki jo je poplavilo. Rafinerije niso bile prizadete, so pa pri dostopu imeli nekaj težav v podjetju Showa Shell, zato je na območju primanjkovalo tudi naftnih derivatov.
Komentarji